Diyet SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE VÜCUT YAĞLARINI YOK ETMENİN YOLLARI

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE VÜCUT YAĞLARINI YOK ETMENİN YOLLARI

362
saglili-sekilde-yag-nasil-yakilir
saglili-sekilde-yag-nasil-yakilir

Sağlıklı Bir Şekilde Vücut Yağları Nasıl Yok Edilir?Yağ Eritmek İçin Öneriler Nelerdir?

Günümüz dünyasının sağlık sorunlarının başında, insan vücudunda zamanla meydana gelen yani depolanan yağlar gelmektedir. Vücutta oluşan bu yağlar zamanla sağlık problemlerine de sebebiyet vermektedir.

Zaman zaman bizler de vücudumuzda oluşan yağ ve kilolarımız dan muzdarip olmuş, bu yağ ve kilolardan kurtulmak adına bir takım yollara başvurmuşuzdur.

Bunların başında yağ yakmak gelmektedir. Peki, sağlıklı bir şekilde vücut yağlarını  yok etmenin yolları nelerdir?

Tabiri caizse çoğu zaman insanlığın baş belası olabilen insan vücudundaki bu Fazla yağlardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak aslında mümkün. Ama nasıl?

Yalnız burada bizlere bir takım görev ve sorumluluklar düşmektedir. Zira hiç bir şey kendiliğinden hallolmuyor. Biraz sabır… Biraz istek… Biraz gayret… Hepsi bu aslında.

İsterseniz gelin birlikte sağlıklı bir şekilde fazla yağlardan nasıl kurtuluruz ona gelin bir göz atalım.

Sağlıklı Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Yağ yakmanın elbette birçok yol ve yöntemi bulunmaktadır. Yalnız burada önemli olan vücut yağlarını sağlıklı bir şekilde yok etmektir. Peki, nedir bu yollar? İşte size sağlıklı yağ yakmanın yolları;

Zengin Bir Kahvaltı!

Sağlıklı bir şekilde yağ yakmanın ilk koşulu güne güzel bir kahvaltı ile başlamaktır. Ayrıca bu kahvaltı da güçlü bir kahvaltı olmalıdır.

Öyle ki bu kahvaltı protein yönünden oldukça zengin, sağlıklı yağlar, lifler ve karbonhidratlar barındıran bir kahvaltı sizi gün boyu tok tutacak, ansızın oluşabilecek acıkmalar dan sizi koruyacak ve yağ yakmanızı hızlandıracaktır.

saglikli-zayiflama-kahvalti-onerileri
saglikli-zayiflama-kahvalti-onerileri

Peki, önerinizi nedir? Bir önerinizi var mıdır? Gibi bir sorularınızın olduğunu duyar gibiyim. O zaman buyurun;

  • Tam buğday ekmeği 1 dilim yeterlidir.Az yağlı peynir, yedi adet zeytin
  • Omlet iki yumurtalı olsun. Ya da iki haşlanmış yumurta
  • Bir çay kaşığı kadar avokado ve 2 adet jambon dilimi
  • Yağı az olan bir süt ile hazırlana bir kâse yulaf ezmesi
  • 2 – 3 dal maydanoz, dereotu, taze nane
  • 2 tam büyük ceviz

Hayat Kaynağı Olan Su!

Yağ yakmanın ve bunu hızlandırmanın yollarından bir tanesi de su içmektir. Günlük yeterli miktarda su tüketimi oldukça çok önemlidir. Günlük bir insanın tüketmesi gereken su miktarı 2,5 ya da 3 litredir.

Bu oranda yaklaşık olarak 8 su bardağına işaret etmektedir. Yani bir insan günde en az 8 bardak su tüketmesi gerekmektedir.

zayiflamak-icin-su-tuketimi
zayiflamak-icin-su-tuketimi

Ayrıcı bu su tüketimi hem sağlık açısından hem de vücut yağlarını yakmada önemli bir faktördür. Öte yandan düzenli bir şekilde tüketilen su, sizin açlığınızı da geciktirecektir.

Yani açlık hissini köreltecektir. Ayrıca su tüketirken aniden ve birden tam olarak değil yudum yudum içmeniz tavsiye olunur. Sağlık açısından da tavsiye olan budur.

Gündelik Protein Tüketimine Dikkat Ediniz!

Günlük olarak almış olduğunuz proteini dengede götürmeniz çok önemlidir.  Yani protein alımına dikkat etmek gerekiyor. Peki, günlük almanız gereken protein miktarını nasıl bileceksin. Onu da şu basit formülle halledebilirsiniz; ( formül; kilo * 0,8 gr.)

Örnek vermek gerekirse, 70 kiloda olan bir insan günlük tüketmesi gereken protein miktarı 56 gramdır. (70 * 0,8 = 56 gram protein)

Yalnız hareketli bir yaşam tarzınız varsa ve üstelik sporda yapıyorsanız kilo başına 1 gram gibi bir yolda izleyebilirsiniz. Yani 70 kilo olan kişi günlük 70 gram proteine kadar tüketim olabilir.  

Diğer yandan protein alımı ile kaslarınızı güçlendirme ve koruma adına iyi bir adım atmış olursunuz. Ayrıca protein, yağ ve karbonhidrat ailesindeki gıdalardan daha fazla termik enerjiyi barındırdığı için fazla kaloriyi yakmanıza da olanak sağlayacaktır.

Karbonhidrat Tüketimini Kesmeyiniz Ve Dengede Götürünüz!

Karbohidrat tüketiminde ne aşırıya kaçmalı ne de nede tamamen tüketimi kesmemelidir. Özellikle diyet yapan insanların birçoğu karbonhidrat tüketimine tamamen son vermektedir.

Aslında bu yanlış bir uygulamadır. Vücudun karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Günlük olarak bir insan “kilo * 0,3” oranında karbonhidrat tüketimi yapması en uygunudur.

zayiflamada-Karbonhidrat -Tüketimi
zayiflamada-Karbonhidrat -Tüketimi

Bunun 1.5 katına kadar da çıkılabilir. Öte yandan karbonhidrat tüketiminde sağlıklı olanları seçmek birinci vazifemiz olmalıdır.

Bunların başında mercimek, yulaf, tahıllı ekmek, nohut, kinoa, pirinç, meyve ve sebzeleri örnek olarak verebiliriz. Sağlıklı karbonhidrat tüketimi ayrıca size zindelik ve uzun süre tokluk hissi verecektir.

Sağlıklı Yağları Tüketmeye Özen Gösteriniz!

Vücuttaki yağları yakmak için Sağlıklı yağları tüketmekte ayrıca önemli bir husus teşkil etmektedir. Sağlıklı yağ denince aklımıza ilk gelen tereyağı ve zeytinyağı gelmektedir.

diyette-saglikli-yaglari-tuketmek
diyette-saglikli-yaglari-tuketmek

Oysa vücudun yağ ihtiyacını diğer tükettiğimiz gıdalardan da aldığımızı unutmamak gerekir. Diğer yandan sağlıklı yağlar grubuna dâhil edebileceğimiz bir çok besin maddesi de bulunmaktadır.

Bunların başında çiğ fındık, ceviz, avokado, Hindistan cevizi, badem, tereyağı, zeytinyağı, sadeyağ gibi besinler gelmektedir.

saglikli-bitkisel-yaglar-hangileri
saglikli-bitkisel-yaglar-hangileri

Ayrıca kilo vermek ve yağ yakmak adına dışarıdan gıda takviyesi alınması gereken durumlarda olabilir. Bunların en başında Omega 3 yağ asitleri gelir. Omega 3, insan vücudu tarafından üretilemediğinden dolayı gıdalardan ve takviyelerden elde edilebilir. 

Bitkisel Yeşil Çay Tüketiniz!

saglikli-cayla-yesil-cay-ile-zayiflik
saglikli-cayla-yesil-cay-ile-zayiflik

Vücutta oluşan ödemleri atmak ve yağ yakımını hızlandırmak adına yeşil çay tüketmek önemli bir seçenek olarak önümüzde durmaktadır. Bunu düzenli yapmak önerilir.

Düzenli Egzersiz Yapınız!

Olmazsa olmazların başında düzenli egzersiz gelmektedir. Bunun adına hafif spor yapmakta diyebiliriz. Günlük olarak yapılan egzersizlerin ilk yirmi dakikasında karbonhidratlar enerji olarak harcanır.

sagliki-egzersiz-ile-recetesiz-diyet-zayiflik
sagliki-egzersiz-ile-recetesiz-diyet-zayiflik

Peşi sıra bunu protein ve yağlar takip eder. Bu nedenle kişiler mutlaka her gün yeterli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapması şiddetle tavsiye olunur.

C Vitamini Tüketiniz!

İnsanlar yediklerini metabolizma sayesinde yok etmektedir. Bundan dolayı metabolizma çalışma hızınızı arttırabilmek adına C vitamini günlük olarak tüketmeyi ihmal etmemek gerekiyor.  

c-vitaminleri
c-vitaminleri

Bunların başında özellikle kış diyeti meyveleri olan portakal, greyfurt, limon ve maydanoz gibi gıdaları günün belirli saatlerinde yayıp tüketerek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluruz. Ayrıca bu sayede fazla kiloları da atmaya destek vermiş oluruz.

Lifli Yiyecekleri Tüketmeye Özen Gösteriniz!

Düzenli bir şekilde lifli gıdaları tüketmek yağ yakmada önemli bir aşamadır. Bu liflerin en başında pektin gelir.

fiber-lifli-besinler-gidalar
fiber-lifli-besinler-gidalar

Çünkü pektin, hücrelerin yağ emilimini azaltır. Bu da sizin fazla kilo almanıza engel teşkil etmiş olur. Özellikle greyfurt, elma ve böğürtlen gibi meyvelerde pektin oldukça bol bulunur.

Baharatların Gücünden Yararlanın!

Güçlü baharatlar bulunmaktadır. Bunlardan istifade etmek gerekir. Bunların başında zencefil, köri, kekik ve acı biber gelmektedir.

saglikli-yasamda-baharatlar
saglikli-yasamda-baharatlar

Çünkü bu baharatlar metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı yağ yakmada önemli bir rol oynarlar.

İstikrarlı Olun Ve Kendinize Zaman Ayırın! Sabırlı Olun!

Başta da belirtmiş olduğumuz üzere bu işin başı istek, sabır ve istikrardır. Bu işte sabır ve zaman çok önemlidir. Zamanla yağları eritmek sizin gayret ve sabrınıza bağlıdır.

Düşlerinizdeki vücuda sahip olabilmek için bir zamana ihtiyacınız var. Ne yazık ki bunlar hemen olabilecek şeyler değildir.

Bundan dolayı kendinize zaman ayırıp yukarıda istifadenize arz edilen uyarıları dikkate alarak bir yaşam biçimine dönmeniz ve zamanla istediğiniz kıvama gelmeniz mümkündür.

Yeter ki siz isteyin ve gayret gösterin. Ancak kendinize inanırsanız bu mutlu sonuca ulaşırsınız. Sağlıklı ve mutlu günler yaşamak insanın iradesi dairesinde olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

Sağlıklı Zayıflamak için Yağ Yakmaya Yarayan Besinler,Gıdalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz