Yemekler MACAR GULAŞ RESİMLİ ANLATIMLI ET YEMEĞİ TARİFİ

MACAR GULAŞ RESİMLİ ANLATIMLI ET YEMEĞİ TARİFİ

641

Dana kuşbaşı et ile pişirilen ve bir çeşit Et Yemeği olan Macar Gulaş Resimli Anlatımlı Et Yemeği Tarifini nasıl yapılır? En güzel Macar Gulaş Tarifi Nasıldır? beraber öğreneceğiz.

Tabi her zaman ki gibi amacım sizler ile paylaştığım bu güzel yemek hakkında tüm bildiklerimi detaylarıyla paylaşmaktı. Fakat Resimli anlatımını ve bilen birinden öğrenerek sizler ile paylaşmam gerekti.

Macar Gulaş Yapılışı dışında bu güzel Et Yemeğinin gerçekten Macarlara ait bir yöresel Et Yemeği olup olmadığını bilmiyordum. Hem kendim öğrenmek hem sizlere güzel bir sayfa hazırlayabilmek için derin bir araştırma içine girdim.

Göğüs, Kalb – Damar Cerrahisi Uzmanı Dr Yalçın Güran Beyfendinin yalcinguran.com sitesinde bu leziz Et Yemeği hakkında çok güzel bilgilere ulaştım.

Oradan öğrendiklerimi burada sizlere de aktaracağım fakat 1. ağızdan Dr Yalçın Beyefendi nin detaylı bir şekilde çok güzel anlattığı Macar Gulaş Bir Macar Yemeği midir? başlıklı yazısından da okuyabilirsiniz.

Osmanlı zamanında Viyanayı kuşatan Osmanlı askerlerine yani o dönem Yeniçeri diye tabir edilen askerlerine Macar Gulaş yemeği yapılarak ikram edilmiş.

O zamanlar yemeğin adı bu değilmiş sadece Etle yapılmış doğaçlama bir yemekmiş anlayacağınız. Bu güzel yemeği hem Yeniçeriler hem Macarlar çok sevmişler.

Macarlar yemeğin adını Kul Aşı koymuşlar ve zamanla bu yemek Gulaş’ a dönmüş. Yani yemek aslında bir Macar yemeği değilmiş. Fakat o dönem den sonra Macarlar bu yemeği çok sıkça yapar olmuşlar.

Yalçın Beyin yazdığına göre bu yemeği çok lezzetli yapan Lokantalar varmış kendisi yazısında nereler de olduklarından bahsediyor.Şimdi Gulaş Nerenin Yemeğidir ve Gulaş Macaristan’a özgün bir yemek midir? öğrendiğimize göre gelelim tarifine

Macar Gulaş Yemeği Malzemeleri Nelerdir?

  • 1 kg iri doğranmış Dana kuşbaşı
  • 4 adet büyük soğan
  • 1 pakete yakın Margarin
  • Patates (Fakat Fotoğraflarda gördüğünüz tarifte kullanılmamıştır.Arzuya göre koymak isteyenlerin tercihine kalmış)
  • 3-4 adet Biber
  • 2 kaşık salça
  • Acı krema (ilk defa duydum ne olduğunu hiç bilmiyorum)
  • 3 diş sarımsak
  • tuz,karabiber,kekik,mercan köşk,toz hardal

Acı Krema hakkında hiç bir bilgim yok isterseniz koymazsınız fakat onun yerine kullanabileceğiniz diye Yalçın Bey not düşmüş aynen kopyalayıp o notu alta yazıyorum.

Not – Acı krema temini bir problem oluyorsa, çarşıdan alınan krem şantiyi hazırlanırken, içine çekilmiş beyaz biber katılıp, krem şantiyi koyu olarak hazırlanırsa acı krema elde edilmiş olur. Çünkü hazır krem şantinin içinde şeker yoktur.

Macar Gulaş Nasıl Pişirilir?

resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi
resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi

resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi-1
Soğan ve sarımsağı doğrayın.Tereyağının içine çok az sıvı yağ ekleyerek yağı kızdırın. Doğradığınız  Soğan sarımsak , kırmızı biber , tuz , karabiber , kimyonu ekleyiniz.
resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi-2
Malzemeleri güzelce kavurunuz.
resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi-3
Salça ve sıcak su ilave ediniz.
resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi-4
Su kaynamaya başladığında etleri içine koyunuz
resimli-anlatimli-macar-gulas-tarifi-yapilisi-5
Etler iyice yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Bazı kesimlerde bu yemek pişirme esnasında önce et kavrulur daha sonra aynı Tas kebabında olduğu gibi diğer malzemeler ilave edilir. En son su ilave edilir yemek pişmeye bırakılır.Afiyet olsun.

5 YORUMLAR

  1. aci krema, tercüme hatasi olabilir, acili biber sosu, ( macarca paprika krém, gulyás krém) krem şantı kesinlikle değil, bilginiz Olsun…..ayrica temel malzemesi PATATES, tabiki macar GULYAS-tan bahsediyotuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz