GAZETELERDEN EN KOLAY SEPET NASIL ÖRÜLÜR

GAZETELERDEN EN KOLAY SEPET NASIL ÖRÜLÜRGazetelerden Nasıl Sepet Örülür Resimli ve Anlatımlı Detaylı Sepet Yapılışı

Gazete, eski Defter Kitap ve Dergi kağıtlarından şirin Dekoratif bir Sepet nasıl örülür Resimli açıklamalı olarak sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım. Lütfen resimlerin altına yazacağım açıklamaları çok iyi okuyunuz.

Bir çok okuyucum Gazetelerden Sepet örmeye çalışırken aynı hataya düşerek bir süre sonra gazete şeritlerinin sepet bitmeden bittiğini söylüyor. Bunun sebebi bütün şeritleri etrafa sararak örüyor olmanız.

Açıklamalarımı okuduğunuzda çok daha net olarak öğreneceksiniz. Dekorasyon ve Hobi adlı menülerimizi incelerseniz daha bir çok Sepet örme modellerimizi görebilirsiniz.

Öncelikle Gazetelerden Sepet örmek için hangi malzemeler gerekiyor onları yazayım size. Ana malzeme bolca gazete. Yapıştırıcı olarak çok çobuk kuruduğu ve hiç beklemenize gerek kalmadığı için Silikon tabancası yapıştırıcı fakat bir çok evde bulunmaması normal. Bu sebeple uhu tarzı çabuk kuruyan yapıştırıcıları tercih etmeniz işinizi kolaylaştırır.

Biraz karton sepetin zemini için ve bir parça keçe ya da kalın kumaş çok iyi olur. Sepeti boyamak için Akrilik boyalar,tutturmak için mandal kesmek için makas.

gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir

gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-1
Öncelikle gazeteleri resimdeki gibi uzun şeritler halinde keseceksiniz. Dikkat edin bu şeritler gazetenin tamamı olan büyük bir sayfadan iki yapraktan kesilecek. Sebebine gelince rulo gazete şeritlerinin uzun olması için. Başlangıçta bir parça yapıştırıcı ve bir şiş çubuğu işinizi kolaylaştıracak. Düzgün ve sıkı bir şekilde elinizle sarınız.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-3
Rulo gazetenin bitiş noktasına bir parça yapıştırıcı sürünüz açılma yapmasın.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-4
Sepetin zemini için iki adet daire şeklinde yuvarlak mukavva karton ya da kutu kartonu olabilir.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-5
Ortaya koyduğunuz yuvarlak kartonun üzerine 7 adet şerit gazeteyi yapıştırınız. Aralıkların düzgün olmasına dikkat ediniz.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-6
Üzerine diğer kartonu yapıştırınız burada gördüğünüz gibi bir parça keçe kumaş kesip daha şık olması için zemine kartonların üzerine onuda yapıştırmışlar. Siz isterseniz desenli bir kağıt yada kumaş yapıştırabilirsiniz.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-7
Şimdi en önemli bölüme geldik lütfen buraları iyi okuyunuz. Yukarıdaki resim farklı burada 9 adet şerit var. Burada göstermek istedikleri sayıyı artırabileceğiniz ve bir şeriti yani diyelimki düzgünce şeritleri sıraladınız bir tanede hafif çapraz duracak şekilde şerit yapıştırırsanız örme işlemini çok daha rahat yapabileceğinizi gösteriyor.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-8
Bakın şimdi 9 adet şerit var değil mi bunlardan sadece bir tanesini kullanarak sepeti öreceğiz. Diğerleri sabit bir şekilde duracak diğer 8 şeritin bir altından , bir üstünden sararak sepetin üremesini boyunun uzamasını sağlayacağız. Şimdi tek bir şeritle nasıl öreceğiz iki etrafından döndüğümüzde bitar dediğinizi duyar gibi oluyorum. Haklısınız fakat siz şöyle yapacaksınız. Sarma işinde kullandığınız şerit bitmeden ucundan az kesin yanınızdan başka şerit bir gazete alın ve bitmekte olan şeritin içine yapıştırarak sokun. Şimdi yine uzun sarmak için bir şeritiniz oldu. Yani şerit bitmeden başka ayrı duran şeritlerden alıp içine sokarak ona ek yapacaksınız. Diğer 8 şeriti sepeti örmekte kullanmayacaksınız. Bir altan bir üsten dolayarak sıkıca dikkatli bir şekilde sepeti örünüz. Daha büyük sepetleri örerken 2 şer 2 şer şeritlerin altından üstünden sarabilirsiniz. Mandal kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-9
Bakın tek bir şerit gazeteye ekler yaparak sepeti ördüğümüz için şerit gazeteler hiç bitmiyor onlar sabit şekilde durarak sepetin boyunun uzamasında direk vazifesi yapıyor.
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir-10
Bu şekilde şerit bittikçe içine başka şerit sokarak şeriti uzatın ve sepet bitinceye kadar örmeye devam ediniz. Bitiş noktasına geldiğinizde her birini yanındakinin altına kıvırıp yapıştırarak sepeti bitiriniz.

gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir
gazetelerden-minik-dekoratif-sepet-nasil-yapilir

En son istediğiniz renklerde sepetinizi Akrilik sprey boya ile boyayınız. Normal sıvı akriliği fırça ilede sürebilirsiniz fakat sprey akrilik işinizi kolaylaştırır ve aralara rahat nüfus eder. Anlamadığınız yer olduğunda lütfen altaki yorum bölümünden sormakta çekinmeyiniz. Kolay gelsin.

This Post Has 25 Comments

 1. Şerife

  Merhaba bu gazeteleri sarmak için ne kullanıyorsunuz? Biz okulda çocuklara yaptırmak istedik ama uzun ince bir materyal bulamadık sarmak için. Yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Şerife

    Teşekkür ederim

 2. Şeyma

  Merhaba dilek hanım ben büyük bir oyuncak sepeti yapmak iatiyorum ama geniş olacağı için bütün nir ruloyu alt olarak yapacağım üstlerini örebilmek için tekrar rulo yapıştırsam rulaların içinden anlattığınız gibi bir sakıncası olurmu?birde illa alt tabana karton mu yerleştirmeliyiz.

Bir cevap yazın