Hobi YAPMAKTAN KEYİF ALACAĞINIZ HOBİLER

YAPMAKTAN KEYİF ALACAĞINIZ HOBİLER

885
hobiler-bos-zaman-ugraslari-kendinyap
hobiler-bos-zaman-ugraslari-kendinyap

Yorucu ve stresli hayatınızı daha çekilir hale getirmek için yapmaktan keyif alacağınız hobiler bulmalısınız. Bu yazımızda size yapabileceğiniz birkaç hobi çeşidi sunacağız. 

Çoğu zaman boş vakitlerimizde ne yapacağımızı bilemiyor ve bu zamanı sosyal medyada hunharca harcayabiliyoruz.

Dönüp baktığımızda onca zaman verimsiz bir şekilde elimizden uçup gitmiş. Hobi edinmek sizi bu sıkıntılardan kurtaracaktır. 

Hobiler denilince aklınıza neler geliyor? Genellikle aklımıza bilindik kitap okumak,yüzmek, müzik dinlemek gibi uğraşlar gelir fakat daha yaratıcı ve özgün uğraşlar edinmek sizi daha çok memnun edecektir.

Peki bu saatten sonra hobi mi edinilir? Nasıl bir hobi edinmeliyim? diye düşünüyorsanız size yardımcı olalım.  

Enerji  ve Hareket İsteyen Hobiler   

Masa başı iş yapanların en çok şikayet ettiği konudur hareketsizlik. Hareketsizlik aslında bizi daha yorgun ve daha depresif hissettirir. Bu başlıkta size bu konuda çözüm niteliğinde birkaç hobi alanı sunmak istiyoruz. 

Spor  Yapmak 

hobiler-spor-yapmak
hobiler-spor-yapmak

 Sizi hem dinç tutar hem de endorfin hormonunuzu yükselterek mutlu olmanızı sağlar. İster evde ister sokakta isterseniz de bir spor salonunda faaliyete geçebilirsiniz. 

Basit Egzersizler ile başlayarak Sporu hayatınızın bir parçası hale getirebilirsiniz. Spor yapmak sadece fiziksel olarak değil Ruhen de sizi zinde tutar.

Yürüyüş Yapmak 

yuruyus-yapmak-hobiler
yuruyus-yapmak-hobiler

Her gün açık havada yürüyüş yapmak sizi daha pozitif ve enerjik hale getirir. Üstelik tamamen ücretsiz. Yeni dostlar edinebilir Sağlıklı yürüyüşler ile her daim kendinizi zinde hissedersiniz.

Yaşam kalitesini artırmak Spor,Yürüyüş ve bol hareket etekten geçer.Ritmik yürüyüşler de zihni boşaltır daha sağlıklı düşünmeye başlarsınız.

Bisiklet Sürmek 

hobiler-bisiklet-surmek
hobiler-bisiklet-surmek

 Favoriniz olacak bir aktivite hem bacak kaslarınız çalışacak hem de temiz hava alacaksınız, rüzgar yüzünüze çarparken ki hissettiğniz duygunun tarifi imkansız. 

Sporun bir çeşidi olan Bisiklet sürmek güvenlik ve dikkat gereken bir hobi.Özellikle kalabalık trafiğin bulunduğu yollar da kulaklık kullanmadan Bisiklet süreye dikkat edin.

Oyun Oynamak 

hobiler-topla-yapiln-sporlar
hobiler-topla-yapiln-sporlar

 Burada bahsettiğimiz bilgisayar oyunları değil. Futbol, basketbol, tenis vb oyunlar. Takım oyunları olduğu için de sosyalleşmenize yardımcı olacaktır. 

Doğayla İçiçe Yapılabilecek Hobiler   

Doğa insanlara kocaman bir yaşam alanı sunar. Bu yaşam alanı gündelik hayatın stresli koşuşturmacasından kurtulmamızı sağlar. Şehirlerde hapsolmuş insanları kendine davet eder. Tabiat ana size yapmaktan keyif alacağınız hobiler sunmaktadır.  

Treking (Doğa Yürüyüşü) Yapmak 

Treking- (Doğa -Yürüyüşü) -Yapma
Treking- (Doğa -Yürüyüşü) -Yapma

 Yemyeşil bir ovada rengarenk çiçeklerin arasında ya da şırıl şırıl akan bir akarsu kenarında yapacağınız  yürüyüş zihninizi dinlendirecektir. Bir kere yaptıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz hobiler arasında ilk sıraya yerleşecektir. 

Balık Tutmak 

hobiler-balik-tutmak
hobiler-balik-tutmak

 Genellikle emekli hobisi olarak gibi görünsede her yaş vemeslekten insanın keyif alacağı bir iştir. Sabır ve sukunet gerektirir. İhtiyacınız olan ise bir olta ve balık yemidir. 

Kamp Yapmak 

hobiler-kamp-yapmak
hobiler-kamp-yapmak

 Bir karavan ya da çadırla Kamp Yapmakla şehrin gürültüsü ve kirliliğinden uzaklaşabilirsiniz. Muhteşem doğa güzellikleri arasında harika bir hobi ve tatil seçeneği olur. 

Bahçeyle Uğraşmak 

hobiler-bahceyle-ugrasmak
hobiler-bahceyle-ugrasmak

Birşeyler ekip biçerek  üretkenliğin verdiği tatmin edici huzuru yaşamak ister misiniz? Bahçe işleri toprağın vücuttaki negatif elektiriği alması bakımından sizi epey dinlendirecek seçenekler arasında. 

Bahçede Mutfakta Sebze Meyve Yetiştirmek ile ilgili her şeyi buradan görebilirsiniz.

Ev Hanımları için Hobiler  

Ev hanımları günlerinin çoğunu evde ev işi yaparak geçirirler. Boş zamanlarında ise zihinlerini dinlendirecek, yeni şeyler üretebilecekleri uğraşları olsun isterler. Bu başlık tam da onlara göre. 

Yemek Yapmak  

hobiler-yemek-yapmak
hobiler-yemek-yapmak

Günlük rutin haline gelen  yemek yapmayı yeni tarifler deneyerek eğlenceli hale getirebilirsiniz . Farklı mutfaklar öğrenip Yemek Tarifleri uygulamak sizi ve ikram ettiğiniz sevdiklerinizi memnun edecektir. 

Dans Etmek 

hobiler-dans-etmek
hobiler-dans-etmek

Müzik eşliğinde hem eğlendirip hem enerji harcatır. Bir kursa yazılıp dans etmeyi öğrenebilirsiniz. 

Online Kurslar  

hobiler-online-kurslar
hobiler-online-kurslar

İster üretli isterseniz ücretsiz seçenekleriyle internet üzerinden ulaşabileceğiniz onlarca kurs mevcut. Birini seçip öğrenmeye başlayabilirsiniz. 

Örgü Örmek 

hobiler-orgu-ormek
hobiler-orgu-ormek

Örgü örmeği biliyorsanız ne güzel ihtiyacınız olan hoşunuza giden bir model bulmak. Bilmiyorsanız da üzülmeyin internet üzerinden online kurslara katılabilir ya da  Örgü Siteleri ve Örgü Örme videoları paylaşım sitelerinden yaralanabilirsiniz.

Halk eğitim merkezlerinin ilgili kurslarına katılarak ise hem öğrenip hem sosyallleşebilirsiniz. 

Maket Yapmak 

hobiler-maket-yapmak
hobiler-maket-yapmak

Biraz sabır ve el becerisi gerektiren bir alan olmasına rağmen yapmaktan keyif alacağınız hobiler arasındadır . Yapacağınız bir ahşap ev maketi, maket uçak,maket gemi güzel bir hediyelik olur. 

Boyama Yapmak 

hobiler-boyama-yapmak
hobiler-boyama-yapmak

Bunun için ihtiyacınıız olan şey büyükler için hazırlanmış bir adet boyama kitabı ve rengarenk ister keçeli  ister kuru boyalardır

Çizim ve Karakalem çalışmaları için Kolay Resim Nasıl Çizilir? buradan bakabilirsiniz.. 

Kağıt Katlama Sanatı (Origami)  

hobi-kagit-katlama-origamiler
hobi-kagit-katlama-origamiler

Evde yapılabilecek en kolay hobilerden biri Origamidir. Sabrınınızı ve koordinasyon yeteneğinizi geliştirir. Bunun için ise ihtiyacınız olanlar sadece renkli kağıtlardır. 

Origami nasıl yapılır? Origami Teknikleri ile buradan görebilirsiniz.

Kanaviçe  

hobiler-kanevice
hobiler-kanevice

Bir iğne,nakış ipi vebir  kasnak ile harika tablo,yastık vb oluşturabilirsiniz.

Hediyelikler yapabilir ya da satıp kar elde edebilirsiniz. Bu yönüyle harika bir hobi alanıdır. Haydi hazırsanız çarpılayalım. Kanaviçe ve Etamin Modelleri ve yapılışları da burada.

Dikiş  

hobiler-dikis
hobiler-dikis

Moda sekterünün bu kadar yükselişte olduğu bir dönemde kendi moda stilinizi oluşturmaya ne dersiniz.

Bir dikiş kursuna giderek siz de hayalinizdeki kıyafeti dikmek için bir adım atabilirsiniz. Yapmaktan keyif alacağınız hobiler başlığının en can alıcı seçeneği olabilir . 

Kullanılmayan Pantolondan Elbise Yapılışı ile basit dikiş teknikleri ile harika Kendin yap Geri dönüşüm çalışması burada.

Takı Tasarımı 

hobiler-el-yapimi-takilar
hobiler-el-yapimi-takilar

Gerekli malzemeleri alıp kendimiz ve sevdiklerimiz için birbirinden güzel ve orijinal takılar tasarlamaya başlayabiliriz.

El İşi Takı Tokalar için burada ki Açıklamalı çalışmalara bakabilirsiniz. 

Ahşap Boyama  

hobiler-ahsap-boyama
hobiler-ahsap-boyama

İster evinizdeki eski bir şifonyer ,sehpa isterseniz bu iş için hazırlanmış olan tepsi, çekmece vs .olsun istediğiniz ahşap ürünü boyayabilirsiniz.o zaman haydi ahşap boyası ve fırça almaya.

Ahşap Boyama Teknikleri ve aşamaları için de burada ki çalışmayı öneriyoruz. 

Düşük Bütçeli Hobiler  

Daha az maliyetli hobi çeşitleri de mevcut tabi ki. Yazımızda bu başlık altında onları bulabilirsiniz. 

Koleksiyon Yapmak 

dusuk-butceli-hobiler
dusuk-butceli-hobiler

Pul,peçete,zarf,kartpostal ..aklınıza ne gelirse. Siz yeterki geçmişten geleceğe bir pencere açmak isteyin. 

Astronomiyle İlgilenmek 

hobiler-Astronomiyle- İlgilenmek
hobiler-Astronomiyle- İlgilenmek

Astronomi öğrenmeye ve araştırmaya oldukça müsait bir alan. Bir dürbün ya da ucuz bir teleskopla gökyüzündeki olayları takip edebilirsiniz. 

Gönüllü Olarak Çalışmak 

gonullu-olarak-calismak
gonullu-olarak-calismak

Gönüllü olarak derneklerin faaliyetlerine katılıp hem sosyalleşip hem yardımlaşabilirsiniz. Gönüllü olup başkalarının hayatlarına el uzattığınızda yaşadığınız iç huzuru sizi mutlu edecektir. 

Yabancı Dil Öğrenmek 

hobiler-yabanci-dil-ogrenmek
hobiler-yabanci-dil-ogrenmek

Bir dil bir insan iki dil iki insan. Bunun için ihtiyacınız olan istek ve azim içinizde mevcut ise bir sözlül alarak işe başlayabilirsiniz. 

Yaşadığınız Şehri Keşfetmek 

hobiler-sehri-gezme-kesfetme
hobiler-sehri-gezme-kesfetme

Kendinize bir yol haritası belirleyip şehrinizde keifetmediğniz cadde ve sokakları keşfedebilirsiniz. Keyif alarak yapabileceğiniz hobiler arasına kendi şehrinizi gezerek öğrenmeyi de ekleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz