Yemekler GÜVEÇTE ETLİ PATATES YEMEĞİNİN RESİMLİ ANLATIMI

GÜVEÇTE ETLİ PATATES YEMEĞİNİN RESİMLİ ANLATIMI

636
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif

Ramazan ayı yaklaşıyor ve Allah nasip ederse inşAllah 28 Haziran’da Oruç tutmaya başlayacağız.

Bende siz sevgili takipçilerime, okuyucularıma Ramazan ayında Akşam İftarda ve Sahurda yiyebileceğimiz lezzetli yemekler sunmak istiyorum.

Güveçte Etli Patates Yemeği Tarifinin Resimli anlatımını sunmak istiyorum. Umarım sofralarımızda pek görmek nasip olmayan Et Ramazan ayında teşrif eder.

Kurban Bayramlarında Kurban kesip kimselere dağıtmadan Buzdolabına Etleri istif yapan dini bütün kişilere de bir mesaj olur umarım!

Kırmızı Et yemeyenler arzu ederlerse Etli Güveç yerine Tavuklu Patatesli Güveç yemeği yapabilirler.

Tabi böylesine ağır bir yemeğin ölçüsünü kaçırmamak özellikle arkasından yenilecek bir Tatlı olacaksa hafif sütlü tatlılar tercih edilmeli.

Yanına benim tercihim Bulgur yemeği olurdu birde süzme yoğurttan yapılmış cacık iyi gider doğrusu.

Her gün sitemde sizler için güzel ve yapılışı resimli açıklamalı olan yemek tarifleri paylaşmaya çalışıyorum sitemi takipte kalıp en leziz yemek tariflerini kaçırmayınız derim.

Güveçte Etli Patates Yemeği Malzemeleri

  • Dana – 700-800 gram (az yağlı)
  • Patates – 600 gram
  • 2 soğan
  • tuz,biber arzuya göre Baharatlar
  • Tereyağ
  • sıvı yağ

Güveçte Etli Patates Yemeği Resimli Anlatımlı Tarifi

guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif

guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif-1
Öncelikle etleri yıkadıktan sonra suyunun iyice süzülmesini beklememiz gerekiyor. Etleri kızgın sıvı yağda yüksek ateşte biraz kavuruyoruz. Tuz atmayınız tuz yemeğin son aşamalarında atılmalı. Et yemeklerinde tuz et ile buluştuğu zaman etin içindeki suyun yok olmasına ve etin kurumasına dolayısıyla sertleşmesine neden olur.
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif-2
Etler kavrulduktan sonra ayrı bir tencerede etin suyundan bir kaç kepçe alıyoruz isteyenler bu aşamada salça koyabilirler. Baharatları katıp 5 dakika kaynamaya bırakıyoruz.
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif-3
Güveçin sosu kaynarken Patatesleri iri, iri doğrayınız. İsterseniz etleri Güvecin en üstüne koyabilirsiniz fakat tavsiyem biraz et, biraz patates olacak şekillde. Böylelikle etin tadı tam olarak tüm malzemelere siner.
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif-5
Buradaki tarifte soğan önceden kavrulmuş fakat siz çiğ olarak ta koyabilirsiniz. Sırasıyla biraz patates, biraz et ve tekrar patates tekrar et en son en üste soğan koyduktan sonra hazırlamış olduğunuz et suyu sosunu güvecin içine dökünüz. Bu miktar güvecin yarısını geçmesin. Bir parça tereyağ koyup güvecin ağzını Alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde kapatıyoruz.Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 50-60 dakika kadar pişiriniz. Sofrasında et yeme olanağı olmayan komşu ya da yakınlarınıza bir tabak ikram ederek Mübarek Ramazan ayında yaptığınız bu leziz et yemeğini paylaşmanın huzuru ile yemeğinizi afiyetle yiyiniz. Afiyet olsun. İyi Ramazanlar okuyucularım.

guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif
guvecte-etli-patates-yemegi-resimli-tarif

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz