Diyet EN İYİ ZAYIFLAMA YÖNTEMİ NEDİR

EN İYİ ZAYIFLAMA YÖNTEMİ NEDİR

1088
nasil-hizli-zayiflanir

En sağlıklı Diyet hangisidir?  Zayıflamak için neler yapılmalı? En çok ve çabuk zayıflatan Diyet hangisi? Diyet gıdaları tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yaparken sabah kahvaltısında neler yemeliyiz?

Diyet yaparken ne kadar miktarda yiyebilirsiniz ve öğünlerin yerine hangi gıdalar geçebilir bunlara çok dikkat etmeliyiz. Örnekler verelim. Kahvaltıda beyaz ekmek yerine kalorisi daha düşük olan esmer buğday ile yapılan tam buhdaylı ekmekleri,kepekli ekmekleri,Çavdar cinsi ekmeklerden tüketmeliyiz. Peynir olarak az tuzlu ve az yağlı teneke beyaz paynirleri Light peynir çeşitlerini yaklaşık 1 kibrit kutusu büyüklüğünde tüketmek kafidir. Çay olarak Yeşil çay terciğ edebilirsiniz terciğen şekersiz ya da çok az şekerli olabilir. Tadlandırıcı tavsiye etmiyorum. Zeytin tuzsuz olmalı ve 5 adet kadar zeytin tüketebilirsiniz. Bol yeşillik,domates ve salatalık gibi kalorisi düşük sebzelerden tüketebilirsiniz. Salam,sucuk gibi yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmeli ve yağda kızartmadan tost makinasında haftada bir diyet tost ekmeğinle tost yapabiliriz. Yumurta içinde barındırdığı Protein açısından çok faydalı bir besin fakat kızarmış yumurta tüketmemeli ya da çok az yağlı olarak haftada bir kızarmış yumurta ve peynir yemediğiniz günler onun yerine kaynamış yumurta yiyebilirsiniz.

Ara öğünlerde neler yiyebiliriz?

Ara öğünleri mutlaka geçiştirmemeli  kalorisi düşük meyvelerden 1 porsiyon (1 adet) yiyebilirsiniz. Light diyet bisküvi çok fazla miktarda olmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Ara öğünlerin atlanması bir dahaki öğüne boş mideyle başlamanıza ve daha çok yemenize sebeb olur. Ara öğünler metapolizmanın çalışmasını sağlar.Light gıdalar ker ne kadar kalorisi düşükte olsa ölçüsünde tüketilmeli ,diyet yaparken en önemli konu yenilen yemeğin ya da meyvenin miktarının aşılmamasıdır.

Diyet yaparken öğlen yemeğinde ne yemeliyiz?

nasil-hizli-zayiflanirAz yağlı az tuzlu kalorisi düşük olan sebzelerden bir porsiyon tüketebiliriz. Yanında light yoğurt ya da az yağlı yoğurt yaklaşık 1 su bardağı kadar tüketebiliriz. Pilav,makarna,erişte gibi gıdaların yanında ekmek tüketimi yok. 100 gram kadar haşlanmış ya da ızgara yağsız et ,100 gram kadar derisi alınmış yağsız haşlanmış ya da ızgara tavuk, Orta büyüklükte 100,150 gram büyüklüğünde ızgara Balık tüketebiliriz. Sebze yemeğinin yanında et çeşitlerinden sadece bir tanesini seçebilirsiniz. Öğlen yemeğinde küçük porsiyon az yağlı sebze,light ya da yarım yağlı yoğurt,1 dilim kepek ekmeği,100 gram ızgara ya da haşlanmış et çeşidi tüketebilirsiniz. Öğününüzde yoğurt yerine yağsız ya da 1 tatlı kaşığı zeytinyağlı bol yeşillikli az tuzlu salata tüketebilirsiniz.

 Diyet yaparken akşam yemeğinde ne yemeliyiz?

Akşam yemekleri en hafif kalorisiaz yemekleri yemeniz gereken zamandır. Akşama doğru tembelleşen yavaşlayan metapolizma yediklerinizi eritemeyeceği için hafif yiyecekler yiyiniz. Öğlen yemeğinde yedikleriniz gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinde Pilav,Makarna,Bakliyatlar,Erişte gibi yiyecekleri tüketmeyiniz, öğlen yemeğinde yağsız haşlanmış makarna ya da 4 kaşık kadar pilav ekmek yemeden yiyebilirsiniz. Akşam saat kışın 7 den sonra yaz aylarında 8 den sonra sadece 1 meyve ya da bir bardak şekersiz ve yarım yağlı süt tüketebilirsiniz.

Diyet yaparken tatlandırıcı kullanabilirmiyiz?
Tadlandırıcılar sağlığa zararlımıdır?
Hangi miktarlarda günde kaç adet tadlandırıcı kullanabiliriz?

Diyet yapanlar özellikla çaylarını,kahvelerini şekersiz içmek istemezler. üç adet kesme şekerdeki kalori yaklaşık 1 dilim beyaz ekmeğe eş değerde kaloriye sahiptir. Günde 30 şeker tüketen bir insan 10 dilim ekmek tüketmiş kadar kalori alır.  Günlük tadlandırıcı miktarı 3 -4 adeti geçmemelidir.

Diyet yapmanın önemli kuralları nelerdir?

Diyet yapan kişi öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmelidir.  Diyet esnasında mutlaka 3 beyazdan uzak durmalısınız. 3 beyaz nedir? üç beyaz un,şeker ve tuzdur. Tuzu mutlaka azaltmanız gerekiyor tuz vücuttu su tutmanıza sebeb oluyor, şeker ve unlu gıdalar kilo almanıza neden oluyor. Unlu gidaları tüketmeyiniz derken az öncede belirtiğim gibi pilav,makarna,bulgur,erişte,mantı gibi yiyecekleri az yağlı ve 4 kaşık kadar küçük porsiyon halinde tüketebilirsiniz.  Diyet yaparken en önemli nokta azar,azar sık ,sık beslenerek metapolizmanızı canlı tutmanız gerekiyor. Diyet yapmaya başladığınızda mutlaka kendinize inanmalı ve kararlı olmalısınız.Günde 3 kilo yaklaşık 8-10 bardak kadar suyu gün içine yayarak yavaş,yavaş içmelisiniz.

Zayıflatan bir diyet için nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle dengeli beslenmek gerekiyor . Öğün sayılarımıza dikkat etmeliyiz azar azar günde 3 ana öğün 2 ara öğün yemeliyiz.  Sağlık sorunları olanlar mutlaka önce Doktor kontorolunden geçtikten sonra Diyetisyen kontrolunde zayıflama aşamasına ve diyete geçiş yapmalıdır. Diyet yaparken mutlaka diyetimizi spor ve egsersiz haraketleri ile desteklemeliyiz. Tek başına yapılan diyetle kilo veremeyeceğiniz gibi çok az ve öğünleri atlayarak yapılan diyet başarısız olur. Egsersiz ve spor sağlıklı ve hızlı zayıflamanızda etken olduğu gibi zayıflarken vücunuzun biçimlenmesini zayıflayan bölgelerdeki sarkmaların olmamasını sağlayarak sıkı bir vucudunuz olmasını sağlar.

 Basenleri inceltmek için nasıl diyet yapmamız gerekir?

Tek başına yapılan hiç bir diyette kalçalarınız ve basenlerinizde erime olmaz. Mutlaka  PLates,Aeorobik ya da Egsersiz yaparak bölgesel olarak zayıflama yoluna gidilmeli. Özelikle kadınlarda göbek,karın,bel ve kalça kısımlarında yağlanma olur. Anatomik olarak bu yağlanmalara sahip olan kadınlar özellikle doğum yaptıktan sonra bu bölgelerinden çok kilo alır ve bölgesel yağlanmalar artar. Basen eritme egsersizleri burdan bakabilirsiniz.  Yüzme sporu ile bölgesel zayıflama sağlayabilirsiniz ,özellikle kollardaki sarkmalar ve Basenleri eritmek için yüzme sporunu yapabilirsiniz. Çay olarak Yeşil çayı bol tüketmeniz, meyve olarak Ananas ve günde 3-4 fincan Mate çayı yağların erimesinde ve hızla kilo vermenize çok katkı sağlar. Ananas günde 1 adet yeterli. Tüm Dünya’da zayıflama ve diyetlerde Diyetisyenler obezite hastalarına Mate çayını tavsiye ederler

Bel ve Göbek çevresindeki yağları eritmek için nasıl bir Diyet yapmalı?

Bel çevresinde oluşan yağlanmalar en çok haraketsiz yaşamı olan insanlarda olur.  Doğum yapan kadınlarda özellikle bel kısmında yağlanma artışı yaşanır. Kalçalarımızın üst kısmında yan simitler denilen yağlanmalar özellikle pantolon giydiğimizde yanlardan taşma yaparak kötü bir görüntü oluşmasını sağlar.  Bel kısmındaki yağlardan kurtulmak için en iyi sonucu Egsersizler yaparak alabilirsiniz. Beldeki yağları eriten beli incelten Egsersizler burdan izleyebilirsiniz.  Plates yapmak bel ve göbek yağlarını eritmek için en etkili yöntemler içindedir.

Mate çayı nasıl yapılır? Günde kaç fincan mate çayı içmeliyiz?

Mate çayının içinde hangi bitkiler var?

1 tatlı kaşığı Mate yaprağı
1 tatlı kaşığı Biberiye
1 tatlı kaşığı Kekik
1 tatlı kaşığı Funda yaprağı
2 tatlı kaşığı Yeşil çay

Yeşil çay zayıflatırmı? ne işe yarar: Yeşil çay vücutta biriken toksinleri atar ve sindirimi kolaylaştırır.
Funda yaprağının faydaları neler? Böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü özelliği olan bu yaprak  zayıflamaya çok yardımcı olur.
Biberiye’nin faydaları nedir? zayıflamaya yardımcı olurmu?: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcıdır vücudumuzdaki zararlı toksinleri atarak zayıflamamıza çok fayda sağlar.
Kekik zayıflamakta etkilimidir? sindirimimizi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermemizi sağlar.

Gördüğünüz gibi Mate çayının içindeki otların en büyük özellikleri zayıflamamıza,yağları yakmamıza ve vücudumuzdaki toksinleri atmamızda en çok zayflatan bitki çayları olarak yarar sağlıyor.

Evde Mate çayı nasıl yapılır?

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var Bitki çaylarının çaoğu kaynatılmadan kaynar suyun içinde bekletilerek tüketilir. Mate çayını yaparken yukarıda saydığım 1 tatlı kaşığı mate yaprağı, 1 tatlı kaşığı Biberiye, 1 tatlı kaşığı Kekik, 1 tatlı kaşığı Funda yaprağı, 2 tatlı kaşığı Yeşil çay  1 Litre yani 4 su bardağı kaynamış suyun içine atılır yaklaşık 20 dakika kadar özleşmesi için beklettikten sonra çayınızı süzerek içiniz. Sıcak ya da soğuk içmeniz faketmez. Mate çayını tadlandırmanız için isterseniz içine biraz limon sıkabilirsiniz.

Günde 4 defa bu çayı birer su bardağı ya da fincan olarak tüketebilirsiniz. Gün içine yayarak tüketmeniz yeterli çok kısa sürede zayıflamaya başladığınızı sizde fark edecesksiniz. tabi diyet ve egsezsiz yapmayı ihmal etmeyiniz. Hiç bir Bitki çayı tek başına zayıflamakta etki göstermez. Siz zayıfladığınızı zannedersiniz fakat gidenler yağ ve kilolar değil vücuttaki fazla sudur bunu unutmayınız.

 Masa başında çalışanlar nasıl Diyet yapmalılar?

Masa başında çalışanlar nasıl kilo verir sorumuza yanıt hafif kalorisi az yiyecekler tüketilmeli.  Simit 1 adet tüketebilirsiniz yanında bir kibrit kutusu kadar beyaz yarım yağlı ya da yağsız peynir ve Yeşil çay tüketebilirsiniz. Evden götürebileceğiniz çeyrek kepek ekmeğin içine biraz beyaz peynir ve domates koyarak yanında 1 bardak çay ya da Yeşil çay tüketebilirsiniz.

 İyi bir Diyet Programında hangi saatlerde yemek ve ara öğünler yenmeli

İnsanlarda kan şekeri düşümü 2 -3 saatte bir gerçekleşir ve acıkma denen olay gerçekleşir bu sebeble ara öğünler çok önemlidir. Unutmayınızki öğün atlamak Diyetinizdeki en büyük düşmanınızdır. Öğün atlayan kişinin kan şekeri düşer ve açlık hat safğaya alaştığı için kontrolunu kaybederek çok yemek yemesine sebeb olur.  Sabah kalktığınızda mutlaka boş mideyi en üste yazdığım besinlerle yapmalı ve 2,5 saatte bir yemek ve ara öğün tüketerek akşam yemeğine geçiş yapmalısınız. Akşam yemeği uykuya yatmadan en az 4 saat önce yenmiş olmalı. Akşamları yavaşlayan Metapolizmanız 4 saatte yediklerinizi ancak eritiyor. Örnek vermek gerekirse şu şekilde yapılmalı. Sabah saat 9 da kahvaltı yapılıyorsa ara öğün 11,5 ta yenmeli. Öğlen yemeği saat 1 ile 1,5 arasında yenilirken öğleden sonra ara öğün saat 4 gibi tüketilmeli. Akşam yemeği öğleden sonra yediğiniz ara öğünden yaklaşık olarak 2,5 saat sonra 6,5- 7 gibi tüketilmeli. Gece uykuya yatmadan önce ara öğün tüketecekseniz bu bir bardak yarım yağlı sütle sınırlanmalı ve yatmadan 2,5 saat önce ara öğün tüketebilirsiniz. Akşam saat 7 den sonra sadece 1 bardak süt unutmayınız.

Kilo vermek için evde kendim nasıl bir Diyet yapmalıyım?

Öncelikle sizlere tazsiyem mutlaka Doktor ve Diyetisyen kontrolunde sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz. İnternette gördüğünüz,komşularınızdan ,arkadaşlarınızdan duyduğunuz hemen zayıflatan diyet, Spor yapmadan kilo verme Diyeti, En hızlı kilo verdiren Diyet gibi laflara itibar etmemelisiniz. Unutmayınızki her insan bir değildir. Bir başkasında çok işe yarayan Diyet sizin sağlığınızda olumsuz sonuçlanan hastalıklara kapılmanıza neden olabilir. Böbrek rahatsızlığı,Pankeraas hastalığı, pankreas rahatsızlıkları,Karaciğer rahatsızlanması ve Kan şekerinizn ani düşüşleri gibi sağlığınızı teğdit edecek rahatsızlıklara kapılmanızı sağlayabilir. O tarz Hızla zayıflatan Diyetler dedikleri Diyetler vücudunuzdan su gitmesine ve kas dokularınızın erimesine sebeb olur. Eğer Doktora gidemiyorsanız  imkanınız ya da vaktiniz yoksa benim yazılarımda bahsettiğim gibi kalorisi dşük yiyecekler,spor,aerobik,bitki çayları,egsersiz,plates gibi yöntemleri deneyerek sağlıklı kilo vermenizi tavsiye ederim.

 Yanlızca diyet ürünleri yiyerek zayıflayabilirmiyiz?

Sadece Diyet rünleri tüketerek  sağlıklı zayıflamak mümkün değil. Diyet ürünleri daha çok ara öğünlerda az Enerji, az kalori almanız için önerilir tabiki onuda kararında tüketmeniz gerekiyor. Çeşitli sebze ve meyveleri tüketerek vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almadığımız taktirde sağlığımız bozulur ve vücut savunmaya geçerek zayıflamak yerine tam aksine kilo almanızı sağlar. Yenilen her yiyeceği depolar ve enerji boşaltmanıza engel olur. Çeşitli sebze ve meyveler,bakliyatlar ve et çeşitlerini Diyetiniz boyunca kararında yemeniz daha sonra tekrar verdiğiniz kiloları geri almamanız için çok önemli.

Erkekler nasıl bir Diyet yaparak zayıflayabilir?

Erkekler kadınlara oranla günlük kalori alımı biraz daha fazla olabilir fakat tabiki sağlıklı ve kalorisi düşük besinlerle. Erkeklerde ağır sporlardan kaçınmalı yürüyüş,bisiklete binme,yüzme gibi sporlar ve Egsersizler yapılmalı. Karbonhidrat ve yağlı yiyecekleri hem kadınlar hem erkekler bir arada tüketmemeli,İki çeşit Karbonhidrat çeşidi vardır. Bazı Karbonhidratlar kilo aldırırken bazıları aksine sağlıklı bir diyet için alınması gereken Karbonhidratlardır.  Makarna,Pilav,Bakliyatlar gibi besinler Proteinli gıdalarla beraber tüketilmemeli. Yani Pilav ve Kurufasulye gibi yiyecekler bir arada tüketildiğinde kilo aldırır. Erkeklerin Diyet sonrası kilolarını koruyabilmeleri için spor yapmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Unutmayınızki Diyetiniz bittikten sonrada yediklerinize dikkat etmeli ve pasif bir hayat sürmemelisiniz.

Diyet sonrası yeniden kilo almamak için ne yapmalıyız?

Diyetiniz bittikten ve istenilen kiloya kavuştuğunuzda eski sağlıksız ve düzensiz beslenme tarzınıza ani dönüşünüz aynı şekilde ani kilo alımlarına sebeb olarak bir önceki halinizden daha çok kilo almanıza sebeb olur. Diyetiniz bittikten sonra sağlıklı beslenmeye yediklerinize dikkat ederek spor yapamıyorsanız dahi pasif bir hayatınızın olmamasına dikkat etmelisiniz. Dengeli ve dikkatli beslenrek bitki çayları ile kilonuzu koruyabilirsiniz.

Diyet yaparken hangi yiyecekleri beraber tüketmemeliyiz?

Diyet esnasında vücudumuzun ihtiyacı olan Proten ve Karbonhidratı dengeli bir şekilde almaya dikkat etmemiz gerekir. Kalori değeri yüksek olan besinleri bir arada tüketmeyerek  mutlaka birinin yanında diğeri daha hafif olacak hazmımızı ve aldığımız enerjiyi yakabileceğimiz şekilde tüketim yapmalıyız. Vücudumuzun diyet esnasında 60% Proten ve40%  Karbonhidrata ihtiyacı olduğunu bilerek az,sık ve düzenli olarak besinlerimizi tüketebiliriz. Sizlere tavsiyem özellikle akşam yemeklerinde ağır hazmı zrlaştıracak mideyi yoracak kalorisi yüksek yiyecekleri tüketmemeniz. Bazı Diyetisyenler Karbonhidrat ve Proteini ayırmamanın gerekmediğini zaten bir çok yiyecekte her iki vitamininde bir arada olduğunu söyleselerde bazıları özellikle benim doğumumdan bir süre sonra gittiğim diyetisyenim akşam yemeklerinde bakliyatları ve pilav ,makarna tarzı tahıl ürünlerini yani Protein ağırlıklı yiyecekleri bir arada tüketmememi önermişti. Tabi en doğru bilgiler her zaman uzmanından alınmalı.

Kış Diyeti nasıl yapılır?

Kış Diyetinde kış sebzelerinden az yağla pişirilen sebze yemekleri ve kış sebzeleri tüketebiliriz. Yaz ya da kış diyeti diye bir ayrım yoktur beslenme tarzı hem yaz hem kış aylarında çıkan sebze ve meyveleri yeterli ve dangeli bir şekilde tüketmemiz yeterli.

Metapolizmayı hızlandıran bitki çayı hangisidir?

Metapolizmayı hızlandıran en iyi bitki çayı Yeşil çaydır. Diyetisyenler Bilimsel olarak kanıtlanmış Metapolizma hızlandırıcı bir çay ya da içacek olmadığını söyleyerek Yeşil Çay önermekteler. Metabolik çay diye adlandırılan bir çok bitki vücuttaki ödemi ve toksinleri atmamızda yardımcı olarak zayıflama yolunda destek görevi görerek vücuda zararlı toksinlerden kurtulmamızı sağlar. Fakat unutmayınki hiç bir bitki çayı kararından fazla tüketilmemeli. Bitkileri kesinlikle kaynatarak bitki çayı yapmayınız , kaynar suyun içinde 10-15 dakika beklettikten sonra içiniz. Unutmayınızki tek başına sadece bitki çayı içerek zayıflanmıyor mutlaka diyet,egsersiz ve spor desteki sağlıklı ve dengeli beslenme en iyi zayıflama yöntemidir.

Diyet Çeşitleri

Alkali Diyeti,Yonca Diyeti,Karatay Diyeti,Dukan Diyeti, Protein Diyeti,Karbonhidrat Diyeti,İsveç Diyeti gibi Diyetlerin ana temeli sağlıklı,dengeli ve yerli beslenmeye dayanan Diyetlerdir. En sağlıklı Diyet Sağlıklı ve hazır gıdalar,alkol tüketimi yapılmayan spor ve egsersiz destekli Diyetlerdir. Ben Nasıl 87 kilodan 67 kiloya düştüm adlı yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Konu içinde geçen Kelimeler: kalori, ara öğün, diyet akşam yemeği, öğlen yemeği, yağ yakmak, diyet kahvaltı, diyet programı, diyette su tüketimi, diyet öğle yemeği, kişiye özel beslenme programı, akşam yemeği, sağlıklı zayıflamak, başarılı diyet, kalori hesabı, yemek porsiyonu, sık ve az yeme, diyette spor, üç beyaz, yağ, kilo vermek, beslenme programı, kilo almak ,diyet ve beslenme , diyet akşam yemeği , ara öğünlerde yenilebilecekler , kilo vermek için sağlıklı beslenme , diyet kahvaltısı , kilo verme , diyet programı , diyet öğlen yemeği , diyet beslenme , akşam yemeği , dengeli beslenmenin önemi , sağlıklı beslenme , kilo vermek , diyet ara öğün , sağlıklı beslenme alışkanlığı,karın, karın inceltme, göbek eritme, bölgesel incelme, incelme, karın yağlarını inceltme, basen eritme, basen inceltme, göbek yağlarını eritme, göbek eritmek, zayıflama, bacak inceltme, bölgesel incelme ipuçları, basen yağlarını eritme, basen yağlarını eritmek, karın yağlarını inceltmek, basen yağlarını inceltme

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz