Hobi EVDE ÜFLEMELİ MÜZİK ALETİ MIZIKA YAPILIŞI

EVDE ÜFLEMELİ MÜZİK ALETİ MIZIKA YAPILIŞI

2343
evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi

2. Dönem okullarda öğrencilere Evde Müzik Aleti yapma için siz sevgili çocuklara yardımcı olmak için netten derleyerek topladığım En kolay müzik aleti yapılışlarını sizlere sunmaya çalışıyorum. Evde nasıl müzik aleti yapılır sayfamızdan yararlanarak Proje ödevlerini yapan sevgili çocuklar aldıkları güzel notlarını benimle paylaştıklarında faydalı bir şeyler paylaşabilmiş olmanın verdiği ve Çocukların aldıkları notların sevinci bana yetiyor. Bugünde yine Proje ve Performans ödevi olan Evde müzik aleti yapımı için vurmalı,telli ve sallamalı müzik aletlerinin paylaşımlarını,nasıl yapıldıklarını sizlerle daha önce Bu sayfada paylaşmıştım. Bugün sizlere Evde Üflemeli müzik aleti yapılışı nasıl olur onu göstermek istiyorum. Evde Mızıka nasıl yapılır buyrun hep beraber öğrenelim. Şu bilgiyide vermeden geçemiyeceğim Mızıka diğer ülkelerde harmonika olarak bilinir .Resimli davul yapılışı

evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi
evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi

Mızıka Tarihi

Ağız mızıkası ya da ağız armonikası, metal üflemeli çalgılar ailesinden, uzun ve yassı kutu biçiminde küçük bir müzik aletidir. Bütün metal üflemeli çalgılarda olduğu gibi ağız mıknatısında da, üflenen havanın etkisiyle titreşerek değişik tonlarda ses veren bir dizi metal levhacık bulunur. Bu levhacıklar ağaçtan yapılmış kutunun içindeki ayrı ayrı oluklara yerleştirilmiş, kutunun alt ve üst yüzü ayrıca koruyucu metal levhalarla kaplanmıştır. Ağız mızıkasını çalacak olan kişi dudaklarını çalgının önyüzündeki deliklere doğru bastırır ve havayı üfleyerek ya da içine çekerek kutunun içinde hava akımı yaratır. Bu hava akımı da metal levhacıkları iterek iki yana doğru serbestçe titreşmelerini sağlar.

Ağız mızıkasının günümüzdeki en basit örnekleri yalnızca yedi nota üzerinden (diatonik) gam yapar. Oysa daha gelişmiş olan kromatik ağız mızıkaları, diatonik gamın diyez ve bemollü yarım tonlarını da verebilir. Elle çalışan bir pistonu olduğu için “pompalı ağız mızıkası” da denen bu kromatik mızıkalarda pistona basılmadığı zaman yedi notalı gam, basıldığı zaman ise yarım ton aralıkla akort edilmiş 12 notalı gam elde edilir.

1821′de bulunan ağız mızıkasının ilk virtüözleri 19. yüzyılın sonlarında yetişti. Özellikle 20. yüzyılda, usta yorumcuların da katkısıyla bu çalgı zengin ses olanaklarına kavuşan bu çalgı “ağız orgu” adıyla klasik müzik orkestralarında yer almaya başladı. ABD’de doğan ve İngiltere’de yaşayan Larry Adler, ağız mızıkalasının çağımızdaki en büyük ustalarından biridir. Birçok çağdaş besteci onun yorumundan etkilenerek ağız mızıkası için parçalar yazdılar. Bu çalgının Türkiye’deki tek virtüözü olan Balarısı Ahmet (Ahmet Faik Şener) de cumhurbaşkanlığı ve devlet senfoni orkestralarının eşliğinde bu parçalardan bazılarını seslendirmiş, ayrıca obua için yazılmış bir konçertoyu ve piyano için bestelenmiş parçaları da ağız mızıkasıyla çalmıştır.

Alıntı yazı
evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi-1
Mızıkamız için öncelikle iki adet Kırtasiyelerde satılan hobi çubuklarından veya bu sıcaklarda keyifle yediğiniz iki adet dondurma çubuğundan faydalanabilirsiniz.Çocukların ikinci seçeneği seçmesi için Annelerine baskı yaptığını duyar gibiyim:) renkli elektirikçi bantlarından ve küçük lastikler. Küçük  lastikleri nerden bulabileceğinize gelince kız çocukları için küçük  renkli lastik tokalar satılıyor ve paketi 1 milyona çarşıda,pazarda her yerde bulabilirsiniz. Öncelikle bir adet hobi çubuğunu koyuyor ve üzerine 2. koyduktan sonra kenarlarda eşit mesafe bırakarak birbirine yapıştırıyoruz.

evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi-2

resimler kafanızı karıştırmasın ,tek çubuk var fakat takılışını göstermek amaçlı yapılmış.Uzun olan lastiği boyuna çubuklara geçirdikten sonra küçük lastiklerle baş tarafına takarak sağlamlaştırıyoruz.

evde-uflemeli-muzik-aleti-yapilisi-3

Ses çıkarabilmesi için üflerken lastikte ağzınızın içinde olacak resimdeki küçük kızın yaptığı gibi. Kolay gelsin yapanlar notları hakkında yorum yazar ve sol taraftan sosyal ağlarda,Facebookta paylaşırsa memnun olurum.

24 YORUMLAR

 1. Cccoook güzel bence benimki güzel oldu hoca beğendi ben yedinci sınıfa gidiyorum ve hoca ,100verdi

 2. hiç ses çıkmıyor. o kadar malzeme boşuna gitti. kardeşimi soğukta dondurma çubuğu almaya gönderdim . Allahtan babam yaptı. arkadaşlar arasına bant koyun ses çıkıyo. .

 3. olabilir onu bir süre açıkta bırak iyice kurusun bakalım olacak mı?

 4. ilk yaptığımda ses çıkıyodu onu bozup yeniden yaptım ses çıkmadi çubuğun ıslanmasından kaynaklı olabilir mi

 5. Ama bak canım daha öncede bu çalışmayı yapıp ses çıkarabilenler ve çıkaramayanlar oldu. Demek ki zor bir çalışma. Sitede bir çok resimli Müik aleti yapılışı çalışmaları var onlara da bakabilirsin.

 6. Haklısın çok kötü.çıkan tek ses üfleme sesi ve bazen o bile çıkmıyor.ÇOK KÖTÜ ! Son anda bir müzik aleti uydurdumda kurtardım. LÜTFEN İNSANLARLA DALGA GEÇMEYİNİZ!!!!

 7. Şimdiye kadar ses çıkaramayan sen ilk oluyorsun ayrıca yazdığın yorum hiç hoş değil

 8. İĞRENÇ üfleme sesini bile duyamıyorum İĞRENÇ hocaya ne dicem ben dalga geçmeyin insanlarla İĞRENÇ PİS İĞRENÇ İĞRENÇ AŞIRI İĞRENÇ İĞRENÇ MAXİMUM İĞRENÇ İĞRENÇ İŞTE BE MAXİMUM EXTRA SÜPER DÜPER İĞRENÇ

 9. hiç bir şekilde ses çıkmıyor.sadece üflemeye uğraştığım ses çıkıyor.!!!!!! yani üflme sesi

 10. Azra ses çıkarmadığını yazan ilk kişisin ses derken opera müziği çalmayı beklemiyorsun herhalde :)

 11. çooooooookkkkkkkkkkkkk kötü hiçbi işime yaramadı
  :D
  değerli yorumlarımızı esirgemiyoruzz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz