Güzellik,Bakım DUDAK ÇATLAMASI NASIL GEÇER? –DUDAK ÇATLAMASI NEDEN OLUR?

DUDAK ÇATLAMASI NASIL GEÇER? –DUDAK ÇATLAMASI NEDEN OLUR?

592
dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir-evde-ne-yapilir
dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir-evde-ne-yapilir

Kış aylarının gelmesi ile artan dudak çatlama vakaları oldukça acı verici. Özellikle acı eşiği düşük olanlar için dayanılmaz acılar veren dudak çatlaması hemen tedavi edilmezse büyüyerek ağız çevresine kadar yayılabiliyor.

Kış aylarında oluşan dudak çatlamalarının yanı sıra başka sağlık sorunları yüzünden de dudak çatlamaları meydana gelebiliyor.

Dudak çatlamalarından siz de şikâyetçiyseniz ve hala çözümünü bulamadıysanız şu anda doğru yerdesiniz. Bu yazımızda “dudak çatlaması nasıl geçer?” “dudak çatlamasına evde neler yapılabilir?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

soguktan-dudak-catlamasi-kisin-kuruyan-dukaklara-cozum
soguktan-dudak-catlamasi-kisin-kuruyan-dukaklara-cozum

Neredeyse her evde bulunan doğal malzemeler ile dudak çatlamasını geçirmeye çalışacağız.

Dudak çatlamasını tedavi etmeye başlamadan önce neden olduklarını bulalım. Dudak çatlaması neden olur, kimlerde olur

Dudak Çatlaması Neden Olur

Dudak çatlaması ya da dudak kuruluğunun pek çok nedeni olabilir. Özellikle kış aylarında soğukların artması ile oluşan bu rahatsızlık başka nedenlerden dolayı da meydana gelebiliyor.

Dudak çatlamasının başlıca nedenlerini sıralamaya başlarsak karşımıza şunlar çıkıyor;

  • Yeterli Düzeyde Su İçilmemesi – Su vücudumuz için gerekli en temel maddelerdendir. Tüketilmemesi durumunda böbreklerde rahatsızlık veren su, cilt kuruluklarına özellikle dudak bölgesinde çatlaklara neden oluyor. Düzenli şekilde su tüketebilmek için bazı mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Size günlük gereken su miktarını hesaplayarak veriyor. Daha sonra gönderdiği bildirimler ile su içmenizi hatırlatıyor.
  • Soğuk Ya Da Aşırı Sıcak Havaya Maruz Kalmak – Kış aylarının gelmesi ile soğuk havalar artık göstermekte. Dudak çatlamaları genellikle kış aylarında görülür ancak sıcaklarda görülemez değil. Havanın çok sıcak olduğu zamanlarda vücut en hassas noktalardan su kaybetmeye başlar. Özellikle dudaklar doğrudan güneşe maruz kalabilecek şekilde oldukları için kurumaya ve çatlamaya en müsait alanlardır.
  • Yanlış Nefes Alış – Doğru nefes burundan alınarak ağızdan verilerek sağlanır. Küçüklükten kalan bazı yanlış alışkanlıklar yüzünden burundan nefes alma yeteneğimizi unutabiliyoruz. Farkında olmadan normal yaşantımızda ya da uyku halinde ağızdan nefes alıp veriyor olmamız dudakların kurumasına ve çatlamasına neden oluyor.
  • Asit Oranı Yüksek Yiyecek Ve İçeceklerin Kullanımı – Asit oranının yüksek olduğu tüketim ürünlerinin kullanımı cildi yıprattığı için çatlaklık ya da kuruluk gibi kötü etkiler bırakır. Özellikle yemeklerin yanında kola gibi asit oranı yüksek şeyler yemekten vaz geçemiyorsanız bu durumları yaşamanız olası.
  • Kozmetik Ürünlerinin Verdiği Zararlar – Kozmetik ürünlerin verdiği zararlar saymakla bitmez. Özellikle ucuz ürünleri tercih ediyorsanız zarar sadece dudaklarınızda kalmayabilir. Ruj kullanımı geleneksel tedavi yöntemlerinde çatlakları geçirmesi için kullanılabilir ancak asıl zarar verenler onlar olabilir. Maalesef ki her makyaj ürünü her cilde uyumlu değil. Bu şekilde istenmeyen sonuçlara neden olabilirler.

Dudak Çatlamasına Neler İyi Gelir

Dudak çatlamasına neden olanları öğrendik, şimdi sırada dudak çatlamasını geçirmek için yapabileceklerimiz var.

Bu maddeler evlerde kolaylıkla bulunabileceği için hemen uygulamanız için hiçbir engel yok. Tedavi yöntemlerinden önce hatırlatmakta fayda var.

Dudaklarınız kuruyor ve çatlamalar meydana geliyorsa acısını azaltmak için onları yalamayı bırakın.

Yalamak ya da yumuşatıcı madde sürmek dudaklarınızın daha da hassas bir hal almasına neden olur. Bu da konuşurken daha çok yırtılmanın meydana gelmesi demek.

Toz Şeker İle Dudak Çatlaklarını Geçirmek

Dudak çatlamalarına iyi gelecek maddelerin başında toz şeker geliyor. Toz şeker ölü derilerin dökülmesini sağlar ve yeniden oluşumunu engeller.

Daha nemli bir dudak sunar. Toz şekeri bal ile karıştırarak kullandığınız zaman çatlaklar adına hiçbir şey kalmayacak. Bir tatlı kaşığı kadar toz şeker ve bir tatlı kaşığı kadar balı bir kabın içerisinde karıştırın.

Salatalık İle Dudak Çatlaklarını Geçirmek

Salatalık, içerisinde bulundurduğu yoğun su sayesinde kullanıldığı zaman gereken nem değerini dudaklarınıza kazandıracaktır. Dudakların kurumasının önüne geçerek çatlaklardan kurtarıyor.

Yumuşatıcı kremler gibi olmadığı için tekrar çatlama risklerini de ortadan kaldırıyor. Kullanımı da olukça basit. Tek yapmanız gereken orta boy bir salatalığı ikiye bölmek, daha sonra dudaklarınıza hafif hafif sürerek suyunu akıtmak.

Akan su dudaklarınızın üzerinde 10 dakika kadar beklemeli. Daha sonra ılık su ile dudaklarınıza zarar vermeden temizlemeniz gerekiyor.Bu yöntemde de ilk kullanımdan itibaren farkı göreceksiniz.

Aloe Vera Bitkisi İle Dudak Çatlaklarını Geçirmek

Aloe Vera bitkisi, cilt bakımı denildiği zaman akla gelen ilk bitkidir. Bu sefer onu dudak çatlakları için kullanacağız. İçerisinde bulunan jel sıvı sayesinde çatlayan dudaklarınız birkaç güne eski haline gelecek. Salatalık da olduğu gibi bunda da kullanım oldukça basit.

Tek yapmanız gereken bitkinin içerisinde bulunan jeli dudaklarınıza ince bir katman olarak sürmek. Bu noktada dilinize değmemesine dikkat etmelisiniz.

Acı tadı yüzünden sizi bir anda tedaviden soğutabilir. Dudaklarınıza jeli sürdükten sonra uyuyun, sabah uyandığınızda ılık bir su ile temizliğini yapın. Dudaklarınız için gereken nem miktarını sağlayacak birkaç güne de geçmesini sağlayacak.

Su İçerek Dudak Çatlaklarını Geçirmek

İlk başta da dediğimiz yönteme tekrar geldik. Bu tedavi yöntemleri arasında en etkili ve uzun süreli olan Su kullanımıdır. Sadece dudak çatlakları değil diğer pek çok sorunlar için de su tüketimini arttırmanız gerekiyor.

Nemsiz kalan vücut hassas bulduğu noktalardan sorunlar çıkartmaya başlayacaktır. Günlük olarak içmeniz gereken suyu tüketmelisiniz.

Günlük ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmiyorsanız mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Ya da https://gunluk-su-ihtiyaci.hesaplama.net/ sitesine giderek gereken kriterleri doldurarak gereken su miktarını öğrenebilirsiniz.

Su içmeyi düzenli bir hale getirdiğiniz zaman dudak çatlaklarından kurtulacak ve daha parlak bir cilde sahip olacaksınız.

Son Olarak

Başta da uyardığımız gibi, dudak çatlaklarını tedavi etmeye çalışırken kesinlikle nemlendirici kremler kullanmayın.

Dudaklarınızın daha yumuşak olmasını sağlayan bu kremler dış etmenlere bağlı olarak yırtılma durumlarını daha ad arttırıyor.

Yumuşayan dudaklarınız konuşma sırasında ya da yemek yeme sırasında yırtılmalara daha müsaittir. Onun dışında, yemek yerken mutlaka küçük lokmalar halinde yemek yemeyi tercih edin.

O gün dışarıda bir ekmek arası yeme gibi bir planınız varsa onları ufak parçalara bölerek yemelisiniz. Dudak çatlakları ihmal edildiği zaman aklınıza gelmeyecek kadar büyüyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz