Hobi Fimo Hamuru FİMO POLİMER KİL İLE LAVANTA ÇİÇEĞİ YAPIMI

FİMO POLİMER KİL İLE LAVANTA ÇİÇEĞİ YAPIMI

2677
Fimo polimer kil ile Lavanta çiçeği yapımı

Polimer kil Fimo hamurundan Lavanta Çiçeği yapılışı- Hamurdan Çiçek biblo basit olay ve şık

Pişirildiğinde seramik gibi sert olan özel bir hamur ile yapılan bu güzel Lavanta çiçeği için Fimo hamuru kullanmanız gerekiyor. Kil hamuru olan Fimo belirli hafif ısılarda pişirilerek kalıcı,dayanıklı ve sağlam oluyor. Fimo hamuru nedir ? nasıl bir hamurdur? Fimo hamuru ile neler yapılır bunları paylaştığım Fimo Hamuru kategorimize bakabilirsiniz.

Şimdi Fimoyla nasıl Lavanta yapılıyor resimlerde görüyorsunuz fakat küçük püf noktaları ve hangi derecelerde nasıl pişirebilirsiniz biraz anlatmak istiyorum size. Öncelikle Fimo hamuru diğer adı Polimer Kil olan bu hamuru kırtasiyelerde, Hobi malzemeleri satan internet sitelerinde ve dükkanlarda bulabilirsiniz.

Her pakette 56 gramlık tek renk bulunur paket fiyatı şeğre göre farklılık gösterebilir 6-10 tl arası fiyatlarda satılıyor. Fimo hamurun bileşenlerinde plastik vardır ısı gördüğünde bu plastik iç içe geçer ve kaynaşır bu şekilde fırınlandıktan sonra normalde oyun hamuru ve kil kullanarak yaptığınız biblolarda çatlama ve dökülmeler olurken bu hamur piştiğinde daha dayanıklı oluyor.

Fimo pişirmek için evde kullandığınız fırını kullanabilirsiniz  genelde 30 dk 120-130 derecelerde pişirme sağlanır. Gelelim püf noktalara tepsiye alüminyum folyo ya da yağlı pişirme kağıdı sererek fimonun yanmasını ve tepsiyle temasını önlemelisiniz.  Pişme işlemi tamamlandığında hala elinize biraz yumuşak gelebilir fakat soğudukça sertleşecektir kaygılanmayınız.

Pişirme esnasında bir miktar duman olması sizi endişelendirmesin zira Fimo hamuru içinde kimyasal madde yok fakat camları açıp evi havalandırarak pişirmenizde fayda var. Fimo hamuru işlemeyi iş olarak yapan uzmanlar bu gibi çalışmalarda fimo aletleri kullanırlar bunların başında Makarna makinası, yufka makinası dediğimiz makina ile yaprak gibi açarlar. Uçları sivri ve Küt aletler şeillendirmek için idealdir.

Fimo polimer kil ile Lavanta çiçeği yapımı
Fimo polimer kil ile Lavanta çiçeği yapımı

fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-7
Bitmiş fimo lavanta çiçeleri
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-1
küçük tel  ve ucuna sarılan fimo
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-4
Kısa tellere fimoyu resimdeki gibi elinizle yapıştırın. ısa olanlar tomurcuk olarak kalırken uzun olanlar çiçe olacak
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-3

Burda ustalı şart il fimo ile tanışanlar aynısını yapamazlarsa endişelenmeyin fimo ile çalıştıkça deneyim sahibi olacak ve doğru aletleri kendiniz keşfedeceksiniz. Ucu yuvarlak bir nesne ile içine oyuk açıp kürdan ile yanlardan bastırarak çiçek yapraklarına şekil veriniz.Yaprakları elinizle hafifçe bastırarak şekillendiriniz.
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-5
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir-6
Uzun tellere kısa çubuklu tomurcuk fimolardan ve çiçeklerden koyarak etrafını fimo ile telleri kamufle edip yaprak ve dal görüntüsü vermelisiniz. Şimdi pişirme esnasında sağa sola değen çiçeklerin şekillerinin bozulmaması için tepsiye sıralarken dikkat ediniz üste yazdığım yazıda pişirme inceliklerini mutlaka okuyunuz. 130 derecede yalaşık 40 dakika kadar pişirin ilk olarak soğuk fırına koyun sonra dereceleri ayarlayınız. Soğuduktan sonra tırnalar için kullanılan cila ya da kil verniği sürerseniz daha canlı ve parla olur. Vernileyecekseniz iyice soğuyup sertleşmasini bekleyiniz.
fimodan-kolay-lavanta-cicegi-nasil-yapilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz