Hobi HÜCRE MODELİ YAPILIŞI ÖDEVİ

HÜCRE MODELİ YAPILIŞI ÖDEVİ

6342

Bir Başka Ödev Konusu Olan Hücre Modeli Yapılışı Ödevi ,Bugün İşleyeceğimiz Konulardan.Proje Ve Performans Ödevleri.Resimli Detaylı Anlatım.

Daha önce 1. resmi eklemiştim bugün yani 30.09.2013 tarihinde oğlum Gurur ile beraber yaptığımız Hücre modeli maketinide eklemek istedim.

Dediğim gibi 1. resimde görmüş olduğunuz alıntı diğer resimdeki çalışmalar Oğluma aitir.

Bizim Hücre Modeli daha çok Bitki,meyve Hücre modelini anlatıyor.

Evde nasıl Hücre modeli yapılır,Hücre modeli için malzemeler nelerdir,Hücre modeli nasıl yapılır,Hücre modeli resimli anlatımı vs vs diye googlde arama yapanlara kolaylık olsun.

Şimdi bizim yaptığımız çalışmanın altına hangi malzemeleri kullandığımızı ve Hücre modelini nasıl yapıldığını detaylı olarak yazacağım.

JÖLEDEN HÜCRE MODELİ YAPILIŞI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Bakalım oğlumun öğretmeni ne düşünecek bana göre oldukça iyi bir çalışma oldu. Bu arada Öğretmen beğenmiş fakat bizim çalışma Hayvan Hücre Modeli üzerine olmuş.

Tam emin değilim fakat Duvarlarımı ne yanlış olmuş bilginize. Hım bu arada Oğlum 95 almış :)

Öncelikle koltuk gibi görünen şu Hücre duvarını oluşturmak için oğlumun topunu feda ederek topu iğneyle patlattık ve patlak topun 3/1 keserek bir dilimini çıkardık.

Topun içini pamukla doldurduk ve etrafını defter kabıyla sararak Hücre duvarını oluşturduk.

Topun iç tarafına Hücreleri koyacağımız yerdeki pamuklar düz ve sağlam dursun diye para bandıyla pamukları yapıştırdıktan sonra A4 kağıdıyla pamukları kamufle ederek platformu oluşturduk.

Evet Hücre modeli maketinin önden görünüşü 3 boyutlu Hücre Modeli maketimiz için Oyun hamurları kullandık.Oyun hamurları daha sonra kuruduktan sonra ufalanıp çatladığı için likit yani sıvı yapıştırıcı ile etraflarını bolca yapıştırıcı sürerek parlak ve sağlam olmalarını sağladık ve yapıştırdık.

Oyun hamurundan yapılan Hücrelerimizin tepeden görünüşü

Evet gördüğünüz gibi hamur yani hücrelerimiz bayağı parlak oldu:) aksi taktirde sabah okula gidinceye kadar hamur kırılır ve Hücre Modeli Maketi çalışmamız mahvolurdu.

Galerideki Hücre Modeli Resimleri Atayurt Okulları ve Özel Bahçelievler ihlas ilköğretim okulu 6. Sınıf öğrencileri tarafından yapılmıştır.

Hücre Modeli yaparken neler kullanılır?

Fotoğraf-0120

Hücre Modeli Yapılışında Eva Kağıdı,Oyun Hamuru,Düğme,Boncuk Jöle,Fon kağıdı,uzun makarna

Fotoğraf-0119

6. Sınıf Fen Hayvan ve Bitki Hücre Modelleri Yapılışı

Diğer yandan çekilmiş

Resimlere tıklayarak daha büyük olarak görebilirsiniz.

Üsteki Resimde Hücre modeli maketi ve Kolay hücre modeli yapılışının resimleri var Anlatımı Hücre Modeli Videosunda alta

Bitki Hücre Modeli

40 YORUMLAR

 1. Yeşil olan Oyun hamurundan yapılmış ve sanırım golgi cisimciği (Aygıtı) Kırmızı Top lizazom Maviler Ribozom Sarılarda Kofulmuş. Öğrenci kızıma sordum o da bundan yapmıştı.

 2. birşey sorucam size o hücre modeli yapımındda birsürü hücre modeli var fakat onlardan en alt sıradan 2. sinde yeşil olanın ismi ne bilen var mı nolur proje ödevim var yapmam lazım ama bulamadım birde sarı ile kırmızı top ne

 3. Yenilen jole den degil sac jolesi nasil yapim nasil hazirlim joleyi yardimci olurmusunuz

 4. Bunun için saç jölesi kullanabilir ya da toz ve paket halinde marketlerde satılan yenilen ve tatlı yapılan jölelerden alıp pişirerek kullanabilirsin.Ancak hazır saç jölesi kullanmak daha kolay ve pratik olur

 5. Ben oyun hamuru ve jöle dışına farklı bir şey bulmak istiyorum ama aklıma gelmiyor. Değişik fikirli ve o çeyrek dairenin nasıl yapıldığı ile ilgili bir resim koyabilirmisiniz acaba :)

 6. bende .sınıftayım bizede hayvan ve bitki hücresi ödevi verdiler. Yuvarlak ve dikdörtgen hamurlarla yapsam olurmu acaba bunu anlamadımda

 7. yaa bn basit ve kolay olmak üzere hangi malzemeleri kullanbilirm ADMİN bna acil yazarmısınız <333

 8. Sıla canım maalesef bazen Admin olarak böyle küfürler alabiliyorum. Fakat onların terbiye görmemiş yaramaz çocuklar olduklarını düşünerek hoşgörülü olmaya çalışıyorum. Sen tatlı ve iyi bir kızsın. Şimdi bana bu sayfada tam olarak neler görmek istiyorsun buraya yaz ben senin için hemen ekleyeceğim.

 9. onlar kendi araların da kavaga ediyorlar sen niye karışıyon dümbük ha admin doğru söylüor küfür etmiş tmm ama sen niye karışıon ha ağzını topla belki senin büyüğünde olabilir.

 10. Sıla resimlerdeki çalışmalar oyun hamurundan yapılan Hücre Modeli

 11. Cahil insandan uzak dur demiş atalarımız.Sanırım bu mesajı yazanda ya 7 yaşında yada 5 yaşındaki çocuğun zekasına sahip.Olduğu gibi kendi haline bırakalım arkadaşı sakinşleşsin:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz