Tatil ERDEK TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ

ERDEK TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ

507
erdek-balikesir-turizm-merkezi
erdek-balikesir-turizm-merkezi

Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden biri olan Balıkesir ilçesi Erdek Otelleri, Erdek’te ne yenilir? Erdek’te nerelere gidilir? Erdek tatil ve Gezi Listesi.

Balıkesir Erdek, volkanik bir araziye sahiptir. Bu bakımından yamaç ve tepeleri çok fazla ve denizi de dalgalı olmaktadır. Yüzölçümünün sadece % 18’i düzlük iken geri kalan miktarın yarısı dağ yarısı da yamaç ve tepelerde oluşur.

erdek-gece-deniz-gun-batimi
erdek-gece-deniz-gun-batimi

Dağlar, Ege karakteri ile denize dik olarak iner. Bu sebeple de sarp ve çıkıntılı sahiller oluşturur. İlçe merkezi deniz seviyesinin yaklaşık 270 metre üzerinden konumlanmıştır. Uzun bir kıyı hattına sahip olan Erdek sahilleri kumlarla kaplıdır. 

Erdek Kapıdağ ormanlarında çok miktarda kestane ağacı bulunur. Aynı zamanda Erdek ve çevresinde zeytin ağaçları bol miktarda olmasından dolayı, zeytincilik ve zeytinyağı en önemli kaynaklarındandır. 

Erdek iklimi bakımından karışık bir havaya sahiptir. Akdeniz ve Karadeniz iklimi taşıdığı gibi, her bölgesinde farklı mevsimler yaşanabilmektedir. 

Kapıdağ ormanları sayesinde yüksek oranda oksijen alınabilecek bir bölgedir. Konumu itibari ile Kapıdağ yarımadasının batısında bulunan Erdek’in eski adı Kyzikos’du.

14. yy. başlarında Türk egemenliğine geçmiştir. 1930 yılında da Bandırma’ya bağlanan Erdek, 1960 yılından itibaren bir tatil beldesi olarak keşfedilmeye başlanmıştır. 

Balayını Kıbrıs’ta Geçirmek İster misiniz?

Yaz Tatili İçin Kıbrıs Otelleri,Kıbrıs Balayı Fırsatları

Erdek’te Görülmesi Gereken Yerler 

Neredeyse Marmara bölgesinin tüm yükünü çeken Erdek, alternatifi bol, zengin içerikli ve uygun fiyatlı Tatilin adresi konumundadır.

Yarım ada üzerine konumlanmış, ormanı, denizi, seyir tepeleri ve antik çağ izleriyle gezilmesi gereken çok özel bir yerdir. Erdek’te görülmesi gereken yerlere şöyle detaylıca bakalım. 

Kyzikos Antik Kenti 

Erdek merkezin 10 km dışında yer alan ve büyük bir medeniyetin yaşadığı bilinen çok değerli bir bölgedir. M.Ö. 300 ‘lü yıllardan M.Ö. 30’lu yıllara kadar, yani Helenistik çağ ve Roma dönemlerinde kent adeta atılım yapmıştır. Sanatta, mimaride ve heykeltıraş alanında çok değerli eserlere imza atılmıştır. 

Kyzikos-Antik-Kenti
Kyzikos-Antik-Kenti

Kapıdağ’da çıkarılan renkli mermerleri Kyzikoslu heykeltıraşlar, kral ve imparatorları için işlemişlerdir. Saray süslemeleri, mezar süsleri, su kemerleri, tapınaklar gibi pek çok eseri resmettikleri tarihi yazılardan keşfedildi. 

Kyzikos’tan geriye kalan eserler arasında en önemlisi İmparator için yapılan Hadrianus tapınağıdır. Müthiş bir sanat eseri, dünyanın 8. harikası olarak gösterilir. 

Evcil Hayvanlar İle Tatil Yapabilmek

Evcil Kuş,Kedi,Köpek gibi Hayvanlarınız ile birlikte Tatil yapabileceğiniz Oteller ve Tesisler

Seyit Gazi Tepesi 

Çuğra plajı hizasında 105 metre yüksekliğe sahip, Erdek’in yer aldığı yarımadanın denizin üzerinde olan çıkıntısında yer alır. Eşsiz bir manzara ve gün batımı arayanların gideceği tek adrestir.

Seyit-Gazi-Tepesi-erdek
Seyit-Gazi-Tepesi-erdek

Burada bir yatır bulunmaktadır. Bu yatır bir rivayete göre Battal Gazi’ye ait, diğer rivayete göre de Seyit Dede’ye ait olduğu söylenmektedir. Tepenin adına bakıldığında Battal Gazi’nin türbesi olmadığını düşünebiliriz.  

Erdek’te yaşayanlar, buraya dua etmeye ve taşlarla dileklerini resmetmek için gelirler. Türbenin yanında bulunan ağaca da Hıdırellez günü ip bağlayarak dilekte bulunurlar. Bu sebeple halk arasında oraya dilek tepesi de deniyor.  

Çuğra Plajı 

Çuğra plajı, ilçenin o uzun ve altın renkli sahilin en son noktasıdır. Sırtını seyit gazi tepesine yaslamış, eşsiz güzellikte ki denizi ile en çok tercih edilen sahillerdendir. Palmiye ağaçları ile süslenerek ayrı bir hava oluşturulmuş. 

balikesirerdek-cugra-plaji
balikesirerdek-cugra-plaji

Çuğra plajı, gündüzleri denizin ve güneşin tadını çıkartıp, akşamında da yemek ve bir kadeh içki ile müziğin ritminde kendinizi rahatlatabilirsiniz.

erdek-cugra-plaji
erdek-cugra-plaji

Aynı zamanda denize paralel olarak bulunan gezinti yolunda, bu tarihi yarımada da güzel manzaralı bir yürüyüş yapılabilir. 

Şehir Surları 

Antik çağda Kyzikos’un korunması için inşa edilmiştir.  Demirkapı’dan körfezin sonuna kadar olan bu surlar, o dönemden kalan varlıkları da kısmen koruyor. Şehir surlarına yakından tanıklık ederek, aynı zamanda agora ve tiyatro kalıntılarını da görebilirsiniz. 

Kurbağalı Plajı 

Kurbağalı plajı, özellikle orada yaşayan yazlıkçıların rağbet gösterdiği bir plajdır. İnce kumu nedeniyle tercih edilen plaj mesafesi biraz dar olduğu için belki sorun yaşayabilirsiniz.

erdek-Kurbağalı-Plajı
erdek-Kurbağalı-Plajı

Sahile paralel bulunan yürüyüş yolunda özellikle sabah saatlerinde kimse yokken yapacağınız koşu ile adeta ruhunuzu yenilersiniz. Askeri gazino ile Seyit Gazi tepesi arasında bulunan 1 km genişliğinde ki bu plaj, mavi bayrak ödülü almıştır. 

Zeytinli Ada 

Zeytinli ada, Erdek limanının sadece 200 metre açığında yer almaktadır. Yaklaşık 160 metre uzunluk ve 60 metre genişliğe sahip bu ada, üzerinde bulunan iki tane zeytin ağacı nedeniyle bu adı almıştır.

Zeytinli-Ada -erdek
Zeytinli-Ada -erdek

Bizans döneminden kalma çok değerli arkeolojik yapılar bulunur. Ada kilisesi, patrik hamamı, sarnıç, mermer hamam, orta mağara gibi pek çok eser görülebilir. 

Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de belirttiği gibi, bölge halkı ada da şifalı su kaynağı olduğuna inanıyor. Zeytinli ada Osmanlı döneminde de karantina olarak kullanılmış.

Kazı çalışmaları sürdüğü için adaya çıkamıyorsunuz. Ancak dalga kıranın ucuna kadar giderseniz, adaya 20 metre mesafede olabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.  

Açık Hava Müzesi 

Tatil bölgesi olsa da böyle güzel antik eserleri görebileceğiniz bir açık hava müzesi varsa mutlaka ziyaret edilmelidir.

erdek-Açık-Hava-Müzesi
erdek-Açık-Hava-Müzesi

Türkiye’nin ilk açık hava müzesi unvanına da sahiptir.  O dönemin kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün tarafından açıldı.  

İzmir Çeşme Hakkında Her Şey

Çeşme Gezi Listesi ile Tatil Rotanızı Çeşmeye Çevirebilirsiniz. Gitmeden önce Çeşme Gezi Listesine bakabilirsiniz.

Erdek’te Yapılacak Aktiviteler 

Erdek gezisinde yapılacakların başında kesinlikle o sahillerin tadını çıkartmak gelir. Alabildiğine uzun hattı, ince kumlu sahili ve mavi bayrak almış tertemiz denizi keşfedin.

Tekne turlarına katılarak çevredeki koyları ve adacıkları da görebilirsiniz. Sahile çok yakın konumda bulunan ve çok özel bir yer olan Zeytinli adasını görmeden dönmeyin.  

erdek -yapilacak-aktiviteler
erdek -yapilacak-aktiviteler

Yarım ada şeklinde bulunan Seyit Gazi tepesine çıkarak müthiş manzaranın keyfini çıkartın. Kapıdağ yarımadasının doğası ve tarihi kalıntıları eşliğinde yürüyüşler yapın.

Dalışa merakınız varsa dalış yapılacak en güzel bölgelerden birinde olduğunuzu hatırlayın. Çevrede bulunan köyler gezilebilir. Erdek geceleri hareketli olur, burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Romantik bir kişiliğiniz varsa gece sahilde yıldızları seyredebilirsiniz. Gün batımı manzarası için en elverişli bölgelerden olan Erdek’te yapılacak çok şey var. 

Erdek’te Yenilecek Yemekler 

Erdek’te ne yenir sorusunun en zor olduğu bölgesidir. Erdek gezisi için, yemek mekanları için çok detaylı bir analiz yapmanız gerekir. Burada çoğu mekan teknelerde yer alıyor.

erdekte-yenilecek-yemekler
erdekte-yenilecek-yemekler

Sıra sıra dizilmiş her tekne kendisine bir isim vermiş ve orada ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve meze üzerine yemekler veriyor. Bu işletmeler ve diğer alternatifli mekanlara göz atalım. 

Hocanın Yeri 

Çuğra bölgesinde hizmet veren işletme, deniz kenti olan Erdek’e yakışır ürünleri bir tekne üzerinde misafirlerine sunuyor.

Hocanın Yeri Galeri

Aynı zamanda sahile de masalar atılarak denizin için rakı balık imkanı da veriyor. Açıkçası burayla ilgili yorumlar biraz vasat puan aldırıyor.  

Denizhan Balık  

Belirttiğim gibi tekneleri işletme haline getirmiş bir yer daha. İstanbul Beykoz’da balık ekmek tekneleri tarzında sadece menüsü biraz daha genişletilmiş şekilde hizmet veriyor.

Tekne Restoranı Denizhan Balık Galeri

Balık, meze ve alkollü içecekler ile güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Ancak sallantıya alışkanız bu durum geçerli. Aksi durumda geceniz zehir olabilir. 

Yeşilim Kamping Restaurant  

Erdek Sahil mahallesinde bulunan işletme, konumu ile nefis manzaralara tanıklık etmektedir.

Yeşilim Kamping Restaurant Galeri

Denize karşı yemeklerinizi yemek ve akşam güneşin batışı eşliğinde bir şeyler içmek için tek adres. Küçük, salaş ama bir o kadarda şirin bu yere uğramanız gerekebilir. 

Erdek Cafe La Famoso  

Ağırlıklı olarak balık üzerine işletmelerin olduğu Erdek’te güzel bir çay, kahve içmek isteyenler için ideal bir yerdir. Tasarımı ile dikkat çekici bu mekan, çevresini de kendisine uygun olarak değiştirtmiştir.

Cafe La Famoso Galeri

İki caddenin tam ortasında olan bu işletmede kahve ve tatlı çeşitleri çok beğenilmektedir. Zengin çeşitlilikte unlu mamullere ve kahvaltıya sahiptir. 

Erdek’te Hediyelik Eşya Almak 

Evet, Erdek bir tatil beldesi ve denizin, güneşin, eğlencenin tadını çıkartmak gerekir. Ancak böyle doğal yerlerin doğal ve kendine özgü ürünleri bulunur.

Bu ürünleri alarak hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için iyi bir şey yapmış oluruz. Bu yüzden Erdek hediyelik eşya bakmadan önce doğal, yöresel ürünlerine bakalım 

Başlıca geçim kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı olan Erdek, bu konuda en iyisi diyebiliriz.

erdek-zeytinyagi-zeytinleri
erdek-zeytinyagi-zeytinleri

Sele, salamura, kırma ve daha pek çok çeşidini burada bulabilirsiniz. Burada ki zeytinyağlar doğaldır ve çok kalitelidir. Buraya geliyorsanız mutlaka alınması gerekir. 

Erdek’te haftada iki gün semt pazarları kurulur. Burada köylüler kendileri yaptıkları ürünleri getirip satarlar.

Salça, tarhana, ekmek, peynir daha ne ararsanız her bir ürünün en doğal ve katkısız halini bulup temin edebilirsiniz. Özellikle Erdek’in meşhur olan kırmızı soğanı almadan sakın dönmeyin.  

Eğer Erdek’ten hediyelik eşya almak için nerelere bakmak gerekir derseniz, tek adres var o da çarşıdır. Takılardan tutun da yöresel kıyafetler, ev süsleri, magnetler.. 

Yani genelde bir tatil beldesinden alabileceğiniz tüm küçük hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Özellikle hasır sepetler burada çok meşhurdur. Hediyelik eşya olarak hasır sepet ve hasrı çanta şık ve güzel bir tercih olabilir. 

Hangi Mevsim Gidilir ve Nerede Kalınır 

Erdek, Marmara iklimine hakim olması sebebiyle yazlar çok sıcak, kışlar ise yağışlı geçer. En soğuk ay Ocak, en sıcak ise Temmuz ayıdır.

Erdek çok fazla rüzgar aldığı için yazları gittiğinizde sıcaktan bunaltmaz. Zaten Erdek sezonu da Haziran ve Eylül aylarıdır. Dışarıdan gelen tatilciler genelde bu aylarda gelirler.  

Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Erdek zamanı festivaline katılabilirsiniz. Sezon başlamadığı için de o karışıklık ve kalabalıktan uzak güzel bir zaman geçirilir.

Erdek’te ağırlıklı olarak pansiyonlar yer alır. Yerli halkta evlerini yoğun yaz dönemlerinde günlük olarak kiraya verirler. Şimdi, Erdek’te konaklama yapılacak orta ölçekli yerlere bakalım. 

Hadrian Butik Otel 

Denize sıfır mesafesi ve kaliteli tasarımı ile hem göze hem de hizmete hitap eden bir oteldir. Sabah kahvaltısı hariç yeme içme ücretlidir. Kahvaltıda da açık büfe durumu bulunmuyor.

Erdek-Hadrian-Butik-Otel-gorunum
Erdek-Hadrian-Butik-Otel-gorunum

Eğer sadece konaklamayı düşünüyorsanız burası uygundur. Daha kapsamlı bir aktivite bekliyorsanız, en azından yemek olayı konusunda böyle bir beklentiniz varsa başka otelleri tercih etmeniz gerekecektir.

Hadrian Butik Otel Galeri

Otopark sorunu da olan otel temizliği ile öne çıkmaktadır. Gecelik ücret sezon dışı 300 lira civarındadır.  

Senam Otel 

Hizmet bakımından en iyi Erdek otelleri listesinde olabilecek durumdadır. Senam Otel, kapıdağ yarımadasında bulunmakla beraber paşalimanı adası ve Çınarlı köyü plajı gibi yerlere yakındır.

Erdek-Senam-Otel-havuz-plaj
Erdek-Senam-Otel-havuz-plaj

Açık yüzme havuzu ve çocuk havuzu olması bakımından çokça tercih edilen bir oteldir. Kahvaltılar açık büfe ve serpme şeklindedir.

Senam Otel Galeri

Ancak kahvaltı hariç tüm yiyecek içecekler ücretlidir. Odalar havuz ve bahçe manzarası şeklindedir. 

Anı Apart Otel 

Erdek ilçe merkezinden 5 km mesafede konumlanan otel denize sıfırdır. Ortalama 4 kişinin rahatça konaklayabileceği 35 m²’lik odalara sahip. Her otelde olabilecek tüm eşyalar odalarda mevcuttur. 

Erdek-Anı-Apart-Otel-sahil
Erdek-Anı-Apart-Otel-sahil

Tesisin hemen önünde yer alan plaj ile istediğiniz zaman odanıza gidip gelebilirsiniz. Burada konaklayanlar için plajdaki tüm hizmetler ücretsizdir.

Anı Apart Otel Galeri

Çevresinde market, pazar gibi yerlerin yakın olması nedeniyle de çok tercih ediliyor. 

Karataş Apart Otel 

Erdek Ocaklar mahallesinde bulunan otel, tatil sitelerinden aldığı yüksek puan ile biliniyor. Sembolik ve merkezi yerlere yakınlığı ile ön planda olan otel ücretleri sezona göre değişiyor.

Erdek-Karataş-Apart-Otel-dis-gorunus
Erdek-Karataş-Apart-Otel-dis-gorunus

Sezon dışı 100 liraya kadar düştüğü görünen fiyatlar, sezonunda 250 liralara kadar yükseliyor. Temiz ve pozitif bir hizmet anlayışı benimsenen otel, denize sıfır konumundadır.  

Karataş Apart Otel Galeri

Erdek, Marmara bölgesinin can damarıdır. Bu bölgede yaşayan insanların kaçabileceği en yakın noktalardandır. Bu yüzden sezonlarda çok ciddi bir yoğunluğa sahip olur.

Ancak yine de burada huzurlu ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Gezilecek yerleri, uzun sahilleri ve oksijen depolanacak havası ile tatil yeri arayanların tercih etmesi gereken yerlerin başında gelir. 

Erdek Tanıtım Belgeseli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz