Dekorasyon GAZETE KAĞITLARI İLE 2’Lİ SEPET ÖRME RESİMLİ

GAZETE KAĞITLARI İLE 2’Lİ SEPET ÖRME RESİMLİ

8277

Kağıt kullanarak nasıl Sepet Örülür?

Sizlere resimli anlatımlı olarak bir çok Kağıt türünden Gazetelerden,A4 kağıtlarından,Desenli Kağıtlardan,Dergi sayfalarından yapılan Sepetlere Bugün İkili Örülen Sepet Yapılışı ile devam edeceğiz.

Evde okuduktan sonra biriken Gazeteleri nasıl değerlendirebiliriz? sanırım en işe yarar çalışma bu olsa gerek.

Ayrıca Sepetleri örmek düşündüğünüz kadar zor değil,çok basit ve eğlenceli.

Sadece Gazetelerden hazırlayacağınız Kağıt ruloları yapmak biraz zaman alıyor.

Hem bu şekilde satılan Hazır Sepetlerin fiyatlarını bayanlar iyi bilirler.

Bu arada sanırım bizim gibi bir çok Evde dolapların,mutfağın ve odaların tüm çekmecelerinden ıvır zıvır ile doludur.

Depolama sorununa çok güzel ve Dekoratif bir çözüm bulmuş olacaksınız.

Bebeğinizin eşyalarını içine koyacağınız Kurdele ve Danteller ile süslenmiş bir Sepet güzel olmaz mı?

Ya Çocuğunuzun odasına bu Sepetlerden şöyle bir kaç değişik renk ve boyda Sepetler yapsanız,içlerine çocukların okul malzemelerini,oyuncaklarını koyabileceğiniz Dekoratif Örme Sepetler hoş olmaz mı?

Bu arada burada sitemde sizler ile paylaştığım bir çok çalışmanın aynısını çok beğendiklerimizi çocuklarım ile beraber biz de evde bazen yapıyoruz.

Hatta geçenlerde dördümüzün beraber ördüğü küçük Sepeti kızım Okula götürüp gösterdiğinde Öğretmeni bu Geri Dönüşüm Sepet Örme çalışmamızı çok beğenmiş.

Bu çalışma bana ait değil fakat ben de Sepet örmeyi ve kullanılan malzemeleri,tekniği bildiğim için size detayları ve ip uçları ile Nasıl Sepet Örülür? resimlerin altına yazacağım.

Kolay gelsin diyor ve anlatmaya başlıyorum buyrun Arkadaşlar.

gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu

gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-1
Öncelik ile Gazete kağıtlarından hazırlayacağınız rulo kağıt çubukların boyu ne kadar uzun olursa o kadar rahat çalışırsınız belirtmek istiyorum. Onun için gazete kağıtlarının her iki yaprağını da kullanarak mümkün olduğu kadar uzun kağıt şeritler yapmaya çalışacağız. Gazetelerin genişliği 10-15 santim kadar olsa yeterli ,fakat genişlikleri aynı olsun ki kalınlıkları da aynı olsun. Resimdeki gibi ince bir çubuk kullanarak çok rahat güzel ve hızlı çalışırsınız. Ben de böyle bir çubuk olmadığından ben örgü şişleri kullanıyorum.Başlangıçta biraz tutkal sürün fakat dikkat edin sadece gazete yapışsın yoksa çubuğu işiniz bittiğinde içinden çıkaramazsınız. Unutmayın kağıt ruloya başlarken ve bitirirken tutkal ya da yapıştırıcı sürmelisiniz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-2-1
Gördüğünüz gibi Gazetenin iki yaprağı kullanılıyor.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-2
Yetereli sayıda çubukları hazırladıysanız başlayabiliriz. Bu arada şunu da belirteyim kimileri Sepeti örmeden önce çubukları boyuyor,kimi de sepeti ördükten sonra. Benim size tavsiyem Sepeti ördükten sonra boyamanız.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-3
Şimdi Gazeteler ile Sepet örmeye başlamadan önce kullanacağınız kağıt şeritlerin sayısını rastgele yapamazsınız. Sebebine gelince Sepeti örerken bir alttan, bir üstten örüyoruz fakat bir noktada tıkanır iki kere alttan ya da üstten örmeniz gerekir. Şimdi bakalım bu çalışmada kaç kağıt rulo ile başlanmış. Toplam 28 adet yani çift sayıda rulo kullanacağız her zaman. Bu çalışmada Dikdörtgen kutunun dar ve geniş kenarlarına eşit sayıda 7 şer adet rulo kullanılmış. 7×4=28 adet başlangıç için kullanılan kağıt rulo sayısı.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-4-2
Şimdi Sepetin altının sağlam olması ve temiz görünmesi için aynı genişlikte bir karton ile örteceğiz. Burada oldukça bonkör davrandıklarını bol Tutkal kullandıklarını görüyoruz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-4
Kutuyu yavaşça ters çevirip içine ağı bir şeyler koyarsanız ya da ters olarak ağırlık koyduğunuz da daha güzel yapışr. Kuruması için biraz sabırlı olmalısınız.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-5-1
Alttaki az önce yapıştırdığımız kutunun kenarlarını kamufle etmek için hiç örmeden bir kağıt ruloyu Sepetin tüm çevresine yapıştıralım.Şimdi aklınızda ki soruyu cevaplamaya geldi sıra! eminim gazete kağıdından yaptığımız rulo kağıtların bir süre sonra boyunun yeterli gelmeyeceğini sizde düşündünüz.İşte bu noktada yeni bir tanesini alıp ucuna tutkal sürüp bitmekte olan rulonun içine sokup yapıştıracak ve örmeye yenisi ile devam edeceksiniz. Yani bu şekilde rulo kağıtların boylarını uzatarak Sepeti öreceğiz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-5
Bir alttan bir üstten geçirerek gevşek olmayacak şekilde örmeye devam ediyoruz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-6-1
Eliniz ile aşağı doğru bastırarak Sepetin gevşek olmasının önüne geçin.Bu arada Dikkat bitmiş olan Sepetteki gibi olması için 2 kere alttan 2 kere üstten öreceksiniz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-6
Kutunun boyuna geldik artık bitirme işlemine geçelim.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-7
Fazla olan uçları eşit uzunlukta çok kısa olmayacak şekilde kesip kıvırarak kutunun içine temizce yapıştıralım. Şimdi sıra boyamaya geldi. Benim tercihim her zaman Akrilik Sprey boyalardan yana. Sprey olmazsa da olur fakat en ince noktalara kadar boya nüfus ediyor.Tabi resimdeki gibi Sepetin içine danteller ile süslenmiş Kurdeleli astar yapmak istemeyebilirsiniz.Sepetin içini kumaş ile kaplamak yerine renkli desenli kağıtlar yapıştırabilirsiniz.
gazetelerden-ikili-sekilde-sepet-orulusu-8
Kağıttan Örülen Sepetler-The knit paper Baskets-Baskets woven with paper-Körbe mit Papier gewebt-Paniers tressés avec du papier-Kurve vævet med papir-Manden geweven met papier-Kurver vevd med papir-Cestas tecida com papel-Korgar vävda med papper-Cestini intrecciati con la carta

5 YORUMLAR

  1. Hatice hanım çalışmayı internetten buldum benim yaptıklarımdan değil fakat size Akrilik boya ile boyayabileceğinizi söyleyebilirim. Eğer Akrilik kutu boya kullanacaksanız az su katıp biraz sulandurdıktan sonra gazetenin üzerine serin fırça ile boyayınız. Ya da Akrilik sprey boyalar ile de boyaya bilirsiniz.

  2. Gazeden oluşturduğunuz çubukları nasıl boyadığınızdan bahsederseniz sevinirim ellerinize sağlık çok harika olmuş tam benim yapmak istediğim gibi bana örrnek oldu teşekkürler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz