Dekorasyon 6 FARKLI GERİ DÖNÜŞÜM FİKRİ

6 FARKLI GERİ DÖNÜŞÜM FİKRİ

2629
6-tane-geri-donusum-fikirleri-dekorasyon
6-tane-geri-donusum-fikirleri-dekorasyon

Hem Hobi, Hem Sanat, Hem Geri Dönüşüm.Atmıyoruz, yeniliyoruz… Atmıyoruz, dönüştürüyoruz..

Böylece, bize binbir güzellik sunan, bize yaşam alanı veren bu güzel dünyaya, bir sürü çöp bırakmak yerine, çöp gözüyle, atık gözüyle baktığımız şeyleri hayatımıza yeniden katıyor.

Bilinçli birer birey olarak, üzerimize düşen görevlerden birini yerine getirmiş oluyoruz.

Hadi sıvayalım kolları; hem evimizdeki malzemelerle, maliyeti düşük ama birbirinden güzel yeni ürünler yaratalım, hem de bütün bunları yaparken keyifli zaman geçirelim.

1.Cam şişelerden neler yapalım ?

Cam şişeler günlük hayatımızda çokça yeri alan malzemelerden. Süt, ayran, su, pek çok içecek…. sağlıklı olduğu için de bunları en çok cam şişeler içinde almayı tercih ediyoruz.

Hal böyle olunca, elimizin altında bir çok cam şişe birikiyor. Çevresel anlamda değerlendirildiğinde, doğada geri dönüşümü olan bir malzeme olsa da evimizde küçük ve zevkli dokunuşlarla cam şişeleri yepyeni ve çok farklı bir görünüme kavuşturmak mümkün.

geri-donusum-cam-sise-duvar-vazolari
geri-donusum-cam-sise-duvar-vazolari

Cam şişelerden yapılabilecek pek çok geri dönüşüm ya da kendin yap projesi var aslında.

Biz, bunların içinden, sizlerin evlerinde en kolay şekilde yapabilecek olduğunuz bir kaç tasarıma değineceğiz.Öncelikle, birbirinin aynısı en az iki tane cam şişeye ihtiyacımız var.

Sonrasında, bu cam şişeleri resimde gördüğünüz gibi yapıştıracağınız düz tahta parçaları gerekecek size. Şimdi, cam şişe tamam da bu ahşapları nereden bulabilirim diye düşünebilirsiniz.

Eğer evinizde bu şekilde tahta parçaları yoksa, yakın çevrenizde bulunan bir marangozdan bunları temin edebilirsiniz.

Ya da internet üzerinden, hobi malzemeleri satışı yapan yerlerden de bu şekilde ham duvar panoları bulmanız mümkün.

Bundan sonrası, tahta parçalarını boyamak için akrilik boya, şişeleri süslemek için hasır ip, süslediğiniz şişeleri panolara yapıştırmak için tutkal ve dilediğiniz renk ve tarzda kuru çiçeklere kaldı.

Tabi bu arada şunu da söylemek gerekir; bu cam şişelerin içlerine kuru çiçek yerine, şık mumlar da yerleştirebilirsiniz. Cam çok güzel şamdanlarda yapılabiliyor.

Eğer sizin çalışmanız resimde görüldüğü gibi hasır ipten olmayacaksa, cam şişelerinizi istediğiniz renkte akrilik boya ile de boyayabilirsiniz.

2.Konserve kutularından neler yapalım ?

Konserve kutuları…. aslında malzeme olarak oldukça sağlam ve bu sayede de evimizin pek çok yerinde bir iki süslemeye keyifle kullanılacak şekillere girebilecek sevimli kutular.

Bunun için sizlere verebileceğimiz pek çok fikir var aslında. Ama yine, evinizde en kolay şekilde yapabilecek olduğunuz tasarımlara öncelik vereceğiz.

İlk başta elinizin altındaki konserve kutularını atmamakla başlayalım işe . Çünkü bu yaz balkonlarınızı, bahçelerinizi bu sevimli kutuların renkli ve aydınlık ahengine bırakacaksınız.

Bolca konserve kutunuz oldu diyelim….bir de bunları yıkayıp kuruttunuz diyelim

teneke-geri-donusum-bahce-isiklandirma-peyzaj-dekoru
teneke-geri-donusum-bahce-isiklandirma-peyzaj-dekoru

Şimdi sıra çalışmaya geldi. Resim size ilk başta yapmamız gereken şey hakkında bir fikir vermiştir. Öncelikle, kutunun üst kısmında karşılıklı iki küçük delik açıyoruz.

Bu delikler nasıl ya da ne şekilde açılır diyenlere de hemen bir cevap verelim. En basit yolu, küçük bir çivi ve her evde bulunan bir çekiç.

Çiviyi delik açacağınız yerlere koyup, çekiçle yavaş yavaş vurarak çok kolay bir şekilde delileri açıyoruz.. bu arada aman dikkat!!! Elleri, parmakları zedelemeyelim

Evet. Üstteki iki küçük delik açıldığına göre, elinizin altında hasır ip varsa onunla, yoksa görseldeki gibi ince bir telle kutumuzu asmaya hazır hale getirdik.

Sonra aynı yöntemle, kutunun alt kısımlarına da delikler açıyoruz. Dilerseniz kutunun üzerine önceden çizeceğiniz bir deseni de uygulayabilirsiniz.

Mesela bir kalp, çiçek, ya da bir yıldız figürü gibi.. daha sonra da elimize bir fırça alıp, konserve kutumuzu dilediğimiz renge boyamak kalıyor geriye.

Tabi bir de içine küçük mumlar yerleştirip, balkonumuza, bahçemize asmak. Veee, en güzeli de bu keyifli mumların altında sevdiklerinizle anılar biriktirmek

3. Plastik şişeler çiçek açsın

Plastikler gün içinde bolca kullandığımız malzemeden biri. Çevreye verdiği zararlar bilinse de kullanım alanları o kadar çok ki, vazgeçmek istesekte çıkaramıyoruz bir türlü hayatımızdan.

Özellikle plastik şişeler hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Evimizde elimizin altında da bolca var. Doğaya atık olarak bırakmadıktan sonra, plastiğin zararından çok yararı olduğunu söylemek gerekir.

Yarardan kastımız nedir peki?? Tabi ki, plastik şişeleri geri dönüşüm ile, hayatımıza katmak.

plastik-sislerden-fantezi-vazo-saksi
plastik-sislerden-fantezi-vazo-saksi

Yazımızın devamında size plastik şişeleri nasıl dekoratif birer obje haline dönüştürebileceğiniz hakkında fikirler vermek istiyoruz

resim Sarı Şişe Vazolar

Çevreye bu kadar zarar veriyor dediğimiz, doğada yok olmuyor, zararlı atık halinde kalıyor diye bildiğimiz plastik şişeleri sevimli birer saksıya dönüştürelim öyleyse.

Üstteki görselde de görebileceğiniz gibi, her evde bulunan plastik bir içecek şişesi. Öyle özel ya da farklı bir şey değil yani. Şişemizi alalım, resimde gördüğünüz gibi üç parçaya ayıralım.

plastik-siselerdensaksi-cd-altlikli
plastik-siselerdensaksi-cd-altlikli

Kapaklı olan alt kısmına diledigimiz bir çiçeği dikip, kapağına da bir iki küçük delik açalım ki, çicegimizin fazla suları buradan aksın.

Şişenin en alt büyük kısmına, görselde görüldüğü gibi, dikmiş olduğumuz çiçekli kısmı yerleştirelim. İşte size çok pratik ve çabucak hazırlanan bir saksı.

Tabi yeni saksınızı boyayıp süslemek de sizin hayal gücünüze kalmış. Özellikle balkonlarınız için oldukça dekoratif ve kullanışlı bir geri dönüşüm çalışması

4.Plastik şişe kapaklarından farklı tasarımlar

Plastik şişeler yaşamımızın içinde oldukça bunların kapakları da hayatımızda demektir. Onlarda çevresel açıdan plastik şişeler kadar zararlı.

Tabi ki, doğaya atık olarak bırakılmadıkları sürece. Peki neler yapılabilir bu kapaklardan. Yandaki görsel plastik kapaklarla yapılabilecek en değişik ve en kullanışlı örneklerden biri.

Rengarenk plastik kapaklar, evlerinizde, kapıların yerine ya da dekoratif olarak ayırmak istediğiniz yerlere perde haline dönüşebilir.

Biriktirdiğiniz plastik şişe kapaklarını alt ve üst kısmından delerek, buralardan naylon ipler geçirerek birbirine bağlayın. Uzunluk sizin kullanacağınız yere göre değişir tabi.

Kapakları naylon iplere yerleştirdikten sonra, hepsini uzunca bir metal ya da ahşap çubuk üzerine sabitleyin. İşte plastik kapaklardan yaptığınız perdeyi bitirdiniz bile.

plastik-sislerden-ayna-cercevesi-geri-donusum
plastik-sislerden-ayna-cercevesi-geri-donusum

Asacağız yere monte etmek kaldı sadece geriye. Bu fikir sizin için uygulanabilir bir projeyse, tavsiyemiz şimdiden kapak biriktirmeye başlamanız olacaktır.

Çünkü, kapaklardan perde yapmak için oldukça çok sayıda kapağa ihtiyacınız olacak.

Size kapaklarla yapabileceğiniz bir fikir daha vermek istiyoruz. Kenarları, metal kapaklarla süslenmiş, dekoratif bir ayna.

Yapmanız gereken şey öncelikle dilediğiniz şekilde ve ölçüde bir zemin hazırlamak. Bunun için bir tabaka mukavva ve makasa ihtiyacınız olacak. Ne şekilde bir ayna yapmak istiyorsanız mukavvanızı kesin.

plastik-sise-kapaklarindan-kapi-perdeleri-tasarimi
plastik-sise-kapaklarindan-kapi-perdeleri-tasarimi

Üzerine, kenarlarını istediğiniz kalınlıkta olacak şekilde kapakla süsleyin. Yapıştırmak için en uygun yöntem sıcak silikon olacaktır.

Kenarlarını süslediğiniz mukavvanın ortada kalan kısmına da ayna kestirip yapıştırın.

İşte hepsi bu. Hem rengarenk hem de kimsede olmayan bir aynanız oldu. Üstelik sizin ellerinizden ve geri dönüşüme eşsiz bir katkıyla.

5.Ayakkabı kutuları dekoratif kutulara dönüşüyor..

Evlerimizde bolca ayakkabı kutusu mevcuttur diye düşünüyorum. Hatta bazen bunları koyacak yer bulamayıp attığımızda çok olmuştur.

Bu yazıyı okuduktan sonra bu güne kadar attığınız ayakkabı kutularına ya da diğer karton kutulara çok üzüleceksiniz.

Görselin ilk karesinde gördüğünüz gibi keserek başlayalım kutumuzu. Kenarlarını çok düzgün ve milimetrik kesmek için fazla çaba harcamanıza gerek yok.

ayakkabi-karton-kutu-ipli-dekor-kutusu
ayakkabi-karton-kutu-ipli-dekor-kutusu

Sonrasında elinizde olan herhangi bir yün ya da varsa hasır iple, yine görselde görüldüğü gibi, bir önden bir arkadan ipi dolaştırarak kutunun üstüne kadar bu şekilde devam edelim.

Son olarak kalan ipi kutunun görünmeyen iç kısmına yapıştıralım. Üzerine kurdele ya da düğme gibi şık detaylar ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kutunun iki yanına kalın halat iplerden sap yapabilirsiniz.

Böylece, elinizin altında sürekli duran, çöpe atmaya da bir türlü kıyamadığınız kutular mutfağınıza, banyonuza, çocuğunuzun odasına hem dekoratif hem de kullanışlı birer obje olarak geri dönmüş oldu işte. Hayal gücü tanımıyor..

6.Pinpon topları avize olursa hem de çok şık ve rengârenk!!!

Bu bölümde anlatacağımız fikir oldukça renkli.. hepimiz okul yıllarında elimize almışızdır pinpon topunu ve raketlerini.

Bu zevkli ve güzel spor dalının ana ekipmanı olan toplardan avize yapmak pek aklımıza gelmemiştir tabi o yıllarda.

Ama şimdi bu küçük ve sevimli topları evimizin bir köşesine yerleştirme zamanı geldi.

pinpon-toplarindan-dekoratif-masa-lambasi-avize
pinpon-toplarindan-dekoratif-masa-lambasi-avize

Sıvayalım kolları bakalım; öncelikle önemli bir detayı belirtmekle başlayalım yazımıza, pinpon toplarını düzgün ve sağlam bir şekilde yapıştırmak için avizemize öncelikle bir iskelet oluşturmamız gerekli.

Bunun için ince teller kullanabiliriz. Naburlarda bulabilirsiniz bu tip malzemeleri. Telimizi, ne şekilde bir avize tasarlıyorsak bükerek, renkli topları etrafına yapıştırmaya başlayalım.

Bir diğer alternatif de tel yerine bir mukavva ile iskelet oluşturmak olabilir..bu da aklınızda bulunsun. Size hangisi daha uygun geliyorsa onu değerlendirin.

Mukavvada da aynı şekilde toplar yapıştırılarak avize son haline getirilir. Bir yapı marketten ya da elektrikçiden duy ve gerekli bağlantı kabloları alınıp avizemiz yerine monte edilince emeğinizin karşılığını keyifle izleme zamanı gelmiş demektir.

Özellikle çocuk odaları ve mutfaklar için çok uygun bir geri dönüşüm ya da kendin yap projesi olmaya adaydır bu renkli pinpon topları…

Hayal gücü sınır tanımaz.. yeter ki yapmak isteyin. Yeter ki, şu güzel dünyaya bir güzellik de siz bırakmak isteyin.

Gelecek nesillere tüketen değil üreten bireyler olmayı öğretmek için, önce herkes kendi evinde başlamalı geri dönüştürerek yaşamaya.

Hayaliniz bol ve sınırsız olsun..dünya paylaşınca ve ürettikçe güzel..

2 YORUMLAR

  1. Merhaba ben Safir. Mersinden Silindir bobin masalarinizi gordum bir harika. Oturdugum Sitede yoneticilik yapıyorum ve bana 4 adet lazim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz