Dekorasyon BEYAZ KAĞITLAR İLE NASIL SEPET ÖRÜLÜR

BEYAZ KAĞITLAR İLE NASIL SEPET ÖRÜLÜR

2058

Beyaz Kağıtlar dan Sepet Örme

Çok güzel bir kağıtlardan Sepet örme çalışmasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Resimli açıklamalı olarak gördüğünüz Kağıttan Sepet Örülüşü diğer paylaştıklarım dan biraz daha farklı.

Normalde Sepet örmek için gazete kağıtları kullanılır fakat buradaki çalışma daha profesyonelce ve ticari amaçlı yapılmış bir çalışma olduğu için temiz beyaz kağıt kullanmayı tercih etmişler.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur
kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur

İki kağıt arasında elbetteki çok bir fark yok , fakat beyaz kağıtlar A4 kalitesindeki kağıtlarla eş değer olduğu için sanırım gazeteden daha kaliteli sepetler örülür.

Tabi kağıtları rulo haline getirmek beyaz kağıtlarla daha rahat olur. Eğer ilk olarak sepet örecekseniz bunun gibi Gazeteler den Küçük Sepet Nasıl Örülür sayfamızdaki çalışma ile başlangıç yapabilirsiniz.

Hem bu sayfamızda nasıl kağıtlardan rulo yapacağınızı daha net olarak resimli anlatımlı olarak görebilirsiniz. Ayrıca bu kadar küçük bir sepet için A4 kağıdı kullanabilirsiniz.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-3

Gazete den ya da kağıttan sepet örmenin püf noktaları var bunları bilmediğiniz zaman örme işlem esnasında düzen karışır. Nizami bir şekilde bir alttan, bir üsten örebilmek için sepetin kolonlarını oluşturacak olan rulo kağıtların sayıları tek olmalı.

Yani 4-6-8- gibi çift sayılar dan Sepet örmeye kalkarsanız örme düzeninde şu şekilde bir karışıklık olacaktır. Bir örnekle kısaca açıklayayım.

Resimdeki örnek Sepetiniz için 11 adet kağıt rulo kağıt kullanılmış. Ayrı 1 tane kağıt rulo da  sepetin çevresini örmek için kullanılırken diğerleri sepetin üremesi için kolon görevi görecek.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-4

Eğer 12 ya da 10 adet adet kağıt rulo olsaydı Bir alttan, bir üsten geçirerek ördüğümüz Sepet bir noktada iki kare alttan ya da iki kere üsten örmek durumunda kalacaktınız ve Sepet örme başarısızlıkla sonuçlanacaktı.

Yani kısacası 2-4-6-8-10-12 gibi çift sayılar sepetin kolonları olmaz. Sepet örmek için  3-5-7-9-11 gibi tek sayılı rakamlardan Sepet örme gerçekleşir.

Çift sayılar kolonu oluşturur ve sonuncu tek kağıt rulo sepetin çevresini örmekte kullanılır. Tabi ki bir tek kağıt rulo bu işlem için yetersiz fakat rulo bittikçe ona takviye yaparak aynı rulo ile örme işlemine devam edilir.


Mutlaka kağıtların iyice kurumasını bekleyiniz sabredemezseniz saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz :)
kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-6

Burada anlattıklarım hiç Sepet örme miş olanlar için biraz karışık gelebilir fakat bunu ancak bahsettiğim hatayı yaptığınızda ya da yazdıklarımı tam olarak anladığınızda kavrayacaksınız.

Hatta size Sepet Nasıl Örülür Videolu anlatımla gösterirsem tam olarak ne dediğimi anlayacaksınız.

Üsteki videoda net olarak anlatmak istediğimi görebilirsiniz. Şimdi gelelim resimlerdeki Beyaz Kağıtlardan Sepet Nasıl Örülür Anlatımına.

Alttaki bazı sepetler farklı renklere boyanmış ve üzerlerin de Dekupaj çalışması uygulanmış. Dekupaj nasıl yapılır sitemizdeki Hobi bölümünde ilgili sayfalarda görebilirsiniz.

Beyaz kağıtları yukarıdaki videoda izlediğiniz gibi rulo şekline getiriniz. Burada dikkat etmeniz gereken tutkalı çok sürmemek (Kağıdın yırtılmasına sebep olabilir) ve kağıt ruloların her iki uçları da aynı kalınlıkta olmalı.

Akrilik ya da guaj Sprey boyalar ile veya normal akrilik boya ile kağıtları istediğiniz renge boyayınız. Amacınız gerçek Sepet görünümü kazandırmaksa kahverengi ve benzer tondaki renkleri tercih edebilirsiniz.

Boya işlemini isterseniz sepeti ördükten sonrasına bırakabilirsiniz fakat sprey boya kullanırsanız Sepetin aralarını da daha rahat boyarsınız.

Eğer bu şekilde boyadıktan sonra örerseniz  kağıtlar boya nedeniyle sertleşeceği için daha rahat çalışırsınız.

Kağıttan Sepet Yapımı

Burada üzerine Dekupaj yapılmış ince sunta kullanmışlar. En başta yazdığım gibi ticari amaçla satmak için yaptıkları için malzemede daha kaliteli materyaller kullanılmış.


kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-7

Fakat diğer Sepet örme sayfalarında göreceğiniz gibi sert bir karton mukavva ya da koli kartonu da aynı işi görür.İlk defa Sepet örecekseniz yukarıdaki videoyu mutlaka izleyiniz.

Buradaki Sepet Örme çalışması net olarak detayları göstermemiş. Burada aynı boylarda iki adet karton yada sunta arasına kağıt rulolar yapıştırılmış.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-8

Önceden yazdığım gibi kağıt rulolar tek sayılı olmalı yukarıda 11 adet rulo var bunlardan 10 tanesi kolon görevi görürken diğer 1 tanesi sepeti örmekte kullanılsaydı olmazdı fakat biz sepetin çevresini örmek için ayrıca 1 tane rulo kullanacağız.

Eğer resimdeki gibi bir nesneyi kalıp olarak kullanır ve kolon vazifesi görecek olan ruloları mandal ile tutturursanız çok daha güzel bir sepet örebileceğiniz gibi çok daha rahat çalışırsınız. Bu arada az önce sunta sandığım sepetin tabanının Dekupaj yapılmış oluklu koli kartonu olduğunu bu resimde çok daha net olarak görmüş olduk.

Şimdi 11 adet kolon kağıt rulomuz var ve biz ayrı bir tanesini sepeti örmeye başlayacağımız noktaya yapıştırarak bir alttan, bir üsten geçirerek örmeye başlıyoruz.

Bazı sepet örme işleminde sepetin çevresini örecek olan rulo bittiği zaman yeni bir ruloyu onun içine sokup boyunu uzatarak örmeye devam ederlerken bazıları iç içe geçirmeden hemen yanına yeni bir tane yapıştırarak örmeye devam ederler.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur
kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur

Resimlere baktığınızda çok kolay görünse de rulolar sert olduğu için alttan ve üsten geçirme işlemi göründüğü kadar kolay değil. Fakat zamanla sizlerde harika Sepetler örebilirsiniz.

Unutmayın ki bu çalışmaları yapanlarda ilk başlarda acemi olarak başladılar ve daha sonra kendilerini geliştirerek ustalaştılar.

Tabi en zor tarafı burada sepetin sapını örmek oluyor. Doğru sayılarda tek sayılı olarak  sepetin sapını örmek gerekiyor.

kagitlar-ile-sapli-sepet-nasil-orulur-1

Yeni başlayanlara yazımın başında linklerini verdiğim ya da sayfa altında göreceğiniz daha kolay sepet örme ile başlamanız olacaktır. Eliniz alışınca sizde o zaman sapını rahatlıkla örebilirsiniz.

Acele etmeden önce daha basit ve kolay çalışmalar ile kendinizi geliştiriniz. Sepet nasıl örülüyor iyice öğrendiğiniz de kendinizde yeni teknikler geliştireceksiniz ve daha kolay çalışacaksınız.

Tabi isteyenler bu işi iyice öğrendikten sonra Sepet örme ve satma işinden elde edecekleri kazançla evde ne yaparak para kazanabilirim? Evde nasıl para kazanılır sorularına yanıt bulacaklar ve ekmek kapıları olarak ek kazan elde edeceklerdir.

Videolar: Becerikli Kadın

Kağıttan Kapaklı Yuvarlak Sepet Yapımı


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz