Dekorasyon SALON DEKORASYONU İLE EV YENİLEME

SALON DEKORASYONU İLE EV YENİLEME

365
salon-dekorsyonu-koltuk-mobilya-secimi
salon-dekorsyonu-koltuk-mobilya-secimi

Salon dekorasyonu, evimizin en çok uğranılan ve misafirlerimizle birlikte keyifli dakikalar geçirdiğimiz yer olduğu için büyük önem arz ediyor.

Zaten mimarlarda buradan yola çıkarak, evin o bölümünü hep aydınlık yere konumlandırılır. İnşaatın en büyük payını ona verirler. Kimisi L biçiminde, kimisi dikdörtgen, kimisi de kare şekliyle yapılır.

Herkesin ve hayatımız içinde bu kadar önem teşkil eden bir yerin rengi, düzeni, Ev tasarımı, her şeyi kişiye özgü ve mükemmel bir şekilde olmalıdır

Salon dekoru için kilit nokta, salonun şekli, yapısı ve boyutlarıdır. Çünkü küçük bir salonda yapacağınız dekorasyonu beğenebilirsiniz.

kullanisli-modern-salon-dekorasyonu
kullanisli-modern-salon-dekorasyonu

Ama bunu büyük bir salonda denemeye kalkarsanız çok kötü sonuçlara dönüşebilir. Dekorasyona başlamadan önce, iyice hayal etmeli ve kafamızda şekillendirmeliyiz.

Dışarıdan gelen gün ışığını, güneşin doğuşu veya batışının nereye, nasıl yansıdığına bakmalı, eşyaları ona göre yerleştirmeliyiz. O zaman duvarlarımızla başlayalım.

Duvarları Sıradanlıktan Çıkartalım

Salon dekorasyonu yapılacak yer standart ya da altında ki boyutta bir salonsa, duvarlarınız için mutlaka açık renk boya seçmelisiniz.

Bu demek oluyor ki; eğer büyük bir salona sahip değilsek yapabileceğimiz çılgın fikirler biraz kısıtlanıyor. Ama yine de umudu kesmeyelim.

Sonuçta her yere göre dekorasyonlar mutlaka vardır. Ama büyük bir salona sahipseniz, duvarları sıradanlıktan çıkartalım.

Böyle bir salona sahip kişiler, duvarların bir kısmında koyu renkleri barındırabilir ki bunu mutlaka yapmalıdır.

Çünkü bu tarz renk kombinleri odaya ve salonun havasına çok renk katacaktır. Mesela, salonun bir köşesini iki duvarın bir kısmını lacivert ya da fuşya rengi ile patlatabilirsiniz.

salon-duvar-dekorasyonlari
salon-duvar-dekorasyonlari

Üzerine de dekoratif raflar yerleştirirseniz böylece bütün dikkati bu noktaya çekmeniz mümkündür. Rafların simetrik olması yanı sıra asimetrik bir şekilde de koyabilirsiniz.

Bunu belirleyecek unsur raf çeşitliliği ve boyutları olacaktır. Boyanın yanı sıra duvar kağıtları kullanarak da dekorasyonumuzun en büyük parçasını belirlemiş oluruz.

Duvarları koyu renkler ya da duvar kağıtları ile patlattıktan sonra, kapıların boyasına da ufak bir dokunuş yapabiliriz.

Bu tamamen sizin göz zevkinize kalmış bir durumdur. Salon dekorasyonu sınır tanımaz. Duvarın geri kalan kısımlarıyla aynı renkte yapar ve bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kapıların daha belirgin olmasını ama çok da ayrışmamasını isterseniz de bir ton üstü renk ile yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz.

Salonu Dolduracak Büyük Nesneler

Gelelim salonun salon olduğunu hissettiren o büyülü bez parçası olan perdelere. Evet, perde gerçekten salonun anlamını, önemini, ağırlığını hatta ruhunu veren bir parçasıdır.

O takıldığı zaman salon dolu gözükür, o yoksa içinde ne olursa olsun bomboş durur. Perdelerin renk uyumu eskiden çok daha önemliydi. Zamanla zıt renklerde kullanılmaya başladı.

Üzerinde beyazın çok baskın olduğu ancak küçük bir rengin daha yer alması farklılık yaratacaktır. Perdede yer alan o renk, salonda bulunan büyük nesnelerle değil küçük boyuttaki nesnelerle aynı olması daha uygundur.

Bu şekilde büyük büyük renklerin hakim oluşunu değil ufak renklerin bir bütünü oluşturmasını göreceksiniz.

Salon dekorasyonu işinin en önemli parçası olan ve hacimsel olarak dolduracak koltuk takımı seçimi çok önemlidir.

son-moda-salon-dekoru-chester-koltuklar
son-moda-salon-dekoru-chester-koltuklar

Salon bizim için bir dinlenme yeri gibidir. Bu sebeple oturma grubu rahat ve bir o kadar da dekorasyona uyum sağlayan özellikte olmalıdır. Öncelikle koltuk konforu üst seviyede olmalı.

Açıkçası bu uyumdan bile çok daha önemlidir. Çünkü orada saatlerimizi geçiriyoruz ve misafirlerimizi ağırlıyoruz. Kendimizi ve çevremizi rahat ettirmek prensibimiz olmalıdır.

Çok yumuşak koltuklar, oturduğumuz zaman içine gömüleceğimiz için sağlıklı değildir.

Oturuş pozisyonunun omurgamız için ne kadar önemli olduğunu düşünürsek eğer sert bir yüzeyi olan koltuk seçimi iyi olacaktır. Hatta bel desteği de olursa, o koltuk bizim aradığımız koltuktur.

Salon Dekorun de Doğru Koltuk Seçimi

L tipi koltukları büyük salonda kullanmayı önermiyorum. Çünkü onlar dar ve küçük alanlar için idealdir.

Büyük bir salonda kullanırsak, olduğundan çok daha küçük gözükeceği gibi değerini de yitirecektir.

Dediğim gibi perde ve koltuk takımı salonun ağır toplarıdır. O yüzden iki tane üçlü ve iki adet berjer bulunan koltuk takımı büyük salonlar için en ideal olanıdır.

Renk seçimi konusunda ise eğer renklerin enerjisine inanıyorsanız ve özellikle tuttuğunuz bir renk var ise onu ya duvarda ya da koltuk takımında kullanmalısınız.

İkisinde birden kullanırsanız, nesneler duvarla bütünleşeceği için ne vurgu olacak ne de bir derinliğe sahip olacak. Bu durum salon dekorasyonu planını sekteye uğratacaktır.

Koltuk takımının tek bir konumu vardır. Televizyonun karşısında olmalıdır. Peki, televizyon nerede olmalıdır? Güneş ışığının gelmediği yerde.

Yani demek oluyor ki; koltuk takımını dekorasyona dahil etmek için öncelikle televizyon ve ünitesinin yerini doğru belirlemek gerekecek.

Uygun duvarı bulduysanız, inanın bundan sonraki süreç çok daha rahat işleyecektir.

Çünkü televizyon ve ünitesi diğer eşyalar gibi ortalarda olamaz mutlaka bir duvarı olmalıdır ve o duvarı komple sahiplenir. Köşede de olabilir ama tasarım açısından köşeler çok uygun görülmemektedir.

Televizyonun yerini bulduysak, koltuklarında yeri ve şekli hallolmuş demektir.

Ev Yenileme Salon Dekorasyonu Video

Salonun Baş Tacı Yemek Masası

Mutfağımız çok geniş olsa bile yemekler genelde aile arasında salonda yenir. Çünkü evin yaşam alanı aslında salondur. Tüm ailenin bir araya geldiği salonun baş tacı da yemek masasıdır.

Odalar uyuma, mutfak ise yemek yapma yeridir. İşte tam da bu yüzden, tüm yük salona bindiği için orayı en huzurlu bir hale dönüştürmek için uğraşıyoruz.

Yani salon dekorasyonu işinin önemli bir parçası da masa ve ve sandalyeleri seçmektir. Yerimiz varsa alçak bir büfe ve üzerinde ayna ile derinlik kazandırabiliriz.

Salon-dekorunda-yemek-odasi-bolumleri
Salon-dekorunda-yemek-odasi-bolumleri

Öncelikle yemek masasının şekli konusunda hiç öyle alengirli şeylere girmeye gerek yok. Yemek masası dikdörtgendir, dikdörtgen olmalıdır. Odanın şekli nasıl olursa olsun bu değişmez kural olmalıdır.

Yemek masası genellikle kapıya yakın tarafa konumlandırılır. Düşünsenize kapıdan girip, salonun ortasından, televizyonun önünden geçip masaya ulaştığınızı, tam bir dekorasyon fiyaskosu olurdu.

Odanın şekline göre oturma grubu arkasına bir duvarı ona tahsis edebiliriz. Büfesini koyar üzerine aynasını da takarak derin bir görüntü elde ederiz.

Salonun bu köşesini yemek odası gibi ayrı tutup, güzel bir ışıklandırma ile tamamen salondan ayırabiliriz. Hatta masanın ve büfenin bulunduğu duvarda taş döşeme kullanılarak güzel bir hava katılabilir.

Bir diğer köşede de berjer koltukları koyarak, ortasına küçük bir sehpa konumlandırabiliriz.

yemek-odasi-salon-dekorasyonlari
yemek-odasi-salon-dekorasyonlari

Berjer arkasında da kitaplık tarzı küçük ölçülerde raf ya da dolap olursa, güzel bir keyif köşesi yapılabilir. İki berjer arası bir abajur ile burayı da salondan koparırız.

Salon dekorasyonu yapacaksak öncelikle bir odak noktası belirlememiz gerekir. Bu genelde varsa şömine yoksa televizyon olur. Tüm tasarım o merkezin ışığında genişler.

Dekorasyon için büyük büyük tasarımcılar, mimarlar ve bu işi uzun süredir defalarca yapmış insanlarla çalışabilirsiniz. Ama yine de her şey sizin hayalinizde gerçekleşiyor.

Orada siz yaşayacaksınız. Orada sizin saatiniz değil yıllarınız geçecek. Bu işten anlayanlar sadece göze hoş gelecek şeyleri tecrübe edindikleri için kolayca kararlar verecektir.

Dediğim gibi önemli olan oraya hayal dünyanızdan parçaları eklemenizdir. Oraya bir ruh katmaktır.

Kiminle çalışırsanız çalışın, mutlaka kendi fikirlerinizin arkasında durun ve o fikirler ışığında en uyumlu salon dekorasyonunu yapın, yaptırın.

Mimar Oya Baykal Salon Tasarımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz