Dekorasyon SAMAN EVLER EKOLOJİNİN VE YAPI DÜNYASININ YENİ TRENDİ

SAMAN EVLER EKOLOJİNİN VE YAPI DÜNYASININ YENİ TRENDİ

2658
ekolojik-saman-evler-hakkinda-tum-bilgiler
ekolojik-saman-evler-hakkinda-tum-bilgiler

Saman Evler Ekolojinin ve Yapı Dünyasının Yeni Trendi.Ekonomik,Doğal Malzemeler ile Ev İnşası.İnsanların doğal ve sağlıklı bir yaşama geri dönüş hareketiyle birlikte başlayan yeni trend pek çok alanda olduğu gibi yapı dünyasında da kendini gösterir oldu.

Saman evler de ekolojik ve sağlıklı bir hayatı seçen tüm bireylerin gözdesi olma yolunda hızla ilerliyor. 

ekolojik-saman-evler
ekolojik-saman-evler

Asırlar boyunca insanlığın yapı malzemesi olarak kullandığı saman, kerpiç ve ahşap gibi doğal malzemeler, betonlaşma ile adını unutturur olmuştu. 

Kerpiç Evler için de Dekorasyonu ve genel bilgilere buradan bakınız

Ancak, betonarme yapıların doğaya ve insan sağlığına verdiği zararlar gün geçtikçe artmaya başlayınca eskiye ve doğaya geri dönüşümde başlamış oldu. 

saman-evlerin-avantajlari
saman-evlerin-avantajlari

Hâl böyle olunca, saman, ahşap ve kerpicin günümüz tasarımlarıyla birleştirildiği saman evlerde yapı dünyasının yükselen değeri olmaya aday. 

İç ve Dış Dekorasyon hakkında Tüm Bilgiler

Bildiğimiz saman balyaları ve sıvama yöntemleriyle hem oldukça düşük maliyetli hem de son derece doğa dostu evler yapmak mümkün. 

Hem doğal olsun, hem sağlıklı olsun, hem de düşük maliyetli olsun diyenler, sizi buraya alalım lütfen.. çünkü bu yazımız tam size göre. 

Almanya’nın kerpiç sıvalı saman evleri 

Saman Evlerin Avantajları Nelerdir 

Derin bir temele gereksinim duymadan inşa edilebilen saman evler,oldukça hafif yapılardır. Bu yönleri ile de özellikle depreme dayanıklı olmaları gerçeği en önemli avantajları arasında. 

Saman evlerin taşıyıcı unsurları tahta sütunlardır. Bağlantı malzemesi olarak da çelik menteşeler kullanılır. Bu sayede betonarme yapılara oranla çok daha sağlam bir iskelet yapıları mevcuttur. 

Saman evlerin malzemeleri, yüksek basınçla sıkıştırılmış saman balyaları, kerpiç ve tahta sütunlar. Yani bu yapılarda her şey tamamen doğal. Bu sayede hem doğaya hem de sağlığımıza faydaları şüphesiz.

Bütün bunların üzerine bir de kullanılan ana malzemelerin fiyat avantajı eklenince, saman evlerin hanesine bir artı puan daha eklenebilir. 

Maliyetin sağladığı avantajla kapı, pencere, çatı, mutfak ve banyo tezgahları gibi diğer harcamaları daha kaliteli ve modern seçimlerle yaptırma imkanı da artıyor.  

saman-evler-nasil-yapilir
saman-evler-nasil-yapilir

Saman, kerpiç ve ahşap başlı başına izolasyon özellikleri üst seviyede olan malzemeler. Ancak yine de yetinmeyenler için söylemekte yarar var; betonarme yapılarda kullanılan izolasyon tekniklerinin hepsini saman evlerde de kullanmak mümkün. 

havuzlu-saman-ev-tasarimi
havuzlu-saman-ev-tasarimi

Ayrıca bu doğa dostu malzemeler, evin her zaman hava almasını sağlıyor. Bu sayede evler yazın serin, kışın sıcak kalabiliyor. Bu da malzemelerin yalıtım özelliğinin bir sonucu. Doğal yollarla sağlanan bu yalıtım, haliyle güzel de bir enerji tasarrufu.  

Hem doğa dostu hem güvenli yeni nesil saman evin hikayesi 

Saman ev yaptırmadan önce nelere dikkat etmeli 

Öncelikle yapılması gereken iş; evin iç kısımlarının en doğru şekilde planlanması. Oda sayısı ve yerleri, mutfak ve banyo planları, balkonlar, yer döşemeleri..bunlar için mimari bir proje hazırlatıp hazırlatmamak sizin elinizde. 

Yapınızın dış duvar uzunlukları önceden belirlenirse kullanılacak saman balyaları da en doğru sayıda temin edilir ki bu da size en uygun maliyeti çıkartma imkanı verir. 

Saman ev yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada evin yapılacağı zeminin ve bölgenin iklim şartlarının iyice araştırılması.

Özellikle dış cephe kaplamasının iklim şartlarına uygun malzeme ile yapılması, saman evin ömrünü oldukça uzatan etkenler arasında. Malzeme alımı sırasında, saman balyalarının kuru olması önemli bir detay.

Ayrıca balyaları birbirine bağlayacak olan ağacın söğüt ağacı olması da tercihler arasında olabilir. Bu bölümde size son olarak verebileceğimiz bir tavsiye de, saman evlerin boyama kısmıyla ilgili.

Bu kadar doğa dostu bir yapıyı boyarken, hava alan ve kimyasal içermeyen boyalar seçmenizi öneririz. 

Saman Ev Firma Tanıtım Videosu

Saman evlerin doğaya katkıları  

Her geçen gün daha da kirletiyoruz dünyamızı kendi ellerimizle. Ama, bir taraftan da bu gidişe dur diyecek bir sürü çalışma devam ediyor. Doğaya dönüş, doğaya saygı hâlâ içimize umut serpen güzel haberlerle bizi mutlu ediyor. 

Özellikle karbon salınımının azaltılması gerçeğiyle yüzleştiğimiz şu günlerde, en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan barınma ihtiyacını, doğa dostu saman evlerle hayata geçirmek muazzam bir fikir. 

Bu güzel fikir, ekolojik dengeyi korumak için canla başla çalışan bilim insanlarını ve alternatif çözümler arayan yapı dünyasını da heyecanlandıran bir durum. 

Peki bu saman evlere ne kadar saman gerekli derseniz size şöyle ortalama bir cevap verebiliriz; günlük hayatımızda genellikle tercih ettiğimiz ve yeterli olduğunu söyleyebileceğimiz üç odalı bir saman ev yapımı için 7 ton saman yeterli. 

Yurt dışında pek çok ülkede, saman evlerin yapımının yaygınlaşması ile, inşa konusunda bazı yönetmelikler yürürlüğe sokulmuş durumda. Yurdumuzda yeni yeni örnekleri görülmeye başlanan saman evlerle ilgili herhangi bir yönetmelik ya da kanun bulunmamakta.  

Doğa dostu ve düşük maliyetli bu saman evlerin zamanla ülkemizde de çoğalmasını diliyoruz. 

Doğaya ve insana saygıyla…. 

Case ecologice Ecococon

4 YORUMLAR

  1. Cemile hanım ben bilgilendirme amaçlı paylaşım yaptım.Siz Google “Saman ev yapan güvenilir bir firmaarı diye yzarak arama yapın uzun yıllardır çalışan irmalara bakın.Yeni oln Firlrın da Referansların ve önceki yaptıkrı işlere bakın.

  2. İyi günler,saman evlerin fiyatı nedir?Saman ev yapan güvenilir bir firma adı ve iletişim için bir telefon numarası verebilirmisiniz? Sizin tlf.da olabilir,firma telefonu da olabilir.Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz