Tatil MERSİN KIZKALESİ GEZ,GÖR, EĞLEN VE MUTLU OL

MERSİN KIZKALESİ GEZ,GÖR, EĞLEN VE MUTLU OL

2533
mersin-kiz-kalesi-gezilecek-yerler
mersin-kiz-kalesi-gezilecek-yerler

Mersin Kızkalesi Konumu,Gezilecek Yerleri,Yapılacak Şeyler,Efsanesi Mersin Kızkalesi mevkiinde sahile 600 metre açıklıkta bir adacık üzerinde olan Kızkalesi görenleri büyülüyor.

Mersin merkeze 60 km mesafede bulunan kız kalesi, özellikle yaz aylarında yerli yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Neredeyse iğne atacak yer bulunmaz. Aracınız olmasa bile buraya Mersin’den gelen kooperatif araçları sürekli hizmet vermektedir.  

mersin-kizkalesi
mersin-kizkalesi

Burada bulunan antik dönemden kalma yazıtta 13. yy başlarında yaptırıldığı anlaşılıyor. Ermeniler 14. yy. ’da Karamanoğlu saldırılarından bunalıp Kıbrıs krallığına satmıştır.

Önemli bir ticaret merkezi ünvanı bulunan Kızkalesi, 1448 yılında Karamanoğlu tarafından ele geçirilmiş ve yeniden imar edilmiştir. 1471 yılında ise bu kez de Osmanlıların eline geçen Kızkalesi yeterli ilgi gösterilmediği için önemini kaybetmiştir. 

Kızkalesi’nin her adımında tarihi dokuya rastlamak mümkündür. Kızkalesi’nde kullanımda olmayan 4 tane eski kilise bulunmaktadır. Kızkalesi’nin su ihtiyacı açılan su kuyuları sarnıçlar ile giderilmiştir.

mersin-turkey
mersin-turkey

Yetişmediği zamanlarda da Lemas çayından buraya su kemeri kurulmuş ve o şekilde taşınmıştır. Büyük kilisenin olduğu yol üzerinde lahitlerin hala görülmesi ziyaretçileri oldukça şaşırtıyor.  

Ayrıca Kızkalesi’ni gören 10 km kuzey tarafındaki yamaçta Roma döneminde yapılan 18 tane adamkaya kabartması da enteresan bir görüntüye hakimdir.

Bu figürlerin 11 tanesi erkek, 4 tanesi kadın, 2 tanesi çocuk ve 1 tanesi dağ keçisi olarak resmedilmiş. Bu figürlerin dönemin yönetici ve soylularını simgelediği de söyleniyor. 

Kızkalesi Efsanesine Dair Bir Hikaye 

Bir Kızkalesi efsanesine göre, vakti zamanında Kızkalesi’ne hakim olan kral, en büyük isteği olan kız çocuğu sahibi olamadığı için gece gündüz Tanrı’ya yalvarırmış.

Duası kabul olan Kral, bir kız çocuğu sahibi olmuş. Büyüdükçe güzelleşen kralın kızı, etrafındakilerin beğenisini kazanmaya ve yardımseverliği nedeniyle de herkesin sevgisini kazanmış.  

Bir gün Kral’ın emri ile saraya bir falcı gelmiş ve kızının geleceği için yorum yapmasını istemiş. Falcı, kızın elini alır tam bir şeyler söylemeye başlayacakken birden irkilir ve ” kızını yılan sokacak ve bu kaderi kimse değiştiremeyecek.” der. 

kizkalesinde-yapilacak-aktiviteler
kizkalesinde-yapilacak-aktiviteler

Bunu duyan kral dehşete düşer. Yıllarca özlemini çektiği kız çocuğunun bir yılana kurban etmek istemez. Kızını bu kaderden kaçırmak için sahile yakın bir yere şimdiki Kızkalesi’ni yaptırır ve kızını da içine yerleştirir.

Ancak kaderden kaçılmayacağını bilmeyen kral, kızının, kaleye gönderilen üzüm sepeti içinde giden yılanın zehirlenmesiyle ölümüne engel olamaz. 

Kızkalesi’nde Yapılacaklar Aktiviteler 

Kızkalesi’ne yakın yerleri keşfetmeden önce kız kalesinde neler yapılabilir onlara bakalım. Kızkalesi uzun bir kumsala sahiptir. Çok kalabalık olmadığı zamanlarda suyun berraklığını ve maviliğini görebilirsiniz.

Ancak yaz döneminin en yoğun olduğu aylarda aşırı kalabalıktan dolayı bunu görmek biraz zorlaşıyor. Dip not olarak, plajın mavi bayrak aldığını söyleyelim ki denizin ne kadar temiz ve güvenli olduğunu bilin. 

mersin-kizkalesi-sahili
mersin-kizkalesi-sahili

Buranın denizine girdiğiniz zaman metrelerce yürüyebilirsiniz. Çok sığ bir deniz olduğu için yüzme bilmeyen ya da çocuklu ailelerde güvenle burada denize girebilir.

Kıyıdan kaleye yaklaşık 600 metre mesafe bulunuyor. Kendinize güveniyorsanız yüzerek kaleye geçebilirsiniz. Ya da kano ve tekne kiralayarak kaleye ulaşmanız mümkündür. 

Sahiller otellerce parsellenmiş durumdadır. Şezlong ve şemsiye biraz pahalı fiyatlara satılmaktadır. Ancak o sıcakta mutlaka ihtiyacınız olacağı için almak zorundasınız.

mersin-sahil-plaj
mersin-sahil-plaj

Eğer denize sıfır konumdaki otelde kalıyorsanız ücretsiz şezlong hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Az önce kalabalıktan bahsetmiştim. Bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü sahilin geniş olması sayesinden o kalabalık bir şekilde sizi rahatsız etmiyor.  

Sadece yüzmek ile yetinmeyen ve su sporları yapmak isteyenler için burada çeşitli imkanlar mevcuttur. Özellikle parasailing yaparak Kızkalesi’ni kuş bakışı görmeniz paha biçilmez olacaktır. 

Mersin Sahil Kuşbakışı

Kızkalesi ve Çevresinde Gidilecek Yerler 

Kızkalesi’ne gittiğinizde sadece sahili ile yetinmeyin. Adamkayalar vadisine gidip kabartmaları da görün. Cennet Cehennem Mağarasına mutlaka gidin, hayran olacaksınız. Narlı Kuyu ve Aya Thekla Kilisesi’de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. 

Mersin’de Gezilmesi Gereken En Güzel Yerler

AdamKayalar Vadisi 

Sarp vadiler üzerinden bulunan bu yer, adını yamaca yapılmış 18 adamkaya figüründen almaktadır. 17 tanesi insan olmak üzere toplam 18 tane kabartma figürü bulunmaktadır.

Adamkayalar-Mersin
Adamkayalar-Mersin

Farklı kompozisyonlar ile yapılmış bu figürlerin, bazı betimlemeler yaptığı görülüyor. Bu betimlemeleri yorumlamak için gidip görmeniz gerekecektir. 

Narlıkuyu 

Belki de bu civardaki en güzel denize sahip olan yerdir. Çünkü bu koyda denizin dibinden çıkan tatlı su kaynağı sayesinde deniz tertemiz, berrak bir hale geliyor.

narlikuyu-mersin-koyu
narlikuyu-mersin-koyu

Sahil kenarında bulunan balık restoranları buranın en özgün yerlerindendir. Üç güzeller mozaiğini de buraya geldiğiniz de görebilirsiniz. 

narlikuyu-mersin
narlikuyu-mersin

Cennet ve Cehennem 

Narlıkuyu’ya 2 km mesafede bulunan bu yer tam bir doğa harikasıdır. Tamamen kendiliğinden oluşmuş bu obruklardan cennet adı verilenin derinliği 135 metre, Cehennem adındaki obruk ise 110 metre derinliğe sahip. 

cennet-cegennem-magaralari
cennet-cegennem-magaralari

Cennet obruğuna ulaşmak için yaklaşık 10 dakika kadar yürüyorsunuz desek yalan olmaz. İndikçe havanın inanılmaz şekilde soğuduğuna tanık oluyorsunuz. 

Doğal bitki örtüsü ile kendinizi amazon ormanlarında sanacağınızın garantisini verebilirim.  Burası antik çağlarda da yerleşim olarak kullanıldığını içindeki kiliseden anlıyoruz.

Sadece çıkarken biraz zorlanacağınızı unutmayın. Çünkü 450 geniş basamak çıkacaksınız. Cehennem obruğuna ise inmek mümkün değil. Uçurumu andıran görüntüsü ve dik bir yamaçtan oluşuyor. 

Cennet Cehennem Çukurları

Aya Thekla Kilisesi 

Kilise, Taşucu yönünde olup Silifke’ye 5 km mesafededir. Rivayete göre St. Paul tarafından verilen vaazlardan etkilenen Azize Thekla kendini bu dine adamış. 

Aya-Thekla-Kilisesi
Aya-Thekla-Kilisesi

İsa Peygamberin havarisi olan St. Paul ’de ona Silifke ve çevresini Hristiyanlaştırma görevi vermiş. Bu görevi yaparken öldürüleceğini öğrenen Azize Thekla ise bu mağaraya saklanmış.

Ancak bir şekilde kaybolan Azize Thekla anısına bu mağara kutsal sayılarak kiliseye dönüştürülmüş.  

Kızkalesi Otelleri Hakkında 

Öncelikle şunu belirtelim, fiyatlar adeta lüks otellerle yarışıyor. Özellikle sezon içinde ciddi rakamlara ulaşıyor. 

kizkalesi-mersin
kizkalesi-mersin

Oteller genelde küçük 20 odalı şekilde yapılmış ve dış görünüş itibari ile 3 yıldız kıvamındalar. Hizmetleri iyi, yemekleri güzel ama tatil bölgesinde olduğu için sanırım yıldız alma sistemi biraz farklı olsa gerek.

Çünkü bölgenin 4 yıldızlı otellerine baktığımızda büyük şehirlerin 2 yıldızına eş değer gibi duruyor. Ancak yine de karamsar olmayın. İçlerinde kalınabilecek oteller mevcuttur. Bunlardan bazılarına bakalım. 

Rain Hotel 

Rain Hotel, bu bölgenin fiyat performans dengesine göre en çok tutulan otellerindendir. Otel hizmet konusunda gerçekten çok iyi. Öyle ki yemek için otele dönmeye gerek yok.

Mersin-Rain-Hotel
Mersin-Rain-Hotel

Şezlongda güneşlenirken de yemeğinizi orada yiyebilirsiniz. Su sporları yapmak için otel size bu konuda destek veriyor. Denize 80 metre mesafede olup, tam bir aile otelidir.  

Mersin Rain Otel Galeri

Akkum Trak Pansiyon 

Fiyat olarak orta segmente olan bu otel 9,8 puanlık derecelendirme ile en iyiler arasında bulunuyor. 

Mersin-Akkum-Trak- Pansiyon-ozellikleri
Mersin-Akkum-Trak- Pansiyon-ozellikleri

Akkum beldesinde olup denize 200 metre mesafededir. Odaların temizli, balkonlu ve manzarası ile kalınabilecek en iyi otellerdendir. 

Akkum Trak Pansiyon Galeri

Park Admiral Hotel 

Kızkalesi otelleri içinde otel kavramını tam olarak hissedebileceğiniz yer burasıdır. Otelde 63 oda bulunmaktadır.

Mersin-Kızkalesi-Park-Admiral-Hotel
Mersin-Kızkalesi-Park-Admiral-Hotel

Denize sıfır ve küçük bir de havuza sahiptir. Suit odaları 4 kişi olarak tutulabiliyor ve içeriğinde 1 oturma odası 2 tane de yatak odası barındırıyor. 

Kıssadan hisse, Mersin tüm sahili ile tam bir deniz cennetidir. Her yerde koylara ve girilebilecek güzel denizlere sahiptir.

Park Admiral Galeri

Mersin Erdemli Kızkalesi

Kızkalesi ise yerli yabancı pek çok misafiri ağırlayan bir bölgedir. Yaz tatili için Bodrum, Kuşadası, Kaş gibi pahalı yerlere çok iyi bir alternatiftir.  

mersin-kiz-kalesi-sahil
mersin-kiz-kalesi-sahil

Kızkalesi bölgesi sadece deniz bakımından zengin değildir. Gece hayatını sevenler içinde çok sayıda mekan bulunur ve pek çok önemli yere de yakınlığı bakımından merkezi bir konumdadır.

Eğer yaz tatili planlayacaksınız seçenekleriniz arasına Kızkalesi’ni de dahil edebilirsiniz. 

Mersin Erdemli Kızkalesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz