Tatil TÜRKİYE’DE NERELERE GEZMEYE GİDEBİLİRİZ?

TÜRKİYE’DE NERELERE GEZMEYE GİDEBİLİRİZ?

82
turkiye-de-gezilebilecek-yapiler-yerler
turkiye-de-gezilebilecek-yapiler-yerler

Cennet ülkemizde Türkiye de Tatile,Geziye nerelere gidebiliriz? ve neler yapabiliriz? bununla ilgili bugün sizlerle bu yazımızı paylaşıyoruz. Hadi Başlayalım;

TOPKAPI SARAYI

İlk olarak sizlere İstanbul, denince Topkapı sarayından başlamak istedik çünkü 500 yıl boyunca 3 kıta da dünyaya hükmeden Osmanlı Devletinin mensuplarının bizzat yaşadığı yer olmasından dolayı.

topkapi-sarayi-harem
topkapi-sarayi-harem

Bu saray 1453 yılında İstanbul şehrinin fethedilmesinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yaptırılmış ve haneden uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır.

topkapi-sarayi-genel-gorunum
topkapi-sarayi-genel-gorunum

Her bölümü ayrı bir güzel olan bu yapı birçok mimari dokuyu, özel ve değerli eşyaları bizlere sunmaktadır özellikle harem daireleri gelen birçok misafir tarafından oldukça beğenilmektedir.

topkapi-sarayinin-ici
topkapi-sarayinin-ici

Tam olarak altından yapılmış bir yapıdır desek abartmış olmayız herhalde, anlatmakla bitmeyen olan bu yeri mutlaka görmelisiniz ve gerçekten muhteşem bir saray olduğunu sizlerde fark etmelisiniz.

GALATA KULESİ

Sizlere bu kuleden bahsetmesek asla olmazdı çünkü bu kule hikayesi ile Kız Kulesinin bir devamı niteliğinde olmaktadır ve ziyaretçilerini her zaman kendisine hayran bırakmaktadır.

galata-kulesi-kus-bakisi
galata-kulesi-kus-bakisi

Çok eski zamanlarda inşa edilen bu yapı, o zamanların halkı tarafından oldukça fazla bir şekilde beğenilmiş ve bu sayede birçok hikaye ye konu olmuştur.

galata-kulesi-tan-vakti
galata-kulesi-tan-vakti

Bu hikayelerden en meşhuru hiç şüphesiz Kız Kulesi ile ilgili olan hikaye olmaktadır. Oldukça farklı ve güzel bir Aşk’ın hikayesinin baş aktörleri olan bu yapılar her zaman birbirlerini uzaktan izlemekteler ve asla kavuşamamaktalar.

galata-kulesi-gece
galata-kulesi-gece

Bundan dolayı da hikayeleri dilden dile dolaşmaktadır. Bizler daha fazla anlatmıyoruz ve sizlerin İstanbul’a geldiğinizde bu hikayeyi canlı canlı dinlemenizi istiyoruz.

BARIŞ MANÇO EVİ

Gerçekten Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli sanatçılarından bir tanesi olan Barış Manço, aramızdan ayrıldıktan sonra onun evi ailesi tarafından müze yapıldı ve şimdi ise müze yapılan o evi ziyaretçileri beklemektedir.

baris-manco-evi-dis-gorunus
baris-manco-evi-dis-gorunus

İstanbul şehrinin her zaman güzel olduğunu dile getiren sanatçı için böyle bir adım atılması gerçekten çok hoş bir durum olmakta ve bizlere ona verilen değeri göstermektedir.

baris-manconun-evi-muzesi
baris-manconun-evi-muzesi

Müze ev içerisinde Barış Manço ile ilgili her şey yer almakta ve onun hayatından kısaca kesitlere yer vermektedir.

Özellikle bu müze ev sanatçının ölüm yıl dönümünde birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte ve halkın onu ne kadar çok sevdiği görülmektedir.

ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Özellikle Bursa şehrinin dağlarının güzelliği dillere destandır ve bu yüzden en güzel dağı da hiç şüphesiz Uludağ olmaktadır ve bu şekilde her yıl kış tatili için birçok insanı ağırlamaktadır.

uludag-telefirik-kayak
uludag-telefirik-kayak

Bursa Gezilecek Yerler, arayan insanlar için birebir olan Uludağ kayak merkezi, oldukça güzel bir kış tatilinin kapısını aralamakta ve oldukça keyifli vakit geçirebilmektesiniz.

uludag-kis-kar-kayak-tatili
uludag-kis-kar-kayak-tatili

Birçok ünlü, siyasetçi, yabancı turist tarafından her yıl ziyaret akınına uğrayan Uludağ kayak merkezi, ne kadar güzel ve ünlü bir yer olduğunu bu şekilde göstermektedir.

uludag-holiday-winter-tatil
uludag-holiday-winter-tatil

Şunu hatırlatmak isteriz ki eğer Bursa şehrinin Uludağ kayak merkezinde tatil yapmak isterseniz oldukça yüksek bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir çünkü dünyaca meşhur bir kayak merkezidir.

BURSA ULU CAMİİ

Bu Cami 14. yüzyıldan kalma bir camii mimari olan bu yapı, Osmanlı zamanında inşa edilmiş olan en güzel camii yapılarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oldukça büyük ve geniş olan bu camii birçok Müslüman insanın bir arada bulunmasını sağlamaktadır ve şehrin camii ihtiyacını gidermektedir.

bursa-ulucami
bursa-ulucami

Özellikle Dış mimarisi ile oldukça dikkat çeken Ulu Camii, ziyaret edenlere her zaman Osmanlının muhteşem gücünü ve kudretini hissettirmekte ve bu tür yapılara verilen değeri, önemi ortaya koymaktadır.

osmangazi-bursa-ulucami
osmangazi-bursa-ulucami

Bu yüzden gerçekten Bursa şehrini tanımak isterseniz mutlaka Ulu Camii ye uğramanız gerekmektedir çünkü gerçekten tam olarak bursa şehrini tanıtan bir yapı olarak karşımıza çıkmakta ve halen günümüzde şöhretini de devam ettirmektedir.

ANITKABİR

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk cumhurbaşkanı ve kurucu devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlandığı ve mezarının bulunduğu yapı.

Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümün üzerinden birkaç yıl sonra onu seven halk tarafından yapılan bir yapı olmaktadır.

anitkabir-gece
anitkabir-gece

Bu yapı o zamanki halkın isteği ile yapılmıştır ve yapımında bizzat halkın kendisi çalışmıştır, bu nedenle Cumhuriyetin en önemli mimari yapısı diyebileceğimiz bir yer olmaktadır.

Cumhuriyet döneminin en önemli iki mimarı tarafından tasarlanarak inşa edilen bu yapı, oldukça güzel bir mimari örneği ile karşımıza çıkmaktadır ve içerisinde birçok bilgiyi ve gizemliliği taşımaktadır.

anitkabir-asker-talimi
anitkabir-asker-talimi

Bu yüzden Ankara’ya gideceğiniz ilk zaman, ilk işiniz bu yapıyı ziyaret ederek gezmeye başlayın bu güzel şehri.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

İlkçağ uygarlıklarına oldukça fazla bir şekilde ilgi duyan ve o zamanları tanımak isteyen kişiler için yapılmış.

AMM-Anadolu-medeniyeter-muzesi
AMM-Anadolu-medeniyeter-muzesi

Bu müze binası özellikle ilk çağda yaşamış olan Hititler devleti hakkında bizlere bilgi sunuyor ve bizleri adeta o zamana doğru ışınlıyor.

anadolu-cemiyetler-muzesi
anadolu-cemiyetler-muzesi

İçerisinde birçok milattan önce yapılmış olan yapıyı sergileyen bu müze ziyaretçileri oldukça memnun bırakıyor ve Ankara şehrinin ilk çağ uygarlıklarına ev sahipliği yaptığını gösteriyor.

ankara-anadolu-medeniyetleri-muzesi
ankara-anadolu-medeniyetleri-muzesi

Ankara Gezilecek Yerler, arayan gezgin kişiler için oldukça uygun olan bu müze yapısına ulaşım da oldukça kolay ve rahatlıkla gidebilirsiniz bu yüzden uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

DÜDEN ŞELALESİ

Antalya şehrini ilk tanıtmaya ve Antalya Gezilecek Yerler, hakkında il bilgiyi vermeye onun muhteşem doğası ile başlamamızın daha doğru olduğunu düşündük çünkü gerçekten doğasal yapısı ile değeri biçilmez bir mücevherdir.

gezi-antalya-duden-selalesi-gorselleri
gezi-antalya-duden-selalesi-gorselleri

Düden Şelalesi Antalya merkezine biraz uzakta yer alan bir yer olması ile ulaşım biraz sıkıntılıdır, fakat gerçekten görülmesi gereken bir doğa harikası olmaktadır.

duden-selalesi-magaralar
duden-selalesi-magaralar

Antalya denince ilk akla gelen Düden Şelalesi önünde özellikle birçok kişi tarafından resimler çekilmekte ve bizlerin bu resimlerin sayesinde bilgisi olmaktadır bu yüzden bu şelalenin adını kesin duymuş olmalısınız.

antalya-duden-selaleri
antalya-duden-selaleri

Duymanın yeterli olmayacağını sizlere söylüyoruz ve mutlaka bu şelaleye en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ediyoruz.

DAMLATAŞ MAĞARASI

Alanya ilçesinde dağların arasında oldukça meşhur mağaralar bulunmaktadır ve bunlardan şüphesiz en meşhuru Damlataş Mağarası, olmaktadır.

damlatas-magarasi
damlatas-magarasi

Bu Mağara özellikle Astım hastaları için meşhur olmuştur çünkü eğer herhangi bir astım hastası bu mağara içerisinde bulunursa asla hastalığını yaşamaz ve bu şekilde rahat bir nefes alabilir.

alanya-damlatas-magarasi
alanya-damlatas-magarasi

Bu mağaranın neden böyle bir özelliğe sahip olduğu merak edilmekte ve araştırılmaktadır fakat şimdiye kadar kesin bir neden ortaya konmamıştır.

Anlatılan hikayelere göre de bu mağaranın efsanesinden kaynaklandığı söylenmektedir.

damlatas-magarasi-su-yansimasi
damlatas-magarasi-su-yansimasi

Bunların yanı sıra mağara, yapısı itibariyle oldukça dikkat çekmektedir ve en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olarak yer almaktadır, kesinlikle ziyaret etmenizde fayda vardır.

KLEOPATRA PLAJI

Alanya Gezilecek Yerler, kısmında en güzel yerlerden bir tanesi Kleopatra Plajı olmaktadır, bu plaj oldukça güzel bir plaj olmasından dolayı mısır prensesinin ismi ile nitelendirilmiştir ve gerçekten bu ismi hak etmektedir.

antalya-alanya-kleopatra-plaji-kus-bakisi
antalya-alanya-kleopatra-plaji-kus-bakisi

Bu plaj her gezginin Alanya Gezilecek Yerler, isimli rotasında yer almakta ve muhteşem günler geçirmek için ilk adım olmaktadır.

alanya-kleopatra-plaji
alanya-kleopatra-plaji

Etrafının tamamen doğal olması ve bu plajda her zaman oldukça rahat bir şekilde hareket edilmesinden dolayı oldukça beğeneceksiniz ve en iyi tatil yerlerinizden birisi olarak rotanızda bulunacak.

Yılda birçok turist tarafından tatil için kullanılan bu plaj yaz aylarında hep aktif olması ile de oldukça hoşunuza gidecek ve burada yapılan partiler ile de oldukça eğleneceksiniz.

alanya-plajlari-gezi-rehperi
alanya-plajlari-gezi-rehperi

Sizlere kesin olarak söylüyorum ki, bu yerleri görmeden asla Türkiyeyi gezdik diye söylemeyin çünkü bu yerleri görmezseniz çok şey kaybedebilirsiniz.

Türkiye Kısa Tanıtım Filmi

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
KALABALIK AİLELER İÇİN ALTERNATİF EKONOMİK TATİL
ailece-gidilen-ucuz-ekonomik-tatil-mekanlari-alanlari

Kış mevsiminin son günlerine yaklaştığımız şu dönemde kalabalık aileler için Devamına Bak

EVCİL HAYVAN GÖTÜRÜLÜBİLEN OTELLER TESİSLER
evcil-hayvan-goturulen-oteller-tesisler-tatil

Türkiye de Hayvan Dostu Oteller,Tatil Köyleri,Tesisler.Evcil Hayvan Kabul Eden Oteller .Kedi,Köpek,Kafesli Devamına Bak

TERMAL,MEDİKAL VE ENGELLİ SAĞLIK TURİZMİ
turkiyede-medikal-termal-saglik-turizmi

SAĞLIK TURİZMİ    Sağlık turizmi; bir insanın sağlığına kavuşması için yaşadığı ülkeden Devamına Bak

YEŞİLİN HER TONUNA SAHİP OLAN GÜZELLİKLERİ İLE TRABZON
trabzonda-nereleri-gezmeli

Türkiye’nin en yeşil bölgelerinden olan Karadeniz’in incisi Trabzon yaylaları, piknik Devamına Bak

KIBRISTA UYGUN FİYATLARA TATİL BÜYÜK ANADOLU HOTEL

Büyük Anadolu Hotel  Girne’ye 1 km, Ercan Havalimanı’na 45 km Devamına Bak

KARAVAN TATİLİ ROTASI- KARAVAN,ÇADIR KAMP VE PARK ALANLARI
turkiye-karavan-cadir-kamp-ve-park-alani-tatili

Karavan ve Çadır Tatili. Her tatilci mutlaka bir karavan tatili ve Devamına Bak

BAKÜ DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER
azerbaycan-bakude-gidilecek-yerler

Azerbaycan, dünyanın en eski devletlerden biridir. İnsanlar bu ülkenin topraklarında Devamına Bak

MERSİN KIZKALESİ GEZ,GÖR, EĞLEN VE MUTLU OL
mersin-kiz-kalesi-gezilecek-yerler

Mersin Kızkalesi Konumu,Gezilecek Yerleri,Yapılacak Şeyler,Efsanesi . Mersin Kızkalesi mevkiinde sahile 600 metre Devamına Bak

AEGEAN GARDEN HOTEL HER ŞEY DAHİL

Aegean Garden Hotel Bodrum Güvercinlikteki çok güzel tam çocuklu ailelerin Devamına Bak

TÜM GÜZELLİKLERİ İLE İSTANBUL BÜYÜKADA
istanbul-buyukada-gezi

Büyükada konumu ve tarihi ile hem İstanbul’un hem de prens adalarının Devamına Bak

BALIKESİR ÖREN HARİKA BİR TATİL BELDESİ
balikesir-oren-akcay-sarimsakli-gezi-tatil

Balıkesir Ören Burhaniye’ye bağlı bir mahalledir. Deniz kenarında harika bir kumsalı olan Devamına Bak

BALAYINI KIBRIS’TA GEÇİRMEK
yurtdisi-kibris-balayi-tatili-otelleri-fiyatlari

Bu hayatın sadece bir kez yaşanıyor olması, balayını Kıbrıs’ta geçirmek Devamına Bak

ÇEŞME GEZİ LİSTESİ-GEZ,GÖR,YE,EĞLEN,TANI VE BİL
cesme-ne-yenilir-kalinir-eglenilir-gezilir

Çeşme Gezi Rehberi. Evet Çeşme Gezi Listesin de Çeşme de Devamına Bak

GÜZELLER GÜZELİ ÇANAKKALE HAKKINDA HER ŞEY
canakkaleye-yukarıdan-bakis

Çanakkale Konumu ve Tarihi Çanakkale konumu ve tarihi bakımından çok Devamına Bak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz