Dekorasyon YUMURTA KABUKLARI İLE DEKUPAJ MOZAİK YAPMA

YUMURTA KABUKLARI İLE DEKUPAJ MOZAİK YAPMA

954
yumurta-kabuklari-ile-sandik-dekupaji
yumurta-kabuklari-ile-sandik-dekupaji

Aranızda Dekupaj tekniğini bilenler mutlaka vardır.Yumurta kabukları ile eskitilmiş şekli vererek mozaik şeklinde kutuları kaplayarak çeşitli amaçlar için kullanabileceğiniz Dekupaj yapılmış karton kutular elde edebilirsiniz.Koli kutu üzerine dekupaj işlemi yaptığınız gibi bir çok yüzeyede yapmanız mümkün.

Öncelikle resimdeki gibi kapaklı karton bir kutuya ihtiyacınız var.Fakat elinizde ahşap bir kutu varsada aynı tekniği uygulayabilirsiniz.Kutumuzu beyaz boya ile boyuyoruz.

yumurta-kabugu-dekupaj-mozaik-yapimi
yumurta-kabugu-dekupaj-mozaik-yapimi

Boya iyice kuruduktan sonra oval uçlu bir sopa yada kısa merdanede işimizi görür.Yumurta kabuklarının üstüne tutkal bulaştırmadan ve fazla kırmadan bolca tutkal sürdüğümüz kutunun üstüne mozaik şeklinde yapıştırıyoruz.

yumurta-kabugu-dekupaj-mozaik-yapimi1
yumurta-kabugu-dekupaj-mozaik-yapimi1

Kutuya yumurta kabuğu yapıştırdıktan sonra ikinci işleme geçiyoruz.Üzerlerine beyaz tutkal sürüyoruz.Dikkat edin tutkal kalıntıları kalmasın.


Tüm yüzey yumurta kabukları ile kaplanmış fakat iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız bu uzun süren işlemi yapmalısınız.Akrilik boya ile bir kaç kat kutunun her yerini boyayınız.

 

İstediğiniz renkteki desenli peçete kağıdını kutunun üstüne koyup bol tutkal ile dikkatli bir şekilde kalıntı bırakmadan,peçeteyi yırtıp deseni bozmadan sabırlı bir şekilde her yere peçete koyup bol tutkal sürerek dekupaj işlemini bitiriniz.

Altaki resimdeki gibi eskitilmiş bir görüntü vermek için gümüş rengi akrilik boya sürün ince bir tabaka halinde.Daha sonra toz haline getirdiğiniz siyah pastel boyayı elinizle kenar kısımlara sürerek aşınmış,eski bir görüntü verebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz