Hobi 6.SINIF ÖDEVİ KAĞIT HAMURUNDAN MASKE YAPMA ÖDEVİ ÇALIŞMALARI

6.SINIF ÖDEVİ KAĞIT HAMURUNDAN MASKE YAPMA ÖDEVİ ÇALIŞMALARI

4380

6. sınıfların Görsel Sanatlar ödevi Gazete kağıtlarından Kağıt hamuru ve Maske yapma ödevi için Resimli ve detaylı anlatımı. 6. Sınıfa giden oğlum Gurur Gazete kullandı ve resimlerde gördüğünüz gibi sonuç çok iyi oldu.

Gazete kağıtlarını kullanarak yaptığımız bu Etkinlik için Tuvalet kağıdı ve Yumurta kartonu da kullanabilirsiniz.

Genelde en iyi sonuç Tuvalet kağıdı kullanarak alınır diye biliniyor fakat Doğru uygulama ile Gazete kağıtlarından da çok iyi sonuç alabilirsiniz.

İyi Bir Kağıt Hamuru için Gazete kağıtlarını ufak parçalara ayırınız ve 2-3 gün kadar suyun içinde bekletiniz deseler de bu süreç çok uzundur.

En kısa sürede iyi kaliteli bir Kağıt Hamuru yapabilmek için , hiç beklemeden Gazeteleri suyun içinde kaynatarak yapacağız.

Kağıt Hamurundan Neler Yapılır

 • Kağıt hamurundan Biblolar
 • Kağıt Hamurundan Maskeler
 • Kağıt Hamuru İle yapılan Ev Aksesuarları
 • Kağıt Hamuru Kalıblar
 • Kağıt hamurunla Oyuncaklar,süsler

En iyi kağıt hamuru nasıl yapılır

Kağıt hamurunu kıvamında pürüzsüz yapmak için tüm püf noktaları ile sizler için fotoğraflarını seçtik. Bende buradan tüm yapım aşamalarını açıklamalı olarak resimlerin altına yazacağım.

Kağıt Hamuru Yapmak İçin Malzemeler

 • 4 tek sayfa Gazete kağıdı
 • Beyaz marangoz Tutkalı
 • 5 yemek kaşığı kadar un
 • su
 • Sarmak için streç film ya da hava almayan bir kap

Gazete Kağıtlarından Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır

Öncelikle Gazete kağıtlarını çok minik parçalara yırtarak tencerenin içine koyuyoruz. Resimlerde gördüğünüz 2 top kağıt hamuru için biz 4 adet tek sayfa gazete kullandık.

Tenceredeki Gazete parçalarının üzerini geçecek kadar su doldurunuz. Eğer kağıt hamurunuz biraz beyaz olsun istiyorsanız 30 dakika kadar kaynatacağınız gazetelerin suyunu 3-4 defa değiştirmelisiniz.

Beyaz Kağıt hamuru isteyenler kaliteli bir tuvalet kağıdı ile hamur yaparlarsa hamur beyaz olur. Eğer kağıt hamurlarınız renkli olsun istiyorsanız Yumurtaları koydukları Yumurta kartonlarının renkli olanları ile yapabilirler.
Gazete kağıdı ile yapılan 6. sınıf maske yapımı için Akrilik ya da Guaj boya ile boyama işlemi yapılacak.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-2
Yaklaşık 30-40 dakika kadar Gazeteleri suda kaynattık ve toplam da 4 defa suyunu değiştirerek pis siyah suyunu attık. Kaynattıktan sonra suyun içinden çıkarın ve soğuk su ile makarna süzer gibi süzünüz.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-9
Süzgeçten geçirdiğimiz Kağıt hamuru gördüğünüz gibi tam kıvamına geldi. Suyunu güzelce sıkınız.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-8
Suyunu sıktığınız Gazeteleri bir kabın içine alınız.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-7
Üzerine 4-5 kaşık kadar beyaz un ve 1 su bardağı kadar beyaz tutkal ekleyiniz. Ben 500 gram tutkalı 2,5 tl aldım. Marangozlardan ya da boyacılardan alırsanız kilosu 3-4 tl satılıyor. Kırtasiyelerde 1,5 tl satılan tüp içindeki tutkallar yeterli gelmez.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-6
Gazete kağıtları,un ve tutkalı kaşıkla iyice karıştırınız.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-5
Oğlum onları güzelce hamur gibi yoğurdu. Bu arada bende resimlerini çektim.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-1
Hamuru çok güzel yoğurursanız eğer pürüzsüz ve kıvamında olur.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-4
Gördüğünüz gibi Gurur yoğurmaya devam ediyor. Bu arada Mutfak battı her yer un oldu :)
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir-11
Biz dayanamadık bir an önce size göstermek için resimledik. Gördüğünüz gibi 2 top kağıt hamuruna sahip olduk.
gazeetelerden-kagit-hamuru-en-guzel-nasil-yapilir
Şimdi oğlum Pazartesine kadar muhafaza etmesi gerektiği için hamurları hava almayacak şekilde streç fime sardı. Siz isterseniz hava almayacak bir kapta da muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde hava almadan uzun süre saklayabilirsiniz

Evet oğlum yaptığı Maskesini Öğretmenine gösterdi Öğretmeni 100 vermiş ve sergiye almış. Neyseki biz Okula gitmeden önce resimlerini çekmiştik.

Kağıt Hamurundan Kızılderili Maskesi
Kağıt Hamurundan Kızılderili Maskesi
Maske
Maske

6.sınıflar görsel sanatlar maske yapma çalışmaları

kagit-hamuru-maskeyi-boyama
kagit-hamuru-maskeyi-boyama
kagit-hamurundan-maskeye-sekil-verme
kagit-hamurundan-maskeye-sekil-verme

Üsteki iki resmi aldığım kaynak: http://hoptereyagliballiekmek.com/kategori/diy-kendin-yap/

sise-ile-kagit-hamurundan-maske
sise-ile-kagit-hamurundan-maske

Üstteki resmi aldığım kaynak: http://www.gorselsanatlar.org/her-turlu-etkinlik-goruntuleri/kagit-hamurundan-mask-yapimi

6.sinif-kagit-hamuru-maske
6.sinif-kagit-hamuru-maske

 

83 YORUMLAR

 1. merhaba dilek abla sana bir sorum olacaktı ben küçük bir süs yapıcamda onun için 70 ml tutkal aldım gazete yerinede tuvalet kağıdı kulanıcam bana malzemelerin miktarını söylermisin

 2. Dilek hnm okuldan kağıt hamuru istediler dediğiniz gibi tuvalet kağıdı ile yaptım fakat ele yapışıyor ne yapmamız gerek acaba ?

 3. Merhaba şişe den cikarma zor oluyor nasil yaptiniz biz çıkarırken parcalandi tekrar yaptik kuruması icin bekliyoruz

 4. Merhaba şişenin içine su koyacakmiyiz su koysak ne olur biz su koyup şekilllendirdik

 5. Oğlum şu 2 kiloluk Plastik Su şişelerinden kullandı.Şişenin üzerine kağıt hamurunu yerleştirip eliyle şekli verdi iyice kuruduktan sonra onu oradan yavaşça çıkardı ve akrilik boya ile renklendirdi

 6. Aslında olabilir hatta Güneş sistemi ile ilgili sayfada yorumlarda buna benzer bir teknik tavsiye etmiştim.Ancak o zaman Güneş sisteminin çevresi için kullanılan telin kalın olması gerekir ki sarma yapmasın.Eğer bu şekilde yapacaksanız toplar henüz yaşken içine şiş kebap yapımında kullanılan şu ahşap çubuklardak sokup o şekilde kuruması için bırakın.Aksi halde hamurdan yapılan toplar kuruduğunda çok sert olduğu için delmesi çok zor olur

 7. Ahmet içine un koymadığında tutkal ve gazetedeki yaşlık kurur ve ufalanır. Bu saatten sonra hamuru kurtarmak için tekrar biraz ıslat gerekli unu içine kat ve tekrar iyice yoğun ondan sonra maskeni yap.

 8. teşekkür ederim artık ödevlerimi herşeyimi buradan yapacağım çok güzel bir site :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 9. ya ben herhalde 4 tane gazete kullandım da daha tutkalını koymadım az bir şey suyu varda o suyu döküp mü tutkalı koyayım?

 10. Sağolun Ben Yorum Gözükmedi Diye 2 Kere Yazdım Afedersiniz Yarın 100 Alıp Gelcem Teşekkürler.

 11. Dilek Abla Benim Bir Sorum Olcak Biz Konuya Bunda Yeni Geçtik Galiba İzmir Osman Kibar OrtaOkulu Yavaş İlerliyor Ama Ben Onları Kaynattım Süzdüm Annemle Birlikte Annem Yoğurdu Sonra O Büyük Top Gibi Beyaz Bir Şekle Geldi Streç Filme Sarıp Buzdolabıne Koydum Guajla Boyucam Sonra Herşeye Doğru Uydummu ?

 12. Sevgli Mert kaynattıktan sonra suyunu süz ve iyice suyunu sık onun içine 1 bardak kadar beyaz Tutkal ve 5 yemek kaşığı Un koy iyice yoğur.Yoğurmak için Annenden ya da bir yakınından yardım alırsan iyi olur.İyice yoğurup hamur şekline getir ve istediğin şekli oluştur ondan sonra o maske ya da ne yapacaksan iyice kuruyunca Guaj ya da akrilik boya ile boya

 13. Dilek Abla Benim Bir Sorum Olcak Biz Konuya Bunda Yeni Geçtik Galiba İzmir Osman Kibar OrtaOkulu Yavaş İlerliyor Ama Ben Onları Kaynattım Sonrada Suyla Hala Kaynıyor Sonra Suyunu Süzcemde Ondan Sonra Onları Balkonamı Koycam Napıcam ? Yardım Edersen Sevinirim.

 14. Bu işlemi aynı gün içinde yapıp bitirebilirsiniz.Eğer sabah erken saatlerde hamuru hazırlarsanız bir saatlik bekletme yeterli olacaktır.Maskeyi öğlene doğru hazırlarsanız ve saç kurutma makinesi veya Elektrik sobası önünde 2-3 saatte ancak kurur akşam Akrilik boya ile boyarsınız.

 15. eğer hemen kullanmak istiyorsanız en az 1 saat bekletin ama isterseniz buzdolabında çok daha uzun süre muhafaza edebilir ve daha ileri tarihlerde kullanabilirsiniz.Buzdolabının normal gözünde.

 16. Yunus Tuvalet kağıdı ya da gazete küçük parçalara ayır suya koy ve kaynat iyice yumuşayınca suyunu süz ve soğuk sudan geçir. Aynı makarna misali ama Gazeteleri suya soğukken koy. Soğuk sudan çıkarınca suyunu güzelce sık ve içine 1 su bardağı kadar tutkal koy iyice birbirine karıştır hamur gibi yoğur.Annenden yardım istersen iyi olur çünkü çok iyi 10 dakika kadar yoğurman gerek. Yoksa maske kuruyunca her tarafı çatlar.Eğer maskeyi emen yapmayacaksan bir poşete hava almayacak şekilde hamuru sar buzdolabında sakla. Eğer hemen kullanacaksan bir şişenin üstünde resimlere bak incele öyle yap ve şişenin üstünden çıkarmadan iyice kurumasını bekle. İyice kuruduktan sonra Akrilik ya da Guaj boya ile boya ve kurut. Kolay gelsin canım

 17. Dilek abla ben maske yapcamda simdi gazeteyi kaynatcazmi nasi yapcaz acil bi yardim edermisin

 18. çerçeve oluklu karton ile yapılan kartonun kenarlarına oluklu karton falan yapıştırıon siz anlarsanız gerçi.lütfen sayfanızda anlatın çok zor hocsa tam anlatamadı sınıfta çok ses vardı
  hoca naparsanız yağın didi. :D

 19. Merhabalar Serhat. Benim sizler gibi okuma şansım olmadı ama hayatı bırakmadım hep kendimi geliştirmeye çalıştım. Güzel düşüncelerin için çok teşekkürler :) Çerçeve derken sitede o kadar çok değişik Çerçeve yapılışları var ki ama senin dediğin bildiğimiz Fotoğraf çerçevesi mi? Eğer o sa ben seni buradan yönlendiririm doğru sayfaya ulaşman için

 20. çok sağolun en sonunda sadece hazır mask ı götürmekte karar verdim hoca ‘artı’ koydu yapanların hepsine artı koydu not yokmuş :D şimdi de çerçeve yapımına başladık . dilek hanım bunu da anlatılmasını bekleriz artık.(bu arada hayat hikayeniz gerçekten çok şaşırıtıcı nerden nereye gerçekten örnek karakterde ve örnek insanlardan birisisiniz )

 21. Serhat umarım iyi not alırsın ama insanın emek vererek yaptığı her zaman daha değerlidir. Öğretmeninin de böyle düşüneceğini sanıyorum.

 22. Sağ olun . Ödevim. 30 dk kurutma makinesi ile kurutmama rağmen 1 günde beklemesine rağmen kurmadı bugün not verilecekti.Hocayla konuşup cumaya getireceğime ikna ettim . arkadaşlar hazır mask boyadı hoca kabul etdimi ,etmedimi arda kaldım hoca bir öle bir böle konuşuyor.şimdi maskı buzdolabına koydum.hem hazır mask boyayacağım hem el yapımı.çünkü le yapımı biraz kötü oldu sanki

 23. Serhat sen ne yaptın tatlım çok geçe bırakmışsın. Bu gece onu çabuk,çabuk yap hamuru çok güzel yoğur ve maskeyi yapınca bir saat kadar balkonda soğukta bırak. Ama dikkat et rüzgarda kalmasın maske çatlar. Daha sonra onu sıcak bir şeyin yanına al ve saç kurutma makinesi ile kurutmaya devam et. Bu arada hala maskeyi yapmadıysan maskenin hamurunu çok kalın yapma çabuk kurumaz yoksa. Birazcık olsun kuruyunca Akrilik ya da guaj ile boya ama bir kaç kat boyama sonra 1 saat kadar sıcak yerde tut ve yine saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalış
  sabaha kadar sıcak yerde tut işin çok yani. Kolay gelsin canım

 24. ben şuan tuvalet kağıdını kaynatıyorum.Ödev yarın teslim edilecek.Çabuk kuruması için neler yapabilirim ?

 25. gerçekten çok güzel anlatılmış… ben şuan tuvalet kağıdını kaynatıyıorum ödev yarın teslim hızlı kuması için ne yapabilirim dilek hanim ?

 26. Meryemcim sen şekillendirmek için bir Plastik şişe alacaksın Şişenin üzerine hamuru koyup yüz şekli oluşturacaksın. Resimlere çok dikkatli bar orada da gösteriyor. İstersen düz bir zeminde de yapabilirsin fakat hem yüz şeklini almaz hem işin bitince çıkarırken dağılır. Ama şişe üzerinde kurumaya bırakırsan eğer şekil bozulmaz ve şişe üzerinde kuruduktan sonra çıkarması kolay olur. Sen hamuru al tekrar biraz yoğur güzelce ve dediklerime bu akşam en geç yarın mutlaka başla. Kuruması yaklaşık 2-3 günü alır. Ev sıcaksa eğer sobaya yakın bir yere koy ve arada saç kurutma makinesini sıcak olarak kurutmak için kullanabilirsin.

 27. Dilek ablacığım benim ödevim bugün gidecekti ama hasta oldum 2 gündür okula gitmiyorum haftaya salı gününe kaldı ödevim hamurlarımı pazar günü yaptım streçfilme sardım hala duruyor ona nasıl şekil verebilirim? Bu arada pazar günü verdiğiniz cevabı yeni gördüm bunun içinde teşekkürler.

 28. Meryem selam canım zaten Akşam olmuş onlar kıvamına gelmiştir sen onları hemen kullanmaya başlayabilirsin canım

 29. ben tuvalet kâğıtlarını şu anda kaynattım yarın akşama kadar sudan beklemesi gerekiyor ama benim ödevim salı günü gitmesi gerekiyor çok mu geç kaldım salı günü ne yetiştirmek için ne yapmayetiştirmek lütfen yardımcı olurmusunuz acil cevap bekliyorum

 30. Tabi olur fakat bir kaç kez suyunu değiştirin,su ilk seferinde sıcak olsun ve en az bir gün suda beklemeli

 31. Hamur kıvamında oldu ise bekletmeye gerek yok. Fakat tam kıvamı için bekletilir. Fakat ronda dan geçirmek ve tekrar yoğurmak ta işinizi görebilir. Önemli olan kuruduktan sonra çatlama yapmaması

 32. Muhammed sayfada detaylı olarak gösteriyor. Anlamadığın bir şey varsa yardımcı olabilirim.

 33. Bğyük 5 kiloluk su şişesinin etrafına yüz şekli verecek şekilde hamuru yapıştırıyorsun.Yapıştırıyorsun derken elbette hamuru yapıştırıcı ile yapıştırmayacaksın yoksa kuruyunca şişeden çıkaramazsın. Yüz şeklini vermek için şişeyi kalıp olarak kullanacak 1 güne yakın sıcakta beklet kurusun ve sonra maskeyi şişeden dikkatlice çıkarıp Aklilik ya da guaj boya ile boya

 34. Tabi olur fakat Gazete çabuk eriyen bir kağıt türü diğeri ile çok zor olur. Ama kağıt peçete ya da Tuvalet kağıdı ile yaparsanız çok daha güzel olur.

 35. peki gazete yerini beyaz kağıt ile yapsak sizinki gibi olurmu dilek özatmaca-özsoylu

 36. Sayenizde çok güzel bir Kağıt hamuraundan maske yaptım 100 aldım. Çokteşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz