Dekorasyon GAZETE KAĞITLARINDAN ŞERİTLERLE SEPET NASIL ÖRÜLÜR

GAZETE KAĞITLARINDAN ŞERİTLERLE SEPET NASIL ÖRÜLÜR

2265
kagitlardan-sepet-orme

Merhaba bugün sizlere benimde çok ilgimi çeken ve uzun zamandır sizlerede göstermek istediğim gazetelerinizi değerlendirirken aynı zamanda çok güzel sepetler elde edeceğiniz bir projeden bahsetmek istiyorum. Resimlerde gördüğünüz gibi sonuç gerçekten harika,hele bu tarz sepetlerin ne kadara satıldığını iyi bilenlerden biri olarak açıkçası benim çok hoşuma gitti.

Bu etkinliği yapmak için kullanılacak en iyi kağıt cinsi gazete kağıdı isterseniz dergi yapraklarınıda kullanabilirsiniz fakat bu birazda ne yapacağınızla ilgili. Dergilerin yaprakları Kuşe kağıdından olduğundan boyama işlemine geçtiğinizde boyayı emermi emin değilim belki küçük bir deneme yaparak öğrenebiliriz.

Şimdi bu projede nelere dikkat etmeliyiz onlara bakalım. Gazete kağıdını ikiye bölmemiz gerekiyor ve ruloları yaparken mümkün olduğunca sıkı bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Ruloya başlarken kağıdı köşesinden güzelce yapıştırırsak hem rulo açılmaz hemde sıkı sarmanızda yardımcı olur. Kağıtları örmenizde size kalıb işi görecek bir karton kutu gerekiyor burda unutmamanız gereken şey karton kolinin ebatı tam öreceğiniz sepetin boyuna ve genişliğine uygun olması ve sepeti örmeye başladığınızda karton kutudan genişliği kadar bir parçayı sepetin zeminine yerleştirmeniz gerekiyor.

Yapıştırıcı olarak size tavsiyem resimdeki gibi Piritt tarzı bir yapıştırıcı kullanmanız fakat bu rulo şeritleri yaparken kullanacağınız yapıştırıcı. Şeritleri kartonun üzerine daha sağlam uhu gibi bir yapıştırıcı ile yapıştırmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Rulo kağıt şeritleri tabana kartonun üzerine yapıştırırken aralarının 2 santim olmasına köşelere 2 şer adet şerit yapıştırılıcağına dikkat etmelisiniz.  Önce yapıştırılıcak yerlerin ölçüsünü alıp yerlerini işaretledikten sonra  yapıştırınız ve mandallarla kaymaması için kurumaya bırakınız.

Yapıştırıcı iyice kuruduktan sonra ikinci kartonu zemine yapıştırarak hem zeminin temiz görünmesini hem daha sağlam olmasını sağlıyor olacaksınız. 7. resime dikkatli bakın örme işlemi nasıl yapılıyor.

Kağıtları örerken her bir şerit diğer şeritin etrafını sarıp onun yerine geçiyor. Örgünün 2. sırasında  8. resimde göreceğiniz gibi her bir şerit aradan geçen şeritlerin altından geçirilerek sıra tamamlanıyor ve yeni şeritlerle örmeye devam edip tabana kartona yapıştırdığınız şeritleri karton koliye tutturarak sepet bitinceye kadar örmeye devam ediyorsunuz. Sepeti bitirme işlemine gelince kartona yapıştırdığınız şeritler 2 santim boyunda kaldığında her birini yandaki şeritin altından geçirin ve yapıştırınız.

Örme işlemi bittikten sonra  Sprey Akrilik boyalar ile boyadıktan sonra iyice kurumasını bekleyiniz. Bu proje ilginizi çektiyse Hobi bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Gazetelerden Sepet Örülüşü adlı farklı bir şekilde Sepet örmeyi burdan görebilirsiniz.

kagit-sararak-sepet-orme
kagit-sararak-sepet-orme
Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
DESENLİ KAĞITLARDAN GERİ DÖNÜŞÜM SEPET ÖRME

Kağıtların rulo şeritler haline getirilip Sepet Nasıl Örülür? bir çok değişik Devamına Bak

KARTONDAN SEPET NASIL ÖRÜLÜR

Kartondan örülerek sepet yapma,Çok güzel kullanışlı içine Tokalarınızı,küçük şeyleri,kalemleri,el işinizi,ip Devamına Bak

TÜRKÇE VİDEOLU GAZETEDEN SEPET YAPILIŞI
gazeteden-sepet-yapim-asamalari-videolu

Türkçe Videolu Açıklamalı Gazete Kağıtlarından 3 Katlı Meyve Sepeti Yapılışı- Devamına Bak

ÇÖP POŞETLERİNDEN KARE KÜÇÜK SEPET ÖRÜLÜŞÜ RESİMLİ ANLATIMLI

Çöp Poşetlerinden Neler Yapılıyor? Sitemizde hepsini Resimli Açıklamalı olarak görebilirsiniz. Devamına Bak

ÖRGÜ PENYE İPTEN 66 TANE SEPET MODELİ VE 4 TANE TÜRKÇE YAPILIŞI
orgu-penye-sepet-modelleri-ve-yapilisi

Penye İpten Sepetler-Örgü Sepetler için çok iyi ve kullanışlı olan Devamına Bak

GAZETELERDEN EN KOLAY SEPET NASIL ÖRÜLÜR

Gazetelerden Nasıl Sepet Örülür Resimli ve Anlatımlı Detaylı Sepet Yapılışı Devamına Bak

FİMO HAMURUNDAN SEPET ÖRME YAPIMI

Fimo hamuru ve rafıls (ruffles) kutusunu kullanarak çok gerçekçi ve Devamına Bak

GAZETE KAĞITLARI İLE 2’Lİ SEPET ÖRME RESİMLİ

Kağıt kullanarak nasıl Sepet Örülür? Sizlere resimli anlatımlı olarak bir Devamına Bak

GAZETE KAĞITLARINDAN DESENLİ SEPET ÖRME ÇUBUKLARI YAPIMI

Gazete kağıtlarını değerlendirmek adına sitemizde sizler için bir çok değişik Devamına Bak

GAZETE KAĞIT TÜPLERİNDEN FOTOĞRAF ÇERÇEVESİ ÖRME
gazete-kagitlarindan-fotograf-cercevesi-orme

Evde Gazete Kağıtlarından Fotoğraf Çerçevesi Yapılışı-Videolu ve Resimli açıklamalı Resim Devamına Bak

BEYAZ KAĞITLAR İLE NASIL SEPET ÖRÜLÜR

Beyaz Kağıtlar dan Sepet Örme Çok güzel bir kağıtlardan Sepet Devamına Bak

TÜRKÇE VİDEOLU TIĞ İŞİ SEPET ÖRME AŞAMALARI
tig-isi-orgu-sepet-orme-video

Tığla Örgü Sepet Nasıl Örülür? Türkçe videolu anlatımlı Tığ işi Devamına Bak

24 YORUMLAR

  • Sema hanım dikkat ederseniz 25 çubukla başlanmış.Köşelere 2 şer çubuk uygulanmış ancak aralarda bir tanesinde de çift çubuk yan yana yapıştırılmış.Bu noktadan bir tanesi örmek diğerleri kolan vasifesi görecek şekilde alttan geçirilerek yapılmış.

  • Her iki türlüde boyayabilirsiniz. Fakat ben bittikten sonrayı tercih ediyorum. Normal boya derken boyaya göre değişir. Ama Akrilik ya da Guaj boya kullanılır

 1. Selam…Cok güzel anlatmissiniz daha oncede fatkli videolara bakarak bir kac tane sepet ordum fakat boya kısmında takilip kaldim.lutfen yardim edip gazeteden yapilan çubuklarin nasil boyandigini gosterirmisiniz…

  • Siprey boya ile hepsini yan yana dizip boyuyorlar. İstersen normal akrilik boyayı az su ile karıştır e fırça ile boya

 2. Sepeti örerken kağıt çubukları birbirine nasıl bağlıyorsunuz. Tutkalla (iç içe geçiriyorum ben) ek yerleri ıslanıp yumuşama yapıyor yada kalın oluyor. Daha iyi bir stili varsa paylaşabilirmisiniz?

 3. Ya iyi hoş güzelde sizin bu kağıtlar örerken hep beyaz o nasıl olucak anlamadım daha iyi açıklarsanız sevinirim he bide dikey olan karton oda mı orda kalıcak

  • Merhabalar
   Gazete kağıtları akrilik boya ile rulo yapıldıktan sonra boyanıp kurutuluyor. Sepetiniz ne renk olmasını istiyorsanız o renk sprey yada likit akrilik boya ile boyadıktan sonra sepetinizi örersiniz. Sepet örme işlemi bittiğinde içindeki kalıp niyetine kullanılan karton kutu elbette çkarılıyor.

 4. […] gibi ince şerit rulolar yaparak bu rulolardan sepetler örebilirsiniz. Daha önce paylaştığım Gazete kağtlarından şeritlerle sepet örme sayfamızdaki gibi sepet öreceğiz fakat bu sepetimiz […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz