Dekorasyon AHŞAP BOYAMADA YENİ PRATİK TEKNİKLER

AHŞAP BOYAMADA YENİ PRATİK TEKNİKLER

15705
pratik-yeni-ahsap-boyama-teknikleri
pratik-yeni-ahsap-boyama-teknikleri

Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir?

Ahşap boyama, son yıllarda oldukça revaçta olan hobi çalışmaları arasında. Ham mdf malzemeden yapılan objeleri, akrilik boyalar ve diğer yardımcı malzemeler ile boyayarak yepyeni, keyifli ve birbirinden güzel ürünler çıkartıyor ortaya hobi severler.

Ev de Ahşap boyama malzemelerini hobi malzemelerde ve internet üzerinden çok kolaylıkla bulmak mümkün. Ancak asıl mesele, doğru teknikler kullanılarak objeleri boyamak. 

ahsap-masa,sehpa-evde-nasil-boyanir
ahsap-masa,sehpa-evde-nasil-boyanir

Ahşap boyama tekniklerini merak ediyor ve sizde kendinize bir hobi edinmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre..

Evde Ahşap Mobilya Boyama ve Fırça Sürüş Teknikleri

Ahşap boyamada birinci adım Zımpara  

Eğer ilk defa başlayacaksanız ahşap boyamaya, öncelikle yapmanız gereken basit ve düz bir obje seçmek olmalı.

Seçeceğiniz düz obje size hem boyamak hem de boya öncesi zımparalamak için kolaylık sağlayacaktır.Görsellerde de görüldüğü gibi basit seçilmiş objeler başlangıç seviyesinde olan hobi severler için oldukça idealdir.

Sonrasında ahşap boyamanın en önemli kısımlarından biri olan zımparalama işlemine geçiş yapabilirsiniz. Unutmamakta fayda var, ahşabı ve üzerine yapacağınız boyayı en kaliteli ve güzel gösteren noktalardan biri de zımparadır.

ahsap-boyama-dekoratif-kesme-tahtasi
ahsap-boyama-dekoratif-kesme-tahtasi

Bu işlemi sünger zımpara ile çok rahatlıkla uygulamanız mümkün. Zımpara işlemi bittikten sonra, ahşap objenizi hafif nemli bir bezle silerek boyamaya hazır hale getirmeyi unutmayın. 

Şimdi artık ahşap boyama kısmına geçme zamanı. Objenizi dilediğiniz bir akrilik boya ile renklendirmeye geçmeden önce, şunu da ilave edelim; ilk başlarda koyu renkleri tercih etmenizde fayda var.

Çünkü açık renkler, ahşap boyamaya yeni başlayanlar için fırça izi riskini artırıyor. Eliniz fırça kullanmaya alıştıkça açık renkleri kullanın deriz biz.

Boyanızı tek kullanımlık plastik tabaklara azar azar dökerek kullanın. Fırçanızı ilk kullanımda hafifçe ıslatarak boyayla buluşturun. Sonra ahşap objenizin üzerine bileğiniz aynı yönde hareket edecek şekilde sürün.

İlk kat sürme işlemi bitince boyanın tamamen kurumasını muhakkak bekleyin. Ahşap boyama aceleye gelen bir iş değil çünkü. Sabırla güzel sonuçlar elde edeceğiniz bir hobi.

ahsap-boyama-mdf-kulube-foto-album
ahsap-boyama-mdf-kulube-foto-album

İlk katın tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra, boyanan zemine ince bir kat daha zımpara atın. Bu sayede boya sonrası oluşan pürüzleri de yok etmiş olacaksınız.

Şimdi sıra ikinci kat boyaya geldi işte. Eğer koyu renk bir çalışma yapıyorsanız ikinci katı da atmanız yeterli olacaktır. 

Boyama işlemi bitip, obje tam anlamıyla kuruyunca akrilik vernik ile vernikleme zamanı gelmiş demektir. Vernikleme işlemi, hem parlak ve canlı bir görünüm sağlayacak hem de ahşap objenizi koruyacaktır.

Bu işlemden sonra, 24 saat kurumaya bırakın çalışmanızı. İşte ilk ahşap boyama çalışmanız hazır. 

evde-ahsap-boyama-pratik-fikirler
evde-ahsap-boyama-pratik-fikirler

Küçük dokunuşlarla, kendi zevkinize ve kullanım alanlarınıza göre üzerlerine değişik süslemeler de ekleyebilirsiniz.

Ahşap Dolap Vestiyer,Ayakkabılık Dolabı Boyama

Ahşap boyamada eskitme tekniği

Ahşap boyama Eskitme Yöntemi deyince ilk ve en çok akla gelen teknikler arasında yer alıyor eskitme. Peki nasıl yapılır? hangi aşamalardan geçirmek gerekir? eskitme yapılacak objeyi. 

Biraz önce anlatmış olduğumuz ilk aşama olan boyama teknikleri sırasıyla bu teknik için de geçerli. Ancak eskitme tekniği olarak bir iki farklı yöntemden söz edebiliriz.  

ahsap-komodin-konsol-mobilya-eskitme
ahsap-komodin-konsol-mobilya-eskitme

Birincisi zımpara ile eskitme. Bu teknik için iki renk boya seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Objenizin ilk kat boyasını eskitmede alttan görünmesini istediğiniz renk olacak şekilde boyayın.

İlk kat boyanız kuruyunca ikinci katı üstte kalacak ana renk ile boyayın. Mesela ilk katı beyaza boyayıp, ikinci katınızı mavi ile boyayın.  Yaptığınız boyalar tamamen kuruyunca elinize zımpara alma zamanı gelmiş demektir.

ahsap-boyamada-eskitme-teknigi-nedir
ahsap-boyamada-eskitme-teknigi-nedir

Bundan sonrası, alttan boyayı çıkartacak şekilde yavaşça zımpara yapmak. Objenizin nerelerinde hangi yoğunlukta eskitme olsun istiyorsanız oralara daha fazla ya da daha az zımpara yapmalısınız.

Objenizin eskitmesi sizin için yeterli hâle gelince vernikleme işlemine geçebilirsiniz.Bir diğer eskitme tekniği ise, eskitme fırçaları ile boyama yapmak. Bunun için objenizi dilediğiniz bir renge boyayın.

Eskitme fırçalarını, yine objenizin nerelerinde eskitme görmek istiyorsanız oralara küçük darbelerle sürdürerek eskitme işleminizi tamamlayın. Bundan sonrası yine vernikleme işlemi.

Ahşap Mobilyada Eskitme Tekniği Video

Ahşap boyamada stencil tekniği

Üzerinde çiçeklerin, geometrik şekillerin, güzel yazıların olduğu ahşap objeleri hepimiz çok beğeniyoruz.

Ahşap boyamanın en çok tercih edilen tekniklerinden biri olan stencil şablonlar ile yapılan bu çalışmalarda biraz yer verelim istedik yazımızda.

Aslına bakarsanız, ahşap objelerinizi kolaylıkla ve sorunsuz boyar hale geldiğinizde çok da rahatlıkla yapabileceğiniz bir yöntem bu.  

ahsap-boyama-stencil-fircalari
ahsap-boyama-stencil-fircalari

Hobi marketler ya da internet sitelerinden yüzlerce modelde stencil şablon bulma imkanınız var. Bir de bu şablonları ahşap objenize uygulamak için stencil fırçaları.  

Bundan sonrasında şablonunuzu objenizin üzerine ressam bant ile sabitlemek ve fırçalarınızın ucuna yeterli miktarda boya alarak dairesel hareketlerle şablonun desenini objenize aktarmak.

hobi-ahsap-boyama-stencil-sablonlari
hobi-ahsap-boyama-stencil-sablonlari

En son işleminiz yine her zamanki gibi vernikleme işlemi.Evet bu yazımızda size ahşap boyama tekniklerinin en basitlerinden bir kaç derleme yaptık.

Hobi çalışmalarının içinde en çok tercih edilen dal olan ahşap boyamanın kendi içinde pek çok farklı tekniği ve detayı mevcut elbette.

ahsap-tepsi-stencil-yaldizli-boyama
ahsap-tepsi-stencil-yaldizli-boyama

Ama bu bilgilerin özellikle ahşap boyamaya yeni başlayanlar için yol gösterici bir yazı olmasını diliyoruz. Bundan sonrası kolları sıvayıp çalışmaya başlamak.

Keyifli işler çıkarttıkça, merakınız ve ilginiz daha da artarak ilerleyecek. Hele de hobileriniz kazanca dönüşmeye başlayınca, bu merak yerini tarifsiz bir mutluluğa ve önüne geçilmez bir azime bırakacak.

Kolay gelsin hepinize.

Ahşap Üstüne Stencil Tekniği Video

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz