Örgü Modelleri TEL ÇUBUKLA VE TIĞ İLE ÖRÜLEN ÇOK İLGİNÇ ÖRNEK MODELİ

TEL ÇUBUKLA VE TIĞ İLE ÖRÜLEN ÇOK İLGİNÇ ÖRNEK MODELİ

315
tig-ve-tellerle-yapilan-ilginc-ornek-modeli

Merhaba Hamarat hanımlar. Bugün sizlere İki adet tel çubuk içinde Tığ ile örülen ve Daha sonra birleştirilerek uzun şerit motifler elde edilen Telle örülen güzel bir Örnek Modeli göstermek istiyorum.

Ben Farklı malzemeler ile örülen Farklı değişik Örgüleri çok seviyorum. Bugün sizlere sunduğum bu örnek anlatımında göreceğiniz gibi yapılışı çok değişik.

Açıkçası kullanılan Aletin adı nedir bilmiyorum fakat resimlerden gördüğüm ve anladığım kadarı ile bu Alet bu şekilde örülen Örgüler için özel olarak yapılmış.

İki düz demir ya da metal şişe benzeyen çubuklar özel yanlarında delikler olan hatta örgünün genişliğini bu deliklere göre ayarlayabildiğiniz bir alet yardımı ile örülüyor.

Bu örneğin benzerlerini İnternet’te Oklava,Cetvel ve Tarak yardımı ile örüldüğünü görmüştüm.

Ama burada Motifin ortasının örülmesinden çok aletten çıkarıldıktan sonra motifin mavi ip ile zincir çekilerek birleştirilmesi bana ilginç geldi.

Hatta bu örneğin Tekniğine benzeyen Videolu Cetvelle Örnek anlatımına buradan bakabilirsiniz.

Videolu Örneklerde Kota nedeni ile sorun yaşayanlar buradan Resimli Cetvelden Örgü Örme sayfasındaki Resimli açıklamalı örneğe bakabilirler.

Bir Benzer teknikte burada Kalın Ahşap şişle Şal Örülüşü sayfamızda. Bu sayfada gördüğünüz örnek için aynı zamanda Oklava da kullanılıyor.

Bu aletin benzeri U şeklinde bir tel ile örülüyor ama dediğim gibi burada bu iş için daha kolay ve Pratik bir teknik tercih etmişler.

Değişik Örgüler arayanlar için aynı zamanda Kız Anneleri için görmenizi çok istediğim benimde çok ilgimi çeken Tığ işi ve Tüller ile Örülen Örgü Tül Abiye Tütü Elbise örülüşüne bakmanızı öneririm.

Kız çocuklarında çok şık e hoş durağını düşündüğüm Tığ İşi Bolero örneğinin de linkini buradan verdikten sonra daha fazlasına El işleri ya da Örgü Videoları sayfalarından ulaşabileceğinizi söylemek isterim.

tig-ve-tellerle-yapilan-ilginc-ornek-modeli
tig-ve-tellerle-yapilan-ilginc-ornek-modeli

u-tel-ve-tig-ile-ilgin-guzel-ornek-1
Burada sizlerinde gördüğü gibi özel bir ahşaba geçirilen iki metal çubuk yardımı ile ortada birleştirme ve örme işlemi yapılıyor
u-tel-ve-tig-ile-ilgin-guzel-ornek-2
İstediğiniz uzunlukta her iki yandan ipi alarak ortada bir kez öreceksiniz. Örme işi bitince örgüyü aletten çıkaracaksınız
u-tel-ve-tig-ile-ilgin-guzel-ornek-3
Bu örnekten iki adet aynı uzunlukta yaptıktan sonra farklı bir renkteki ip ile bir ondan bir bundan alarak yukarıda bulunan tekniklerden hangini isterseniz o şekilde birleştiriyorsunuz. 26 ve 27 resimler zaten aynı orada örmekten çok iki farklı renk tığ ile iç içe geçirilerek birleştirme yapılmış
u-tel-ve-tig-ile-ilgin-guzel-ornek-4
Yanları da buradaki gibi ördükten sonra sonuç aşağıda ki örgü motifi gibi
u-tel-ve-tig-ile-ilgin-guzel-ornek-5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz