Yemekler ACUKALI YUMURTA TARİFİ VİDEOLU YEMEKLER

ACUKALI YUMURTA TARİFİ VİDEOLU YEMEKLER

1072
kolay-yumurtalı-acuka-tarifi

Yumurta mutfağımızın özellikle de kahvaltılarımızın vazgeçilmezi. Yumurtayı pek çok tarifimizde kullanmamızın yanı sıra sahanda, haşlama, rafadan gibi çeşitli şekillerde kahvaltılarımızda da yer almakta.

Ben bugün sizlere sahanda yumurtanın en sevdiğim türlerinden biri olan Acukalı yumurtayı anlatmak istiyorum.

Yumurtalı Acuka yapmadan önce biraz acuka dan bahsetmek gerekir. Marketlerde pek çok acuka türü bulmak mümkün; ben bunlar içerisinde cevizli olan ve az acılı olan acukaları tercih etmeye çalışıyorum.

Siz de deneme yanılma yoluyla sizin için en lezzetli olan acukayı belirleyebilirsiniz.

yumurtali-acuka
yumurtali-acuka

Eğer acukayı kendiniz yapmak isterseniz o da çok kolay : acuka yapmak için malzemelerimiz biber salçası, domates salçası, aktarlarda bulunan karışık baharat, tuz, bir diş sarımsak, dövülmüş ceviz.

Bir kavanoz biber salçasına 2 kaşık domates salçası karıştırıyoruz; bir diş sarımsağı da sahanda döverek salçaya ekliyoruz.

acuka-tarifi
acuka-tarifi

Ardından karışık baharatımızı, bir miktar tuz ve dövülmüş cevizimizi salçaya ekleyerek karıştırıyoruz. Karıştırırken bir yandan tadına bakarak biraz daha tuz veya baharat ilave ederek acukayı

istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra sarımsağın tadı da tam olarak oturacak ve acukanız hazır hale gelecektir. Acuka yapmak işte bu kadar basit.

resimli-acuka-tarifi
resimli-acuka-tarifi

Şimdi gelelim acukalı yumurta yapımına; bunun için de ihtiyacınız olan malzemeler (iki kişi için) 1 kaşık tereyağı, 3 adet yumurta, 1-2 kaşık acuka ve dilerseniz bir miktar tuz.

Öncelikle tereyağını sahanda eritiyoruz, eridikten ve hafif kızdıktan sonra acukayı tereyağına ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.

Hafif acuka da tereyağı ile birlikte ısındıktan sonra yumurtalarımızı kırıyoruz. İki kişi için 3 yumurta yeterli oluyor ancak isterseniz daha fazla yumurta da kırabilirsiniz. Bu noktada acuka ile birlikte

kolay-yumurtalı-acuka-tarifi
kolay-yumurtalı-acuka-tarifi

yumurtaları da karıştırarak pişirmeye devam ederken bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz ancak acukada tuz olduğu için ben tuz atmayı tercih etmiyorum.

İşte acukalı yumurta yapmak bu kadar basit ancak yapımının bu kadar basit olmasına rağmen benim için lezzeti paha biçilemez.

videolu-acuka-yapilisi
videolu-acuka-yapilisi

Acukalı yumurta dışında salçalı yumurta, kuru veya taze soğanlı yumurta, pırasalı yumurta, sucuklu veya pastırmalı yumurta, kıymalı yumurta gibi sahanda yumurtanın pek çok çeşidi bulunuyor ancak içlerinde benim favorim acukalı yumurta.

Hafif ve Dondurmalı İrmik Tatlısı Tarifine Buradan bakabilirsiniz.

Acukalı Yumurta Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz