TIĞLA FISTIKLI PETEKLİ BERE TARİFİ
Fistikli-petekli-bere-tarifi-bayan-sapka

TIĞLA FISTIKLI PETEKLİ BERE TARİFİ


Videolu Açıklamalı Kolay Fıstıklı Petekli Bere İçin Ören Bayan Golden Simli Krem renk ip ile yapılan 115 zincir ile 5 numara Tığ kullanarak başlanıyor. Yapmak isteyenler yapacağı kişinin baş çevresi genişliğine Zincir çekerek başlamalılar.

İp Orta kalınlıkta 5 numara Tığ il yapılıyor daha kalın ipler ile zincir sayısı azaltılmalı. Bere başlamada 3 parmak genişliğin de yani 3 santim kadar Tığ işi Lastik uygulanıyor.

Lastik modelinden sonra 1 karış uzunluğunda örülen Model için Uzunluk kararına kendiniz vermeli kendi başınızın ebatlarına uygun uzunluğa geldiğinde büzme işlemini uygulamalısınız.

fistikli-orgu-petekli-bayan-bere
fistikli-orgu-petekli-bayan-bere

Orta genişlikte çok ta sıkı olmayan Zincir çekildikten sonra ilk yaptığınız zincire Tığın başına dolamadan iki ucu sabitliyor ve 2. sıraya başlıyoruz.

2 zincir çekin her bir zincire 2’li trabzanlar yapılarak 2. sıra tamamlanıyor. 3. sıraya gelindiğin de 2 önden 2 arkadan beline dolayarak tan lastik yapılmaya başlanıyor.Tam tepesine batmadan arkadan trabzanlara dolayarak yapılan işlem sıra boyunca uygulanıyor.

4. sıraya geldiğinizde Arkadan dolananları arkadan önden dolananları önden şeklinde aynı 2 önden 2 arkadan ilmek dolandırarak Lastik modelini istediğiniz genişliğe gelinceye kadar yapıp bitirin.Emine hanım 6 sıra Lastik yapmış.

Bu Tığ Örgü Lastik modelini Bere,Yelek başlamada,Tığ işi Patik başlamada aynı şekilde kullanabilirsiniz. Lastik modeli 3 cm kadar yapıldıktan sonra Fıstıklı Örnek yapımına başlanıyor.

Örneğe başlandığında 3 zincir çekin 3. trabzana batın sık iğne ile kapatın 4 zincir çekin 3. trabzana batın,3 zincir çek kapat 4 zincir çek kapat şeklinde bir 3 zincir bir 4 zincir olacak şekilde sırayı tamamlayın. 3 zincir ile başladıysanız 4 zincir ile bitirmeniz gerekiyor.

Örneğin 2. sırasına başlarken zincir içine 5 li Fıstık dolgu yapılır 2 zincir çekilir öndeki kutuya sık iğne ile sabitlenir sonra 2 zincir diğer kutu 5,li Fıstık 2 zincir çek bir sonraki kutuya bat sabitle 2 zincir sonraki kutuya 5 li Fıstık şeklinde deva edilir.
Kolay Fıstıklı Bere Videosu

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın