Skip to main content


FİMO HAKKINDAKİ BİLİNMESİ GEREKEN BÜTÜN BİLGİLER

fimo-paketi

Fimo hakkındaki ip uçları,Fimo hakkındaki öğrenilmesi gerekenler.Fimo nasıl bir malzeme,nasıl yapılıyor,neden yapılıyor merak edilen tüm bilgiler burda.Fimo hamuruyla neler yapabilirsiniz Resimli Açıklamalı ve Anlatımlı içerikler,sayfalar için Burdan bakınız.

Paketi açılan hamur kurumadığından pişirene kadar tekrar tekrar kullanılabilir. Bu özelliği ile zaman problemi olmadan çalışmaya olanak verir.
Piştikten sonra hamurda renk değişimi ve çekme olmaz. Pişirildikten sonra zımparalanabilir, yontulabilir, pişmiş hamur pişmemiş hamura eklenerek tekrar pişirilebilir.
Fimo Hamurunun Fiyatı ,online satış sitesi içn Google da arama yapabilirsiniz
Hamur non-toxic bır üründür. Ancak yinede çalışmada mutfak akipmanı kullanıldıysa mutlaka bu ekipman iyice yıkanarak kullanılmalıdır. . Ayrıca pişmiş veya pişmemiş hamurun gözle temasından kaçınılması gerekir.

Hamur güneş ışığından ve ısıdan (radyotör gibi) uzak, serin bir yerde veya oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Açılmış hamurlar kurumazlar fakat tozdan korumak için folyo paketleri içerisinde saklanmalıdır.

Pişirmede kullanılan fırının termostat ve zaman ayarının doğruluğundan emin olunmalıdır. 130 derecenin üzerine çıkıldığında veya 30 dakikadan fazla fırında tutulduğunda hamurda renk değişimi hatta yanma olabilir. Yanma kokulu gaz çıkışlarına neden olur ki bu gazı teneffüs etmemek gerekir. Eğer bu durum oluştuysa mutlaka ortam havalandırılmalıdır ve ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Hamurla çalışırken çalışma yüzeyinin, aletlerin ve ellerin temiz olması önemlidir. Renk geçişlerinde eller mutlaka ıslak mendil ile silinerek temizlenmelidir

Fimo ile yapılan çalışma kırıldığında japon yapıştırıcı tutkal yada silikonla yapıştırabilirsiniz.Çatlaklar oluşmuşsa tamiri içinde akrilik boya ile boyayarak çatlakların daha az görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer çalışmalarınız fırınlandıktan sonra renk değiştiriyorsa şu işlemleri gözden geçirin arkadaşlar;

Fırınınızın ısısını tekrar gözden geçirin. Normal ayara getirdiğiniz halde eğer çalışmada yine renk değişimi oluyorsa fırının derecesini düşürün.Birde ilk yapanlar için yazıyorum hamur pişerken sürekli fırının kapağını açıp hamurlara dokunmayınız hatta mümkünse o çıkan kokuyu solumayınız.

Çalışmalarınızı yerleştirdiğiniz tepsiyi fırının tam ortasına koyun. Tepsiyi üste veya alta yakın koymanız renk değişimine sebep olur.

Eğer seramik hamuru fırınlandığında kokmaya başlar, renk değiştirir veya parlak bir renk alırsa, bu, ısının fazla olduğunu gösterir. Böyle bir durumda ısıyı tekrar düşürmeniz gerekecektir.

Fimo hariç diğer markalarda renk değişimi meydana gelebilir. Böyle durumlarda bunu test edebilmek için çok büyük parçalar yerine küçük parçaları fırınlayın ki aldığınız markanın renk değiştirip değiştirmediğini anlayabilirsiniz. Bazı renklerde, özellikle kırmızı ve yeşil tonlarında değişiklikler görülebilir. Ayrıca renklere transparan karıştırıldığında da renk değişimi görülebilir. Örneğin açık yeşiller pişirme sonucunda renk kaybedebilir ve pembenin tonları soluklaşabilir ya da turuncu bir görünüm ortaya çıkabilir.

Fırınlama işlemi bittikten sonra hamur ilk aşamada size yumuşak gelebilir arkadaşlar bu durumda paniğe kapılmayın bi kaç saniye soğumasına izin verin soğuduktan sonra göreceksiniz ki sertleşmiştir hamur artık.

Kolay gelsin..

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

Cam veya ahşap yüzeye hamur kapladıktan sonra pişirmeden önce yüzeyle obje arasında hava kabarcığı kalıp kalmadığını kontrol edin ve eğer varsa iğne ile delerek o kabarcığı çıkartın.
Obje, fırın soğuk iken fırına konmalı ve soğuduktan sonra alınmalıdır.
Pişirme esnasında gerekmedikçe fırının kapağını açmayın ,açıldıysa fırından çıkan gazı teneffüs etmeyin.Benzer Yazılar:

PLASTİK ŞİŞEDEN ELMA YAPILIŞI
Plastik şişe ile yapılan Şık Elma nasıl yapılır? Resimli ve detaylı bir şekilde burada görebilirsiniz. Ödev olarak Meyve Maketi yapımı ile ilgilenen arkadaşlara tavsiyem Pet şişenin renkli olması ya da daha sonra üzerinin Tutkallı suya bulanan gazeteler ile kaplanması. 1. Resimde gördüğünüz gibi Elmanın yaprakları da yine Plastik ile yapılmış ,tabi bu ...
GERİ DÖNÜŞÜM GAZETE KAĞITLARINDAN HARİKA SEPET YAPILIŞI
Evde Geri Dönüşüm malzemeleri ile işinize çok yarayacak bu güzel Gazete kağıtlarından yapılan Harika Sepeti yapmak isterseniz Buyrun Resimli olarak Nasıl Kağıttan Sepet Yapılır? görebilirsiniz. Gazete ve Dergileri Nasıl Değerlendiririz? sorusuna en işe yarar bir Etkinlik ile cevap verelim. Çocuk odası,Banyo,Bebek Odasına,Mutfak için kısaca ev de her alanda kullanabileceğiniz Dergi ve Gazete ...
SÜET DERİYLE KARANFİL ÇİÇEKLER YAPARAK KIRLENTLERİ SÜSLÜYORUZ.
Süet deriyle yada keçe kumaşıylada yapabileceğiniz Kırlent süslemede,Ördüğünüz yada diktiğiniz bayan çantalarını süslemek için çok hoş Karanfil çiçek yapmayı öğreniyoruz bugünde.Malzemelere gelince bir parça kumaş yada süet,keçe tam ortasına bir tabak koyarak bir daire çiziyoruz.Bu dairenin içini düzgünce sipral şeklinde çizip kenarları tırtıllı makas yada resimdeki gibi hamur kesme aletiyle ...
İLKOKUL ETKİNLİKLERİ KAĞIT TABAKTAN SEPET YAPILIŞI
Piknikte,kampta hazır tabak,bardak kullanmak için artık kendi tabaklarınızı yiyecek saklama kaplarınızı kendiniz burdaki resmi bakarak yapabilirsiniz. Kağıt tabakla yapılan kaselerin içine kokulu mumlarınızı,meyveden mumdan yada sabundan yapılan sebze ve meyvelerinizi koyarak mutfak dekoru için kullanabilirsiniz. Daha önce paylaştığım Plastik Tabaktan Sepet Yapılışı sayfamız gibi bu sayfamızda da kağıt tabak etkinlikleri ile ...
BARDAK VE KURU DALLARDAN BAHAR VAZOSU YAPALIM
Bahar geldi arkasından Yaz derken yine her yer yemyeşil oldu. Evlerimizdeki kış kasvetini gelen yazla beraber kaldıralım ister seniz? Bardak ve Kuru Dal Parçalarından Vazo yapalım. Bardak yerine evde kullanmadığınız Kavanozları da kullanabilirsiniz. Kavanoz yoksa içi bitmiş Salça ya da konserve kutusu teneke kutulardan da faydalanabiliriz. Kullanılan malzemeler ne kadar basit fakat Vazo muzun ...
RENKLİ A4 KAĞIDINDAN AĞAÇ YAPRAKLARI İLE DEKOR
İlköğretim Kağıt Etkinlikleri ve Ev,Sınıf,Parti Yılbaşı Noel gibi zamanlarda süsleme yapmak için Renkli A4 kağıtlarından Ağaç yaprakları yapımı. Süs olarak asmak için güzel Meşe yapraklarını isteyenler keçe kumaşı ile de yapabilir. Burada 3 farklı renkli kağıt kullanılmasının sebebi Sonbahar Yapraklarını elde etmek için. Solmuş yaprak şekli için bu renkler tercih edilmiş ancak ...
KOLİ BANDI İLE HARİKA MÜCEVHER KUTUSU YAPILIŞI
Kendinize ya şık bir Takı Kutusu yapmak isterseniz Koli Bandından Mücevher Kutusu Yapılışı. Resimli Açıklamalı Takı Kutusu Dekorasyonu. Kullandıktan ve bittikten sonra attığımız Koli bandı Kutuları ile biraz el becerisi biraz yaratıcılık ile çok şık ve kullanışlı kutular elde edebiliriz. Sizlere daha önce yine Kurdele İle Takı kutusu yapımını gösteren çok güzel ...

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

One thought to “FİMO HAKKINDAKİ BİLİNMESİ GEREKEN BÜTÜN BİLGİLER”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir