TIĞ İŞİ İLE ŞIK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?

TIĞ İŞİ İLE ŞIK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?


Hazırlayacağımız örgü bebek battaniyeleri günlük evde kullanılabileceği gibi, dışarı çıkıldığında bebeklerinizi soğuktan korumak için üzerlerine örtü olarak da kullanabilirsiniz. Dışarıdan alınan herhangi bir battaniye yerine kendi ellerinizle hazırlayacağınız bu örgü battaniyeler, kendi zevkinize de uygun olacaktır.

Tığ işi ile yapılacağı içinde pratik bir şekilde battaniyenizi kısa bir süre içerisinde zevkle hazırlayabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın. Gelin şimdi bu güzel battaniyede ne tür ip ve hangi tığlar kullanılır, gerekli malzemeleri verelim. Sonrada battaniye nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere paylaşalım. İşte modelimiz!

Şık ve Zarif Örgü Battaniyeler İçin Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

TIĞ İŞİ İLE ŞIK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?

 • Şık ve zarif örgü battaniyeler hazırlamak için kullanılacak örgü ipinin markası Canan Zeugma ve iki farklı tondan oluşan bir ip kullanılmış. Her ne kadar videoda sarı tonlu bir ip kullanılsa da siz kendi istediğiniz marka veya renkte bir ipte kullanabilirsiniz. Bu battaniyeyi yaparken takriben 1000 metre yetmeyebilir ve bu nedenle 1000 metreden biraz daha fazla ip kullanmanız gerekecektir. Yapacağınız battaniyenin büyüklüğü takriben 75*75 santim civarında olacaktır. Daha büyük bir battaniye yapmak isterseniz de o zaman daha fazla ip kullanmalısınız.
 • Örgü yaparken kullanılacak olan tığlar ise 5 milimetrelik ve 5,5 milimetrelik olmalıdır. 5,5 milimetrelik tığı battaniyenin orta bölümünü hazırlarken, 5 milimetrelik tığı ise kenarları hazırlarken kullanmalısınız.

Örgü Bebek Battaniyeleri Nasıl Hazırlanır?

TIĞ İŞİ İLE ŞIK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?

 • Örgü bebek battaniyeleri hazırlamak için öncelikle yapmayı düşündüğünüz büyüklüğe uygun sayıda ( 95 zincir veya daha fazla ) ve tek sayıda zincir çekilir ve bu sayı 95,97,101 veya 105 zincir gibi olmalıdır. Bu yapmak için öncelikle 5,5 milimetrelik tığ kullanılmalıdır.
 • Zincirler çekildikten sonra ilk üç zincir atlanır ve dördüncü zincire tığ batırılarak bir tırabzan yapılır. Ardından tüm ilmeklere yani zincirlere birer tane olmak üzere tırabzanlar zincirler bitene kadar yapılmaya devam edilir.

TIĞ İŞİ İLE ŞIK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?

 • Arka sıraya dönüldüğünde bu seferde her ilmeğe bir sık iğne yapılarak bu sıra tamamlanır.
 • Tekrar sıra dönüldüğünde bir zincir çekilir ve ilk ilmeğe batırılarak bir adet tırabzan yapılır. Hemen sonra birinci sıradaki ilk tırabzan atlanarak ikinci tırabzanın içerisinden tığ geçirilerek bir tırabzan yapılır. Yapılan tırabzanın arkasında ve üstünde bulunan sık iğne atlanılarak, hemen yanındaki sık iğneye tığ batırılır ve bir tırabzan daha yapılır. Yine bir alt sıradaki ilk tırabzan atlanır ve yanındaki tırabzanın içerisinden tığ geçirilir ve bir tırabzan daha yapılır. Kısaca bir üst sık iğneden, bir alt tırabzandan olmak üzere, bu işlem tüm sıra bitene kadar devam edilir.
 • Tüm sıralar bu şekilde yapılarak battaniye istenilen boyuta gelene kadar örülür. Örgü bebek battaniyeleri örerken kafanızda soru işaretleri olursa videoyu da izleyebilirsiniz.
 • Şimdi yaptığımız örgü battaniyeler için nasıl kenar yapılır sorusunun cevabını verelim. Bu sefer battaniyeye kenar yapmak için 5 milimetrelik tığ kullanmanız gerekir.
 • Battaniye kenarı yapmak için öncelikle bir zincir çekilir. Örülen battaniyenin kenarından bir ilmek atlanılarak hemen bir sonraki ilmeğe tığ batırılır ve bir yarım tırabzan yapılır. Bu işlem bir kenarın sonuna kadar yapılır.
 • Köşeye gelindiğinde hep aynı ilmeğe batırılarak bir yarım tırabzan yapılır. Sonra yine aynı yere batırılarak bir zincir çekilir, bir yarım tırabzan yapılır ve iki zincir çekilir, bir yarım tırabzan daha yapılır. Son olarak aynı yere batırılarak bir zincir çekilir ve bir yarım tırabzan daha yapılır. Ve köşe bu şekilde dönülmüş olur.
 • Tüm kenarlar bu şekilde örülerek tamamlanır.

 • Üst sıraya geçmek için 3 zincir çekilir ve hem alt sıradaki boşluğa hem de alt sırada bulunan yarım tırabzanın gözüne de bir tırabzan yaparak tüm kenar örülür. Kenar dönülürken bu sefer, köşeye gelindiğinde araya bir zincir çekilerek ve tırabzan yapılarak dönülür. Tüm kenarlar bu şekilde örüldükten sonra üst sıraya geçilir. Dört sıra olmak üzere aynı örgü işlemine devam edilir.
 • En son üste kabuk modeli yapılır ve örgü bebek battaniyeleri bitirilir.
 • Peki kabuk modeli nasıl yapılır? İşte yapılışı: Son sırayı yaparken üst sıraya geçtiğimizde üçüncü ilmeye 3 tane tırabzan yapılır. Sonra üç zincir çekilir ve bir kirpik yapılır ve aynı ilmeğe tekrar üç tırabzan yapılır. En son alt sıradan üç ilmek atlanır ve bir sık iğne hazırlanan ilk kabuk modeli tamamlanır. Bu kabuk modeli kenar örgünü tüm dört kenar bitirilene kadar devam edilir. Sonunda iplik sıkılaştırılarak kesilir.
 • Hazırladığınız bu mükemmel ve kullanışlı örgü battaniyeler en çok ve en severek kullandığınız battaniyeler olacaktır. Güle güle kullanın ve ellerinize sağlık.

Kaynak: Post yazısı nazarca.com-Videolu anlatımı Örgücü Şirin Kanalına Aittir.

Bir cevap yazın