Örgü Modelleri Bebek Örgüleri ÇİÇEKLİ BEBEK BATTANİYESİ VE LİF ÖRNEĞİ RESİMLİ ANLATIMI

ÇİÇEKLİ BEBEK BATTANİYESİ VE LİF ÖRNEĞİ RESİMLİ ANLATIMI

1571

Bugün sizlere İnternet’te gördüğüm fakat örneğinin adını bilmediğim için Çiçekli koyduğum Bebek battaniyesi,lif örneği,el bezi gibi bir çok el işinde kullanabileceğiniz çok güzel bir tığ işi örneğin resimli yapılışını sunmak istiyorum.

Öncelikle şunu tekrar belirtmek istiyorum resimde örneğin yapılışını anlatan ben değilim bu örneğin yapılışı bir çok sitede paylaşılıyor gerçek kaynağını bilmediğim için sitesini kaynak olarak emeğine saygı olarak gösteremiyorum.

Fakat kendisi bana kendi yaptığına dair ispatta bulunursa severek sayfada kaynak olarak gösteririm. En alttaki 2 resmin kaynağını sayfanın altında görebilirsiniz.

Gelelim çiçekli tığ işi örneğimize çok güzel bir örnek bu örneği örenler en çok lif örneği ve Bebek battaniyesi tığ işi örneği olarak kullanmışlar.

Sizde en alttaki resimdeki gibi çevresine çiçek örerseniz harika olacaktır. Ben bu örneğin en güzel lif ve bebek battaniyesi örneklerinden olduğunu düşünüyorum.

Zaten ören kişi sağ olsun tüm detaylarıyla İnternet’te paylaşarak herkesin öğrenebileceği şekilde tüm detaylarıyla,görselleriyle sunmuş.

Şimdi bende resimlerin altına nasıl çiçekli lif örneği yapılır yazmak istiyorum.

cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim
Öncelikle  zincir çekerek başlıyoruz siz ne örmek istiyorsanız onun boyuna uygun zincir çekiniz. 2. sırada her 7 trabzanda bir pencere bırakın.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-1
Tek pencereli sıra bittikten sonra 3 pencereli sıra için altaki pencerelerin tam ortalayacak şekilde 3 trabzanda bir 3 pencere bırakmalısız. Dikkat edin sırayı karıştırmayın yoksa örneğiniz olmaz.Altaki tek pencere üsteki 3 pencerenin tam ortasına gelecek şekilde örmelisiniz.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-3
3.sıranın tamamı bir pencere bir tarbzan şeklinde örülecek.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-4
Evet burda 2. renk ipliğe geçiliyor. İlk olarak en üsteki pencereden 5 kez ip çekiliyor çok sıkı yada gecşek olmayacak şekilde.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-5
En üsteki pencereden sonra ortadaki penceredende 5 kez ip çekiliyor
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-6
En altaki penceredende 5 kez ip çekildikten sonra tekrar ortadaki pencereden ip çekiliyor.

cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim

Bu şekilde ilk yukardaki pencereden başlayarak tek tek alta sonra tekrar yukarı çıkarak çiçek şeklini oluşturduktan sonra zincir çekerek hepsini bir seferde büzüyoruz.Dikkat edin aralarda bir pencere boş bırakılarak sadece üstüne 3 trabzan örülmüş.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-9
2. renk ipliğinizle çiçeklerinizi düzgün ördüyseniz örneğiniz resimdeki gibi görünecektir. Şimdi çiçekler tamamlanınca yine ilk baştan beyaz iple ördüğünüz gibi bu sefer yeşil iple aynı şekilde pencereler öreceksiniz.Yani ilk sırada yine 7 tarabzan bir pencere olacak şekilde.Pencereler altaki çiçeğin tam üstüne geldiğine dikkat edin yanlış olmasın.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-10
Evet yeşil iple örülen pencereler bittikten sonra şimdi beyaz iple çiçekler örülecek.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-11
Aynı işlemi beyaz iple ördüğünüzde örnek iyiden iyiye kendini göstermeye başlıyacaktır,resimdeki gibi.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-12

Bu şekilde bir beyaz ip, bir yeşil ipi kullanarak örgünüzü örmeye devam ediyorsunuz.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-14
Burda elif hanımın ördüğü örneğin bitmiş halini görüyoruz. Kendisi ne güzel kenarlarınada çiçek yapmış pek güzel olmuş eline sağlık kendisinin.
cicekli-bebek-battaniyesi-ornegi-resimli-anlatim-13

7 YORUMLAR

  1. […] terciğ edebiliyorlar. geçen yıl internette en çok aranan moda lif modelleri şunlarmış. Çilek lif modelleri nasıl yapılır, Kasnak işi Lif Modelleri ve Fıstık örnekli tığ işi lif modelleri ve tabiki Burgu Lif […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz