ESKİ EMAYE BANYO KÜVETİNDEN BAHÇEYE KÖY FIRINI YAPIMI
kuvetten-firin-geri-donusum-kendin-yap

ESKİ EMAYE BANYO KÜVETİNDEN BAHÇEYE KÖY FIRINI YAPIMI


Yine Beylere yönelik Geri Dönüşüm Hobi çalışması ile Beraberiz. Yaratıcılıkta sınır tanımayan Marifetli ellerden Emaye Saç Banyo Küvetinden Bahçeye Köy Fırını Yapımı.

Bağ evi,Tarlası,damı ve Bahçesi olanlar için yapabilecekleri Bahçe için Odun Ateşi ile yanan Fırın yapılışı ile eminim Beyler eşlerini çok sevindireceklerdir.

Herkesin evinde Elektrikli Fırın olabilir ama Herkesin Bahçesinde Odun Ateşi ile Yanan Fırını olamaz:)

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi
eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi

Elbetteki her evde de böyle kullanılmayan Saç Küvetler den yoktur. Hele ki son yıllarda Küvet Modelleri artık Saç ile yapılmıyor.

Hurdacılardan temin edebilirsiniz bulamazsanız bile bu fikir size ilham verecektir farklı malzemeler ile neler yapılır? fikir edinebilirsiniz.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-1

Ev Yapımı Odun Ateşi Fırının da mis gibi Ev Ekmeği yapmışlar fakat en çok Odun Ateşinde Güveç ve Et yemekleri çok lezzetli olacaktır.

Uzun süre Fırında pişirilen Tandır,Güveç ve Et yemekleri gibi lezzetler hem daha ekonomik ve keyifli hem daha leziz olacaktır.

Eski Emaye Küveti Fırına Dönüştürme Geri Dönüşüm Çalışması

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-2

Fırın bittiği zaman çevresine sıcağa dayanıklı bir Çimento kullanılmış diye düşünüyorum. Köy fırınları için bir tür Kerpiç veya Ateş Tuğlası kullanılıyor diye biliyorum

Fırının altı için Gazbeton veya Ateş Tuğlası olabilir fakat çevresine sıva olarak nasıl bir Çimento,Toprak veya Çamur sürülüyor bilmiyorum.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-3

Fakat bu tarz Bahçe Fırını yapım aşamalarında taşyünü,gazbeton ve Ateş tuğlasının kullanıldığını duymuştum.

Bu konularda fikri ve bilgisi olan Beyler bizleri bu konularda alttaki Yorumlar bölümünden aydınlatabilirler.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-4

Emaye Banyo Küveti ile yapılan Odun Ateşinde yanan Köy Fırını çalışmasını uygulayacak Arkadaşlar yapım aşamalarının resimlerini çekerek bizim ile paylaşırlarsa sayfamızda severek yer veririz.


Emaye Küvet tam ortadan ikiye kesilmiş.Küvetin altına Ateş tuğlaları ya da Gaz beton ile zemin hazırlanmış bende tam olarak kullanılan malzemeleri bilmiyorum.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-5

Fırının üzerine kalın bir Saç ve Baca yapılmış. Bu bacanın bağlantısı küvetin altına kadar iniyor gibi görünüyor aksi halde duman nasıl çıkacak.

Küvetin diğer yarısı alttaki Odun ateşi yanan bölüm için zekice kullanılmış.
Burada bu işlerden anlayan Beylerin yardımına ihtiyacım var.

Beyler bu işlerden anlıyorsanız bize sayfa altındaki yorumlardan yorum yazarak bildiklerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

eski-sac-kuvetten-bahceye-firin-yapimi-6

Saç ile ön kapak oluşturulmuş. Bu arada Fırının içi ısıya dayanıklı bir harç ile kaplanmış sanırım.Fırın bacasının alta kadar ulaştığını burada net olarak görüyoruz.

Fakat soba borusu bu ısıya uzun süre dayanmaz bir süre sonra yenilemek gerekir. Köy fırınının ön kapakları da takıldıktan sonra fırının altına Gaz beton kullanılmış.

Kendin Yap Geri Dönüşüm de Gözleme,Yufka Fırını Nasıl Yapılır?

Emaye Küvet temin edemiyorsanız eğer, bu şekilde Bahçenize, Bağınıza, Bağ Evlerine Varilden Yufka ve Gözleme Fırını yapabilirsiniz.

varilden-gozleme-yufka-firini-kendin-yap
varilden-gozleme-yufka-firini-kendin-yap

Sevginin Sofrası kanalından paylaştığım güzel geri dönüşüm çalışması için çok teşekkürler Çok güzel fikir verici bir kendin yap çalışması olmuş.

Sac Varilden Fırın Nasıl Yapıları?

My first Pompeii Brick Pizza Oven – Time Lapse Video

Bir cevap yazın