YUMURTA KARTONUYLA NASIL HOROZ YAPILIR
yumurta-kolisinden-horoz-yapilisi-

YUMURTA KARTONUYLA NASIL HOROZ YAPILIR


Yumurta kartonuyla çok güzel horoz yapılışı,Resimlerle detaylı şekilde anlattım.Eminim bu kadar güzelini ilk defa nazarca.com sitesinde görüyorsunuz.Yumurta  kolilerini (viyol) değerlendirerek neler yapabiliriz .burayada bir göz atın derim.Kirpiye bayılacaksınız.

yumurta-kolisinden-horoz-yapilisi-

 

1.Resim:Bu şekildeki 10 luk yumurta kolilerinden almalısınız. 2. Resim :Horozun ayaklarıolan  iki parçayı bu şekilde temizce kesin.İçine tutkal sürülmüş şeklini gösteriyor.

 

1.Resim:Baş ve boyunu oluşturacak kartonların şekilleri 2.Resim: Horozun başını 5  yapraklı olarak oluşrurcaz  ,ikinci boyun sırası için 8 yaprak yapıştırın, 2. boyun sırası için 6 ve son  boyun halkasınıda 8 yaprak yapıştırarak yapınız.Anlamadısanız altaki resimlere göz atın.Yaprak  bu şekilde baş ve 3 sıra boyun tamamlanacak 1. resimdeki gibi yaparak sağlam bir şekilde birleştiriniz.

 

1.Resim: Horozun boynunun altındaki gıdısını nerden keseceğimizi gösteriyor 2.Resim: Gıdının kesilmiş şekli

1. ve 2. Resim: Horozun gagasının kesilisiişaretli yerlerden kıvırarak yapıştırıp ikinci resimdekişekli oluşturarak ağzı açık duranhoroz için bu şekilde iki gaga kesin yapıştırınız.

 

1.Resim: Önce horozun ibiğini kesin resimdeki gibi başın arasına sokarak yapıştırınız.Horozun kafasını oluşturma.Başı için 5 yapraklı başından sonraki 2. sıra boynu için yani 8 yaprak 2. sıra boyun için 6 yaprak boynun sonudaki tüyler için yine 8 yaprak yapıştırarak bunları sırayla iç içe sokunuz..5 Yapraktan oluşan başa üçgen yaptığımız gagayı takın güzelce yapıştırın. boyun için en baştaki 8 yaprağa gagayı yerleştirip yapıştırın ve bu boyunları başın içinden yandan gaganın ucunu çıkararak sanki horozun ağzı  yani gagası :) aıkış şeklini verin bunları yaparken gerekli yerlere yapıştırıcı yada tutkal sürün.2.Resim:Kanatlarını resimdeki gibi kestiğimiz bir kartona sırayla önce 5 yaprakla ilk sırayı.sonra yine 5 yaprakla 2. sırayı.4 yaprakla 3. sırayı ve 4. sırayı 2 5 son sıradada tek yaprak yapıştırarak kanatları iki tane aynı şekilde tamamlayınız.Dikkat kanatlar karşılıklı olacak.

Şimdi şuna dikkat edelim bu horozu yabancılar yapmış onlardaki yumurta kolilernin arkası resimdeki gibi düz olabilir fakat bizim yumurta kolileriöyle olmadığı için biz bir karton mukavva kullanarak resimdeki gibi 4 adet boy boy horozun kuyruklarını kartondan kesebiliriz.

Şimdide sevimli karton horozumuzun vücudunu yapmaya geldi sıra :). Bunun için bir balon kullanarak horozun vücudu için bir kalıp çıkaracaz.önce balonumuzu resimdeki kadar güzelce şişiriniz. ince şeritler halinde kestiğimiz gazete kağıtlarını tutkallı suya batırarak iyice ıslatıp balonun her tarafını kat kat hiç balon görünmyecek şekilde yapıştırarak  kaplayınız.

Balondaki gazeteler iyie kuruduktan sonra balonu patlatın.Tam ortasından keserek balaondan elde ettiğimiz kalıbın içindeki balonları temizleyerek yarrısını kullanmak üzere alıyoruz.

Evet horozumuzu boyayacağımız sprey ve normal fırçayla sürülen Akrilik boyalar.Başını sprey boya ile altın sarısı tonlarında,gagasını turuncu

Kanatlarını sarı yeşil ve mavi.Bu arada 2. resimde kanatların balondan yaptığımız vucuta yapıştırılmış şeklinide görüyoruz.

boyanmadan önce tüm yapıştırmalar bittiğinde horozumuz böyle görünecek.Birde yılbaşı hindisi  yapalım mı :)

This Post Has 3 Comments

 1. mirac

  çok çok çok çok iyi

 2. Ciklet

  Harika emeklerinize sağlık teşekkürler.

  1. admin

   Çok teşekkürler fakat ben yapmadım sadece sizlerle paylaştım.Yapanın emeğine sağlık

Bir cevap yazın