Örgü Modelleri ELASTİK STREÇ İPTEN TIĞLA KADIN CEKET ÖRMEK:VİDEOLU

ELASTİK STREÇ İPTEN TIĞLA KADIN CEKET ÖRMEK:VİDEOLU

28429
Nzarca-elastik-strec-ipten-beyaz-kadin-ceket-ormek
Nzarca-elastik-strec-ipten-beyaz-kadin-ceket-ormek

Bugünkü örgü çalışmamızda Himalaya Celinda Streç ip ile Kadınlara Tığ örgüsü Uzun Kollu Ceket yapımı tarifini sunuyoruz. Dantel görünümlü Bayan Ceket yapılışı ve detayları ile gösterilmekte.

Modelin yapımında Himalaya Streç örgü ipi kullanılmıştır, 1 yumakta 430 metre ip bulunan iple model 4 yumak ve 3,5 numara Tığı ile hazırlanmıştır.

Nazrca-tig-isi-ornekli-kadin-ceketleri-yapilislari
Nazrca-tig-isi-ornekli-kadin-ceketleri-yapilislari

Dantel Kadın Ceket Elastik bir ip türü olan bu ip ile Diz üstü bayan çorap yapılmışı himalayanın sitesinde de görünüyor.

Streç iplik bikini ipliği, mayo ipliği, plaj ipliği adıyla da biliniyor. Çeşitli renkleri bulunmakta. Uzunluk olarak bir yumakta 430 metre ip bulunuyor.

Uzun Kollu Tığ İşi Örgüsü Bayan Ceket Örmede Aşamalar

Streç İple Ceket Örgüsünün boyutları bayanlarda M ve L beden ölçülerinde olan 38-40 Bayan ceket olarak yapılmıştır.

kadin-ceketinde-uzun-llkollu-himalaya-hirka
kadin-ceketinde-uzun-llkollu-himalaya-hirka

Bayan Tığ Hırkanın tamamını aynı boyutlarda yapabilmek için 4 yumak Streç Himalaya İp kullanılıyor.

Aynı ipi bulamayanlara modeli bize gösteren sevgili Sevil Hanım’ın önerisi ince olan her iple Bu modelin yapılabileceğini belirtmiş.

Örgüde Kadın Ceket Beden Büyütme İşlemi

Modeli bir beden 42 bedene kadar büyütmek için her modele 4 yuva ilavesi yapılması Gerekir. Yani 3 örnek büyütmek için 12 yuva ilave edilmesi, Sevil hanım tarafından önerilmiş.

etekten-tigla-beyaz-kadin-ceketi-dikissiz-model
etekten-tigla-beyaz-kadin-ceketi-dikissiz-model

Dantel 42 Beden için arttırmaları da 4-8-12 yuva örüleceğini bizlere söylemiş. Her bir örnek için 4 yuva gerekiyor. 4’ün katları şeklin de desenleri hesaplayın.

Beden büyütmede desen sayılarını arttırabilirsiniz. Önler ve arkalar için birer örnek büyüterek, 12 yuva ilave ederek XL-42 Bedenler içinde modeli uygulayabilirsiniz.

M-L Beden Ölçülerin de Kadın Ceket İçin Zincir ve Yapılış Sayıları

dantel-orgusunden-esnek-iple-orgu-bayan-ceket
dantel-orgusunden-esnek-iple-orgu-bayan-ceket

Tığ model bayan ceket yapımına her biri 3 zincirden oluşan halkalar yuvalar 101 adet yapılarak başlanır.

  • Örgü dantel Kadın ceket modeli tek parça halinde, yanlar dikişsiz bir bütün olarak örülür. Yanyana sayıldığında toplam da 25 desen elde edilir.
  • Koltuk altı kesimi ne gelene kadar desen sıra sayısı Yukarı doğru 18 Adete ulaşır. Burada ören kişiler kendi bedenlerine uygun uzunlukta yapabilir. Desen sayısını kol kesimi ne kadar artırabilir ya da azaltabilirsiniz.
  • Bu modelin boyu kol kesimi ne kadar etekten kol kesimi ne kadar 30 santim Olana Kadar örülmüştür. Yanları dikişsiz modelin kol kesimi ne gelinir.
  • Burada Kadın Ceketi Raba ayrımı ile ön arka ve diğer ön ayrımları yapılmaya başlanır.
  • Ön için 7 örnek bir ön için ayrılır. Daha sonra diğer taraf için de 7 desen ön ayrılarak, arkası içinde 11 adet örnek bırakılır.
  • Toplamda parçadaki yanyana örnek sayısı önlere 7’şer örnek, arkaya 11 örnek ile toplam 25 örnek ile 38-40 beden kadın ölçüsünde Ceket yapılır. Ön parçada uzunlamasına 6 örnek yapıldığında Yaka oyuntusuna başlanır.

Sizler için burada örgü ceket ve yapılışı hakkında kısa bilgiler yazdım. Ancak detaylı anlatımı düzgün olarak tüm tarifi videoyu izlediğinizde daha net olarak görebilirsiniz.

Kaynak: Makale nazarca.com-Videolu anlatım Sevil Örgü Kanalına Aittir.

Farklı Esnek İpten Kadınlara Ceket Ypımı/Himalaya Celinda Stretch Crochet Women’s Jacket

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz