Hobi Fimo Hamuru FİMO HAKKINDAKİ BİLİNMESİ GEREKEN BÜTÜN BİLGİLER

FİMO HAKKINDAKİ BİLİNMESİ GEREKEN BÜTÜN BİLGİLER

2314
fimo-paketi
fimo-paketi

Fimo hakkındaki ip uçları,Fimo hakkındaki öğrenilmesi gerekenler.Fimo nasıl bir malzeme,nasıl yapılıyor,neden yapılıyor merak edilen tüm bilgiler burda.Fimo hamuruyla neler yapabilirsiniz Resimli Açıklamalı ve Anlatımlı içerikler,sayfalar için Burdan bakınız.

Paketi açılan hamur kurumadığından pişirene kadar tekrar tekrar kullanılabilir. Bu özelliği ile zaman problemi olmadan çalışmaya olanak verir.
Piştikten sonra hamurda renk değişimi ve çekme olmaz. Pişirildikten sonra zımparalanabilir, yontulabilir, pişmiş hamur pişmemiş hamura eklenerek tekrar pişirilebilir.
Fimo Hamurunun Fiyatı ,online satış sitesi içn Google da arama yapabilirsiniz
Hamur non-toxic bır üründür. Ancak yinede çalışmada mutfak akipmanı kullanıldıysa mutlaka bu ekipman iyice yıkanarak kullanılmalıdır. . Ayrıca pişmiş veya pişmemiş hamurun gözle temasından kaçınılması gerekir.

Hamur güneş ışığından ve ısıdan (radyotör gibi) uzak, serin bir yerde veya oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Açılmış hamurlar kurumazlar fakat tozdan korumak için folyo paketleri içerisinde saklanmalıdır.

Pişirmede kullanılan fırının termostat ve zaman ayarının doğruluğundan emin olunmalıdır. 130 derecenin üzerine çıkıldığında veya 30 dakikadan fazla fırında tutulduğunda hamurda renk değişimi hatta yanma olabilir. Yanma kokulu gaz çıkışlarına neden olur ki bu gazı teneffüs etmemek gerekir. Eğer bu durum oluştuysa mutlaka ortam havalandırılmalıdır ve ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Hamurla çalışırken çalışma yüzeyinin, aletlerin ve ellerin temiz olması önemlidir. Renk geçişlerinde eller mutlaka ıslak mendil ile silinerek temizlenmelidir

Fimo ile yapılan çalışma kırıldığında japon yapıştırıcı tutkal yada silikonla yapıştırabilirsiniz.Çatlaklar oluşmuşsa tamiri içinde akrilik boya ile boyayarak çatlakların daha az görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer çalışmalarınız fırınlandıktan sonra renk değiştiriyorsa şu işlemleri gözden geçirin arkadaşlar;

Fırınınızın ısısını tekrar gözden geçirin. Normal ayara getirdiğiniz halde eğer çalışmada yine renk değişimi oluyorsa fırının derecesini düşürün.Birde ilk yapanlar için yazıyorum hamur pişerken sürekli fırının kapağını açıp hamurlara dokunmayınız hatta mümkünse o çıkan kokuyu solumayınız.

Çalışmalarınızı yerleştirdiğiniz tepsiyi fırının tam ortasına koyun. Tepsiyi üste veya alta yakın koymanız renk değişimine sebep olur.

Eğer seramik hamuru fırınlandığında kokmaya başlar, renk değiştirir veya parlak bir renk alırsa, bu, ısının fazla olduğunu gösterir. Böyle bir durumda ısıyı tekrar düşürmeniz gerekecektir.

Fimo hariç diğer markalarda renk değişimi meydana gelebilir. Böyle durumlarda bunu test edebilmek için çok büyük parçalar yerine küçük parçaları fırınlayın ki aldığınız markanın renk değiştirip değiştirmediğini anlayabilirsiniz. Bazı renklerde, özellikle kırmızı ve yeşil tonlarında değişiklikler görülebilir. Ayrıca renklere transparan karıştırıldığında da renk değişimi görülebilir. Örneğin açık yeşiller pişirme sonucunda renk kaybedebilir ve pembenin tonları soluklaşabilir ya da turuncu bir görünüm ortaya çıkabilir.

Fırınlama işlemi bittikten sonra hamur ilk aşamada size yumuşak gelebilir arkadaşlar bu durumda paniğe kapılmayın bi kaç saniye soğumasına izin verin soğuduktan sonra göreceksiniz ki sertleşmiştir hamur artık.

Kolay gelsin..

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

Cam veya ahşap yüzeye hamur kapladıktan sonra pişirmeden önce yüzeyle obje arasında hava kabarcığı kalıp kalmadığını kontrol edin ve eğer varsa iğne ile delerek o kabarcığı çıkartın.
Obje, fırın soğuk iken fırına konmalı ve soğuduktan sonra alınmalıdır.
Pişirme esnasında gerekmedikçe fırının kapağını açmayın ,açıldıysa fırından çıkan gazı teneffüs etmeyin.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Polimer kilden tabak bardak gibi yiyecek icecekler icin mutfak eşyalari yapabilir miyiz? Sahlıga zararli mi olur, üzerini neyle kaplamaliyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz