GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR
gunes-sistemi-olusturma-odevi

GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR


Evet bugün Güneş sistemi Proje ödevi nasıl yapılır,neler yapabiliriz onu paylaşalım. Resimlerde gördüğünüz proje için resimlerdeki gibi köpük top kullanabilir veya Burdaki gibi güneşi,dünyayaı ve diğer gezegenleri nasıl yaparım diye düşünüyorsanız burdaki gibi Kağıt top yapabilirsiniz.Resimdeki proje gbi köpük top kullanmak istiyorsanız büyük kırtasiyelerden paketi 4,5 tl civarı satın alabilirsiniz.

Güneş sistemi nedir?

Güneş ve uyduları ile birlikte gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve meteor akımları da dahil olmak üzere, onun etrafında dönen gök cisimlerigüneş sistemi

Kainattaki büyük astreoit denen gezegenlerin ve daha küçük gezegenlerin muntazam tertibi, düzenli hareketleri ve gerçek bir güneş sistemini teşkil etmesi, bunların tesadüfen ortaya çıkmadığının açık bir delilidir. Burada diğer bir faktör de, en yakın yıldızın bu sistemin en dıştaki gezegeni olan Pluton’dan 6000 misli daha uzak olmasıdır. Güneş sisteminin elemanlarının müşterek bir orijine sahip olduğu görülmektedir.

Güneş sisteminin orijini ile ilgili teoriler iki genel tiptedir:

1. Düzenli bir değişme suretiyle ortaya çıkış.

2. Ani bir patlama ile meydana geliş.

Birinci tipe örnek Laplas’ın 1796’da ortaya attığı teoridir. Bu teoride; “Büyük, disk şekilli soğuk bir gaz kütlesinin en uzak gezegenin yörüngesinden ötesine uzanarak yavaş yavaş dönmüş ve kendi kısımlarının karşılıklı çekim etkisi ile büzülmüş ve aynı açılar momentumu korumak için dönme hızı artmıştır. Sonuçta iç çekimin yenildiği bir hıza ulaşıp parçalanarak gezegenler ortaya çıkmış ve yoğunlaşmıştır.” iddiası öne sürülmektedir. Güneş sisteminde bulunan açı momentumun kendine has dağılım gösterdiği görülür. Bu teori reddedilmiştir. Güneşin yüzde birinden küçük kütledeki gezegenlerin güneşin yüzde doksan sekiz açı momentumuna sahip olduğu bulunmuştur. Mevcut ikinci teorilere de bazı itirazlar olmuştur.Modern teorilerde yine büyük soğuk gaz kütlesinin gaz bulutlarına bölündüğü ve büzülmelerle bunların yoğunlaşıp ısındığı ileri sürülmektedir.

Henüz mevcut teorilerden hiçbirisi genel bir kabul görmemiştir. Güneş sisteminde güneş merkezde yer alır. Gezegenler onun çekim kuvvetiyle çeşitli genişlikte elipsler çizerek etrafında dönerler. Güneş sisteminin bir üyesi olan gezegenlerin uyduları ise (Ay gibi), hem uydusu oldukları gezegen etrafında, hem de gezegeniyle birlikte Güneş etrafında dönerler.

Minik gezegen astreoitler ise, Mars ve Jüpiter arasında değişik yörüngelerde bulunurlar. Güneş sisteminin değişken üyeleri olan kuyruklu yıldızlar (bunlardan Halley Kuyruklu Yıldızı 76 senede bir yeryüzüne yakın bir noktadan geçer).

Güneş sistemi, galaksimiz Samanyolunun içinde bulunmaktadır. Sistemin yaklaşık yeri galaksinin merkezinden 30.000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Samanyolu galaksisi büyüklüğünün 100.000 ışık yılı ve bir ışık yılının 9,6 trilyon kilometre olduğu göz önüne alınırsa, güneş sistemini, galaksimiz içinde gerekirse bir futbol sahası içinde bir mm 2 lik bir nokta olarak düşünebiliriz (Bkz. Galaksi). Fakat kendi ölçülerinde güneş sistemi çok geniştir (Işıkyılı, ışığın bir yılda gittiği yol olup, 365x24x60x60x300.000= 9.460.800.000.000 km).

gunes-sistemi-dersi

Resimdeki köpük toplar bir pakette 30,50 adetler arasında boy,boy 4,5 tl civarı kırtasiyelerde satılıyor. Strafor top veya köpük top diyebilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi
gunes-sistemi-olusturma-odevi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-1

Telin yuvarlak şekilde durabilmesi için resimdeki gibi misina ip kullanabilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-2

Ortada güneş ve çevresinde gezegenler olan Güneş sistemi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-3
En uzakta bulunan donmuş buz gezegeni Pluton, Güneşten yaklaşık 6 milyar km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir fikir verme açısından, bu mesafeyi saatte 50 bin kilometre hız yapan bir uzay aracının 14 yılda alabileceğini söyleyebiliriz. Güneş sisteminde Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton isimli gezegenler vardır. Merkür ve Venüs gezegenleri, dünya yörüngesinin sınırladığı uzay alanı içinde dönerler ve bu sebepten iç gezegenler diye isimlendirilirler. Dünyaya göre Güneşten daha uzakta bulunan Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton(cüce gezegen), dış gezegenler adı ile anılır. İç gezegenler ve Mars, Dünya gibi ağır ve soğuk maddelerden teşekkül ettiği için Dünyaya benzerler. Diğerleri ise esas olarak değişik yapıya sahiptir. Görülen kısımların çoğunluğu hafif gazlardan meydana gelen atmosferden müteşekkildir. Çok daha büyük olup, dünyadan daha az yoğundurlar.

Jüpiter, Güneş sistemi gezegenlerinin hepsini beraberce içine alabilecek kadar büyüktür. Merkezi sıcak olan bu gezegenlerin dış yüzeyleri çok soğuktur. Bu sebeple, Dünya gibi, Güneşten gelen ışığı yansıtarak görülürler. Bu gezegenleri aynı zamanda 2000 kadar “küçük gezegenler” astreoit veya planetoitlerden ayırt etmek için “büyük gezegenler” diye de isimlendirilirler.

Önemli Not:

Nasa tarafından yapılan yeni tanımlamada Pluton artık gezegen olarak tanımlanmamaktadır. Pluton Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir. Artık bir gezegen değil, cüce gezegen’ dir.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-4

Köpük toplarını burada Akrilikle boyamışlar.

Resimlere Tıkladığınızda daha büyük olarak görebilirsiniz.

Güneş Sistemi Modelleri,Maketleri

175-7582_IMG2

This Post Has 128 Comments

 1. Sadettin

  Misina teli nerden bulabilirim?

  1. barış

   her yerde var

 2. sudenaz

  satürn halkalarını nasıl yapabiliriz

 3. sudenaz

  satürnün halkasını nasıl yapıcaz ve ip ile nasıl birbirlerine bağlıycaz ?

 4. Pıtırcık

  Mrb kızımın Samanyolu galaksısı yapması lazım onla ılgılı bir gorselınız varmı acaba 😅

 5. SD15BRDR

  Nasıl halkaları yapabilirim?

 6. emin

  Ortadaki güneşi nasıl durdurdunuz

  1. Ortadaki Güneş olan Strafor topa delik açın içinden ya da büyük iğne ile misina geçirin ve yanlardan tellere bağlayın

 7. emin

  Dediğimiz akrilik boyayı ner de bulabilirim

 8. Nergis

  Merhaba, kullandığınız misina ip esnek misina ip mi?

 9. Sibell5

  Banada yardım edin söylediklerinin hiçbiri kırtasiye yok

  1. Sibel sanırım senin baktığın küçük bir Kırtasiye.Sen ya daha büyük ve iyi bir Kırtasiyeye git ya da şöyle yap.Bak şu Gezegen olarak kullanacağımız topları hamurdan yapabilirsin.Hamuru annene hazırlat aynı poğaça hamuru gibi olsun gi hamurlar çok ağır olmasın.Hamurları değişik boylarda yuvarlak yap onlrın ortalarına delik açarak kullanır sonra onları pişip soğuduktan sonra da Akrilik ya da guaj boya ile boyarsın.Tel işine gelince şu 1 milyoncu dediğimiz japon pazarlarına,Çiçek satan yerlere Çiçek teli diyerek sorabilirsin

 10. sibel

  Banada yardim edin lutfen

 11. İsmail

  Merhablar hocam staürnnün halkasının nasıl yaptınız ?

  1. Bunları ben yapmadım ama bir fikir verebilirim.Bir teneke kavanoz kapağını taş ile dümdüz para gibi yap ve ortasını Strafor sünger topun içine sıkıştırıp koyacak şekilde aç ve Köpük topu içine koy sıkıştır yani

 12. Yiğit Efe Kırklar

  neylerden yapacaz

 13. Uğurböcüğü

  Bizim hoca bizden hem güneşin ışık saçmasını,hemde gezegenlerin dönmesini istemişti.Nasıl yapabilirim? Lütfen 1 Nisan 2016’ya kadar bir vaktim var.

  1. Güneşin ışık saçabilmesi için Elektrikçilerde satılan led ışıkları sarıya boyanan Pinpon topunun içine yerleştirerek yapabilirsiniz. Gezegenlerin dönmesi için tellerin sünger Strafor topların içinden uygun olarak geçirilmesi gerekir fikirlerim bunlar

 14. Sıla

  Hazır bişey kullanmak istemiyorum kendim yapmak istiyorum topları nasıl yapabilirim

 15. melis

  hayır hücre modeli değil dna modeli yapımı

 16. melis

  dna modeli yapılışı sitenizde mevcutmu

 17. hakan

  ne çeşit bir boyala boyadınız bunları

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Akrilik ya da Guaj boya kullanabilirsiniz

 18. melis

  biliyorum o menüyü çok işime yarıyor derslerimde çok teşekkür ederim

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Rica ederim Gülüm

 19. telemcii

  harika bir siteniz var…videosuda olsaydı tadından yenmezdi.

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Haklısınız fakat videosunu bulamadım. Solar System Projects for Schools diye değişik bir kaç dilde Google Videolar da arama yaptım fakat hep projelerin bitmiş aşamalarını gösteren videolardan oluşuyor.

 20. melis

  bi de sizden bir ricam var hücre modeli yapılışını sitenize koyarmısınuz hayvan hücresi veya bitki fark etmez

 21. melis

  çok teşekkür ederim proje ödevimden 100 aldım

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Senin adına çok sevindim Melis. Öğrencilere adlı menüye baktığında ödevlerin için kullanabileceğin daha bir çok çalışma var canım

 22. yunus

  telleri nasıl yuvarlak tutacağız

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Yani eliniz ile yuvarlayacak şekil vereceksiniz

 23. yunus

  güneşi ne ile yapmalıyım

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Strafor köpük topların en büyüğü ile yapabilirsiniz. Ayrıca plastik top ve tenis topu olabilir fakat gezegenlerden daha büyük olacak bir şey olmalı

Bir cevap yazın