Tatil BAKÜ DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER

BAKÜ DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER

190
azerbaycan-bakude-gidilecek-yerler
azerbaycan-bakude-gidilecek-yerler

Azerbaycan, dünyanın en eski devletlerden biridir. İnsanlar bu ülkenin topraklarında 4000 yıldan uzun süredir yaşamaktadır. Bakü, bu eski mirasın incisidir.

Bakü, şaşırtıcı ve renkli doğu şehri olmakla tüm konuklarının kalbini kazanıyor. Bu modern gökdelenleri ile korunmuş ortaçağ binalarının sihirli birleşiminin göze hayret etmesi şaşırtıcı değildir.

Her şehir mimaride böyle görünmez bir zıtlık yaratarak bu tür kontrast sunmayı başaramıyor. El yapımı tarihi halılar hala Bakü’deki yerel çarşı ve pazarlarda satılmaktadır.

azerbaycan-gorunum
azerbaycan-gorunum

Modern binaların ve gökdelenlerin sayısı hızla artmasına rağmen, Bakü yüksek kültür ve zengin değerlere sahip olan bir şehir olmaya devam etmektedir.

Şayet Bakü de nereye gidilir? Diyenlerdenseniz ve yakın zaman da Bakü’ye gitmeyi planlıyorsanız Bakü de mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında bilgilerin yer aldığı bu yazımızda sizler için muhteşem önerilerimiz olacak.

Tarihi Bakü

Kedilerin krallığı –İçeri Şehir

Bakü şehrinin en eski ilçesine İçeri Şehir denir, antik geçmişin tarihi eserlerinin yoğunlaştığı yer burasıdır.

Antik mahalleyi ziyaret ederken göze çarpan ilk şey, çeşitli renk ve çizgilerden oluşan çok sayıda kedi bulunmaktadır.

baku-icerisehir-azerbaycan
baku-icerisehir-azerbaycan

Bize Alâeddin hakkındaki masalları hatırlatan İçeri Şehir, dar sokaklarında yürürken küçük maymunu arkasında taşıyan zeki ve çevik bir çocuğun köşeden atlamak üzere olduğu anlaşılıyor.

Kız Kulesi

Kız Kulesi – Azerbaycan’ın başkentinin dönüm noktası. Bu kule yıllardır Bakü’nün bir simgesi olmaya devam etmiştir.

Bu cazibeli kule, hala bir amacı olmaya devam eden birçok kutsamaya sahiptir.

azerbaycan-baku-kiz-kulesi
azerbaycan-baku-kiz-kulesi

Kız Kulesi, gerçek bir bayana yakışır olarak gerçek yaşını ortaya çıkarmaz. Kule inşaatının yaklaşık tarihi XII. Yüzyıl olarak kabul ediliyor.

Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan’ın tarihi ve kültürel merkezi Şirvanşah Sarayıdır. Bu mimari anıt, Bakü merkezinde yer almaktadır ve turistler arasında çok popülerdir.

Ünlü sarayın topraklarında ayrıca Divan-Han’ın avlusu, antik bir mezar, Orta Çağ’ın başlangıcı camisi, bir hamam ve sarayda çalışan bir bilim adamının türbesi bulunmaktadır.

sirvanşahlar-Sarayı-baku
sirvanşahlar-Sarayı-baku

Sarayda, tarihi değerlerin kazılması sırasında bulunan tüm arkeologlar depolanmaktadır.

Bibi-Heybet Camii

Tarihçi araştırmacılara göre yaşı 1000 yıldan fazla olan bu binanın çok çarpıcı güzelliği vardır.

Bibi-Heybet Camii
Bibi-Heybet Camii

Bibi-Heybet Camii 1936’da neredeyse tamamen yıkılmış ve eski çizimlere göre ancak son yüzyılın sonunda restore edilmiştir.

Teze Pir Camii

Bakü’de bulunan bir başka güzel cami, 1905’ten 1914’e kadar inşa edilmiş, Ekim Devrimi’ne kadar çalışmış ve sonra kapatılmış Teze Pir Camisidir.

Sovyet döneminde Teze Pir Camisi ilk önce bir depoya, daha sonra bina bir sinemaya dönüştürülmüş, şimdi ise kadın ve erkek salonları ile işleme açılan bir camidir.

Teze-Pir-Camii
Teze-Pir-Camii

Antikliğine rağmen, cami çok modern bir şekilde ısıtılıyor – zemin ısıtmalı, özel kanallardan sıcak buhar geçerek tüm odayı içeriden ısıtıyor.

Muhammet Camii

Uzak yüzyıllardan korunan bir başka anıt ise Muhammet Camii denilebilir. Cami, süslemede her zamanki oryantal dantel kullanılmış, hiç bozulmamış, oldukça katı bir tarzda yapılmıştır.

Hacı Gaibe Hamamı

Kız Kulesi’nden çok da uzakta olmayan, geçen yüzyılın 20’li yıllarından kalma eski hamam bulunur. Hamam şu an aktif değil, eski devletin tarihi bir mirasıdır.

Modern Bakü

Azerbaycan Devlet Filarmoni Salonu

Bakü’nün en önemli kültürel cazibe merkezlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Filarmoni Salonu, ülkenin kültürel zenginliğinin melodisinde özel ve eşsiz bir not haline geldi.

Azerbaycan- Devlet -Filarmoni -Salonu
Azerbaycan- Devlet -Filarmoni -Salonu

Batı ve Doğu kültürünün görkemli birliğine tanıklık ediyor. Filarmoni binanın dış cephesi, binanın dış mimarisinin içsel müzik atmosferiyle nasıl birleştiğini aktarıyor.

Azerbaycan Devlet Filarmoni Derneği’nin sahne alanı, Sovyetler Birliği’nin ve diğer devletlerin ünlü sanatçılarından birkaçıdır.

Azerbaycan Dram Tiyatrosu

Bakü’nün görünümüne özel bir özgünlük olan Azerbaycan Drama Tiyatrosu, Bakü’de kültürel eğlencenin hayranlarını ziyaret etmenin eşit derecede çekici bir cazibesidir.

Tarihi, bir devlet tiyatrosu statüsü kazandığı için çeşitli kültürel etkinliklerle zengindir.

Azerbaycan-Dram-Tiyatrosu
Azerbaycan-Dram-Tiyatrosu

Sahne, yalnızca Azerbaycanlı yazarlar tarafından değil, aynı zamanda dünya klasik edebi eserlerinin yapımları tarafından da sahnelenmiştir.

Tiyatro topluluğu çoğu zaman Rusya ve Avrupa’nın belli başlı şehirlerindeki performanslarıyla sahne aldı.

Bakü’deki Azerbaycan Dram Tiyatrosu ziyareti, edebi yaratıcılık destekçileri programında zorunlu bir unsurdur.

Azerbaycan Edebiyatı Müzesi

Ülkenin ana kültürel mirasından biri Azerbaycan Edebiyatı Müzesi’dir. Bakü de ulusal edebiyatla tanışabileceğiniz çok güzel bir yerdir.

Müze, şehrin orta kesiminde bulunmaktadır ve edebiyat koleksiyonu için en eski binalardan birini götürmüştür.

Azerbaycan -Edebiyatı-Müzesi
Azerbaycan -Edebiyatı-Müzesi

Birkaç kez müze restore edilmiştir; bu, daha büyük bir tematik serginin yerleştirilmesine yönelik olanakları genişletmeyi mümkün kılmıştır.

Binanın cephesi birkaç ulusal yazar ve farklı dönemlere ait şair heykelleri ile dekore edilmiştir.

Azerbaycan Sanat Müzesi

Bakü kültürel cazibe merkezlerinin taçlarındaki bir diğer incisi de Azerbaycan Sanat Müzesidir. Müzenin sergisinde iki binada yer alan 17 binin üzerinde eser bulunuyor.

Buradaki sergiler arasında yalnızca Azerbaycan sanatçılarının değil, Rusya, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinden sanatçıların ve yazarların eserlerini görebilirsiniz.

Azerbaycan -Sanat- Müzesi
Azerbaycan -Sanat- Müzesi

Azerbaycan’da bundan daha fazla müze yoktur. Konuklar, her biri belirli bir ülkedeki sanatçıların eserlerine ayrılmış olan 60 odayı ziyaret edebiliyorlar.

Halı Müzesi

Oryantal bir lezzetle özel bir felsefi aydınlık, renkli iç detaylara farklı bir bakış sağlayacak Azerbaycan tarihi halı müzesini ziyaret etmenizi sağlayacaktır.

Azerbaycan-Hali- Muzesi
Azerbaycan-Hali- Muzesi

Halı yapım tarihçesini, halıların ilgi çekici olduğunu ve çeşitliliğinin ne olduğunu gösterir.

Bakü Bulvarı

Bakü’nün kartvizit yeri, bölge sakinlerinin turistlerle yakından iç içe geçtiği bir buluşma yeri. sahil boyunca yürümek heyecan verici bir olaydır.

Bakü-Bulvarı-azerbaycan
Bakü-Bulvarı-azerbaycan

Hazar denizinin serinletici rüzgarı, yeşillik, çiçekler, geniş cadde, sıcak güneş, güzel manzara. Bütün geceyi bu yürüyüş için ayırabilirsiniz ve Bakü akşamının tadını çıkarabilirsiniz.

Yanan kuleler

Bakü’deki yanan kuleler, Azerbaycan’ın ulusal ruhunun sembolü haline geldi. Yerlilerde doğal olan sıcak mizacı sembolize ediyorlar.

bakü -Yanan-kuleler
bakü -Yanan-kuleler

Azerbaycan’ın başkentinin bu dönüm noktası, alevlere benzeyen üç bükümlü gökdelen ile temsil ediliyor.

Gün boyunca, bu mimari kompleks sözde göz kamaştırıcı çelikten yapılmış, tuhaf bir biçimde dondurulmuş.

baku-azerbaycan-yanan-kuleler
baku-azerbaycan-yanan-kuleler

Geceleri binaların yüzeyinde LED ekranlar yardımıyla üzerine çıkarılan alevler içinde tutulmuştur. Bakü‘de inanılmaz güzel manzara ve turistik yer haline gelmiştir.

Haydar Aliyev Merkezi

Bakü’nün en güzel yerlerinden biri, Haydar Aliyev Merkezi olarak kabul edilen kültürel bir yapıttır. 2014’te, bu kültürel bina dünyanın en iyi yapısının unvanını aldı – oldukça yüksek bir gökdelen.

Binanın görünümü açıkça dünyadaki hiçbir şeye benzemez. Bu devasa kompleks içinde bir kongre merkezi, birçok ofis bulunmaktadır.

Azerbaycan-Haydar-Aliyev-Merkezi
Azerbaycan-Haydar-Aliyev-Merkezi

Haydar Aliyev Müzesi, çeşitli sergi galerileri ve birçok kafe ve restoran burada ziyaretçilerini hayran bırakmıştır.

İnanılmaz derecede uzun bir süre boyunca merkezde yürüyebilirsiniz, ancak ona olan ilginiz kaldığınız süre boyunca kaybolmayacak. Kuşkusuz, burası Bakü’de ziyaret etmek için ilginç bir yerdir.

Devlet Bayrağı Meydanı

Bakü’nün ve tüm Azerbaycan’ın başlıca sembolik yeri Devlet Bayrağı Meydanı’dır.

Azerbaycan’ın bütün sembolleri meydanda yer alıyor: Devlet Bayrağı yükseliyor, arması, marşı ve ülkenin haritası yaldızlı bronzla oyuluyor.

Meydanın yakınında sergisi ziyaretçileri devletin tarihi hakkında anlatan tematik bir müze var. Bakü’de kaldığınız süre, mümkünse burayı ziyaret etmeye değer.

Azerbaycan-Devlet-Bayragı-Meydanı
Azerbaycan-Devlet-Bayragı-Meydanı

Bu mimari anıtların iç kısımları ve özellikle çok etkileyicidir. Dışarıdan ilginç görünüyorlar, kendi özel enerjileri var.

Kendi içlerinde kaç sır sakladıklarını, ne söyleyebileceklerini düşündüğünüzde hayranlıkla tekrar – tekrar bu yerleri gezmek isteyeceksiniz.

Azerbaycan Kardeş Ülkede Gezilecek En Güzel Yerler 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz