ESKİ EMAYE BANYO KÜVETİNDEN BAHÇEYE KÖY FIRINI YAPIMI

Yine Beylere yönelik Geri Dönüşüm Hobi çalışması ile Beraberiz. Yaratıcılıkta sınır tanımayan Marifetli ellerden Emaye Saç Banyo Küvetinden Bahçeye Köy Fırını Yapımı.

Bağ evi,Tarlası,damı ve Bahçesi olanlar için yapabilecekleri Bahçe için Odun Ateşi ile yanan Fırın yapılışı ile eminim Beyler eşlerini çok sevindireceklerdir.

Herkesin evinde Elektrikli Fırın olabilir ama Herkesin Bahçesinde Odun Ateşi ile Yanan Fırını olamaz:)

Elbetteki her evde de böyle kullanılmayan Saç Küvetler den yoktur. Hele ki son yıllarda Küvet Modelleri artık Saç ile yapılmıyor.

Hurdacılardan temin edebilirsiniz bulamazsanız bile bu fikir size ilham verecektir farklı malzemeler ile neler yapılır? fikir edinebilirsiniz.

Ev Yapımı Odun Ateşi Fırının da mis gibi Ev Ekmeği yapmışlar fakat en çok Odun Ateşinde Güveç ve Et yemekleri çok lezzetli olacaktır.

Uzun süre Fırında pişirilen Tandır,Güveç ve Et yemekleri gibi lezzetler hem daha ekonomik ve keyifli hem daha leziz olacaktır.

Fırın bittiği zaman çevresine sıcağa dayanıklı bir Çimento kullanılmış diye düşünüyorum. Köy fırınları için bir tür Kerpiç veya Ateş Tuğlası kullanılıyor diye biliyorum

Fırının altı için Gazbeton veya Ateş Tuğlası olabilir fakat çevresine sıva olarak nasıl bir Çimento,Toprak veya Çamur sürülüyor bilmiyorum.

Fakat bu tarz Bahçe Fırını yapım aşamalarında taşyünü,gazbeton ve Ateş tuğlasının kullanıldığını duymuştum.

Bu konularda fikri ve bilgisi olan Beyler bizleri bu konularda alttaki Yorumlar bölümünden aydınlatabilirler.

Emaye Banyo Küveti ile yapılan Odun Ateşinde yanan Köy Fırını çalışmasını uygulayacak Arkadaşlar yapım aşamalarının resimlerini çekerek bizim ile paylaşırlarsa sayfamızda severek yer veririz.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-1
Emaye Küvet tam ortadan ikiye kesilmiş
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-2
Küvetin altına Ateş tuğlaları ya da Gaz beton ile zemin hazırlanmış bende tam olarak kullanılan malzemeleri bilmiyorum.Fırının üzerine kalın bir Saç ve Baca yapılmış. Bu bacanın bağlantısı küvetin altına kadar iniyor gibi görünüyor aksi halde duman nasıl çıkacak :)
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-3
Küvetin diğer yarısı alttaki Odun ateşi yanan bölüm için zekice kullanılmış.
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-4
Burada bu işlerden anlayan Beylerin yardımına ihtiyacım var. Beyler bu işlerden anlıyorsanız bize sayfa altındaki yorumlardan yorum yazarak bildiklerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Saç ile ön kapak oluşturulmuş. Bu arada Fırının içi ısıya dayanıklı bir harç ile kaplanmış sanırım.Fırın bacasının alta kadar ulaştığını burada net olarak görüyoruz. Fakat soba borusu bu ısıya uzun süre dayanmaz bir süre sonra yenilemek gerekir
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-5
Köy fırınının ön kapakları da takıldıktan sonra fırının altına Gaz beton kullanılmış.
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-6

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

17 thoughts to “ESKİ EMAYE BANYO KÜVETİNDEN BAHÇEYE KÖY FIRINI YAPIMI”

 1. süper süperr..bende yaratıcılığı çok seviyorum. ellere ve emeğe sağlık. facede görüşmek dileğiyle

  1. Bence de süper bir fikir ancak bazı hanımlar Yemeğin pişeceği noktayı küvetin yıkanılan yeri sanıyor ancak ateş olan yerde mikrop üremez ki zaten yemek pişen bölüm saç üstü oluyor.

 2. Firinin ust kisminin etrafina da bir sira tugla + yalitim yapilmali bence. Kkuvetin icindeki emayenin yuksek isida yiyeceklere kimyasal salgilamadigindan emin olmak gerekir. Baca da enaz 300-400 derecede isi goreceginden ates tuglasiyla orulmesini oneririm.

 3. Emaye içine kırmızı ateş tuglasi ile örülü ateş emayeyi etkilemez altta ve üste ayrıca ayırmak maksatiyla kalın platin saç koymuşlar onun üzerine 1000 dereceye dayanıklı taşlar var onuda koyulmuş olsa daha dezenfekte olur dış kaplamasinada yalıtım sıvasi var ısı kaybı olmasın diye onunla kaplanir ise cam kırık i ve tuza gerek kalmaz

 4. Bu tarz fırınları yaparken tabanını çok farklı olması gerekiyor. Tabana tuz ve cam kırıkları ile izole edeceksiniz. sıcağı tutsun diye. Kastamonu yöresinde çok sık kullanılır bu tarz fırınlar….

 5. İyi çalışmalar.tabandaki ısı yalıtımı ince kum ve cam kırıkları sıra sıra katman yapılırsa sağlıklı olur.baca için de kalın saçtan kıvırma ile daha uzun ömürlü olur.

   1. bence güzel bir fikir sistem güzel ama baca yanlış olmuş duman arkadan dolaşıp ön kapaktan çıkması lazım ve ön çıkış yerinede bi davbumbaz be arkaya yaptığın börü önde olması gerekli içinde yanan ateş ve duman fırının içini dolaşıp önden çıkması gerekli ve yüzde elli yakıt tasarrrufuda yaparsın ekmeklerin üzeride iyi kızarrır

 6. yanlız kim bunu akıl etmişse harika bayıldım böyle deyişik şeyleri tekrar görmeyi arzuluyorum tebrikler harika

  1. Türkan Hanım Bende sizin gibi yaratıcı insanlara bayılıyorum:) Hobiler ve Dekorasyon adlı menülere bakarsanız daha bir çok güzel şeyler görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir