YOĞURT KABI VE BALONLA MÜZİK ALETİ DAVUL YAPIMI


Bu çalışmayı sizlere fikir sunması açısından özellikle paylaşmak istedim.Okullarda ödev olarak verilen Müzik aleti yapma projesi için genelde projeyi yapan Anne yada Baba :) Davulun tokmağını neyle,nasıl yapalım diye düşünüp dururlar. Müzik aleti Davul yapılışında kullanacağınız malzemeler hem pahalı türden değil hem oldukça sevimli ve kullanışlı.Bildiğimiz yoğurt kabını siyaha boyamışlar ve balon ile üst kısmını oluşturarak davul görüntüsü oluşturmuşlar. Davulun tokmağını yine balon ve bir parça sopa yada çırpı kullanarak yapmışlar. Burda tokmağın içine talaş,kum,tuz,şeker,un gibi şeylerle doldurabilirsiniz.

yogurt-kabi-ve-balonla-davul-sapi

yogurt-kabi-ve-balonla-davul-sapi

tahta-ahsap-kasiklardan-marakas-yapilisi-nazarca-com

tahta-ahsap-kasiklardan-marakas-yapilisi-nazarca-com

Ahşap Tahta Kaşılardan Marakas Nasıl Yapılır Buradan Bakabilirsiniz.

kartondan-omuza-asilan-gitar-yapimi

kartondan-omuza-asilan-gitar-yapimi

Selpak Kutusundan Gitar Nasıl Yapılır Buradan Bakabilirsiniz

karton-kolay-guzel-gitar-yapma

karton-kolay-guzel-gitar-yapma

Kartondan Nasıl Gitar Yapılır Buradan Bakabilirsiniz.

54 thoughts on “YOĞURT KABI VE BALONLA MÜZİK ALETİ DAVUL YAPIMI

  • Aslında çıkarmayıp balonun altında kalırsa daha güzel tok ses çıkarır. Eğer büyük Plastik yoğurt kabı kullanacaksanız şu büyük yuvarlak olan balonlardan alın ve onu enine ortadan kesin kabın kapağını çıkarmadan üstüne geçirin. Ancak büyük balon ile rahat olur.

 1. cook tesekur ederim yardimlarinizdan dolayi bn cocuk gelisimde okuyorum 10.sinif ve odevim vardi beni buyuk problemden kurtardiniz cok sagolun

 2. Sayın admin hanım benim çocuğum için de bir spor aleti ödevi verildi. Ama nasıl ve ne tür birşey yapacağımı bilemedim bu tür örneklerinizde var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim …

  • Anladığım kadarı ile her hangi bir malzeme ile yapabileceği Spor aleti. İlknur hanım siz bu yorumu takip edin ben sizin için araştıracağım uygun çalışma varsa size buradan linkini vereceğim.

  • İlknur hanım İnternet’te biraz araştırdım fakat Şişeler ile yapılan Ağırlık kaldırma aleti Dambıldan başka bir şey yok. Fakat size bir kaç şey tavsiye edebilirim.
   1.) İlk olarak aklıma Step aleti geldi bu resmi http://en.wikipedia.org/wiki/Step_aerobics
   düz ve dayanıklı bir tahta kullanarak ona yine tajya ya da dayanıklı malzemeler ile ayak yaptıktan sonra Step tajtasının üzerine biraz kağıt gibi görünen elyaf koyduktan sonra kumaş ile kaplarsanız çok güzel bir Step aleti olur.
   2.) İçi su ya da Kum dolu 2 tane pet şişe kullanarak Dambull yapabilirsiniz fakat bu biraz basit olur onun için tavsiyem biraz daha gerçekçi bir Spor aleti yapmak.
   3.) Yine bir Ağırlık aleti ortasında sopa çevresinde şişe ya da küçük teneke kutulardan ağırlık yaparak Halter yapabilirsiniz.
   4.Okçuluk bir Spor olduğuna göre güzel bir Ok neden olmasın?

 3. admin abla bn başka bir müzik aleti yapmak istiyorum yani davul gitar gibi şeyler yapmak istemiyorum bana başka bir müzik aletlerinin linkini atarmısınn :)
  AYRICA TEŞEKKÜRLER

 4. bu davulların üstündeki balon yerine rötgen filmi koyulsa aynı işi görürmü yani çok ses çıkartırmı?2.sorum ise bu yoğurt kaplarının altındaki kapalı yeri kesersek daha çok ses çıkarırmı? Teşekkürler…

 5. ya hep aynı şeyler :D gitar yapımı diyor ama girince çıkmıyor nasıl yapılacağı admin abla :( :D ve dandik şeyller var bildiğimiz :D

  • Plastik olursa vurunca davula benzer ses gelir onun için plastik yoğurt kabı tavsiye ediliyor

  • Öncelikle bu uygulamayı ben yapmadığımı belirtmek isterim fakat resimlere bakarak anlatabilirim. Resimde gördüğünüz gibi balonun ağız kısmı kesilince balonun ağzı genişliyor.Zaten kullanılan kap küçük bir kase illaki yoğurt kasesi olması gerekmiyor evdeki küçük bir kasede aynı işi görür.Yada küçük boy yoğurt veya benzeri gıdaların koyulduğu kaselerden kullanabilirsiniz.Balonu her iki taraftan 2 kişi tutarak kasenin üzerine takabilirsiniz. Zaten balon yarıya yavın yerinden kesildiği için takmak zor olmaz. Kolay gelsin

  • Eğer balon yeteri kadar gergin olursa ve tokmağıda resimdrki gibi olursa ses çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir