Hobi El İşi Oyuncak Yapımı ÇORAPLA YAPILAN OYUNCAKLAR VE TAVŞAN

ÇORAPLA YAPILAN OYUNCAKLAR VE TAVŞAN

825
corapoyuncak-nazarca

Çoraptan yapılan oyuncakların ne kadar çok olduğunu gördüğümüzde şaşırsakta çoraplar esnek ve likralı kumaşlardan yapıldığından ve şekilleri nedeniyle oyuncak yapılmaya müsait olduğundan oyuncak yapılışında eldivenden daha çok terciğ ediliyor. Elişi Oyuncak Yapılışı sayfamızı ziayeret ettiğinizde çorap ve eldivenin dışında bir çok meteryalden yapılan oyuncakları gördüğünüzde çok şaşıracağınıza eminim.

Bizlerin çocukluğunda yani 80 yılların olduğu zamanlarda şimdiki kadar çok oyuncak çeşidi bulunmaz ve oyuncakçılarda satılanlarda çok pahalı olduğundan bulunduğumuz şehirde neredeyse bütün çocuklar oyuncaklarını kendileri yapardı ya da en azından bizim köyde öyle olduğundan ben öyle sanıyordum

Faakat şuda bir gerçekki şimdi 1 tl dahi oyuncak satılıyorken 78- 90 yılları arasındaki dönemde ne oyuncaklarda ne de abur cubur dediğimiz çikolata gofretlrin çitosların bu kadar çok çeşidi bu kadar çok olmadığı gibi ucuzda değildi. Belkide o zamanlar şimdilerde de bilinen bir kaç markanın dışında üretim yapan marka olmadığından pahalıya satılıyordu.

Biz yinede en çok anne ve babamızın ablam ve benim için evdeki atılacak meteryallerden bezlerden yaptıkları bebeklerimizi çok severdik. Ağabeyimin tel arabası,topacı ve misketleri bizim ise kavanoz kapaklarımız, bez bebeklerimiz ve tren yoluna dümdüz olması için bıraktığımız gazoz kapaklarımızdan başka oyuncağımız yoktu.

Eğer sizde çocuğunuza kendiniz oyuncak yapmak istiyor ve ya zaten yapıyor değişik oyuncak yapılışları arıyorsanız burdaki bir çift çoraptan yapılan sevimli ,yumuşak puf Tavşan oyuncaktan yapabilirsiniz.

Gelelim çoraptan oyuncak yapmak için hangi malzemeler kullanılıyor. Öncelikle 1 çift çorap çoraplarınızın burun ve topuk kısımları düz renk olursa resimdeki gibi iyi sonuç alırsınız. Tavşan oyuncağın içine doldurmak için pamuk ya da elyaf, süslemeler, göz ve burun için çeşitli boylarda düğmeler ve kesip biçip dikmek için makas,iğne ve iplik işimizi görür.

Resimlerin üzerinde pembe çizgiler tam olarak çorapları nerelerinden keseceğinizi gösteriyor. Tam olarak nerelerden kesip biçmeniz gerektiğini analiz etmeden çorabı kesip ziyan etmemek için eski bir çorap üzerinde deneme yapmakta fayda var. Sormak istedikleriniz sayfanın altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığım çorapla hangi oyuncaklar yapılır menümüzden bir kaç örnek göstermek istiyorum buyrun.

tavsan-oyuncak-yapma-malzemeleri
tavsan-oyuncak-yapma-malzemeleri

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz