Örgü Modelleri Bebek Örgüleri PİRİNÇ VE SAÇ ÖRGÜ MODELİ İLE BİYELİ ÇOCUK CEKET YAPILIŞI

PİRİNÇ VE SAÇ ÖRGÜ MODELİ İLE BİYELİ ÇOCUK CEKET YAPILIŞI

637
sac-orgulu-pirinc-modeli-pembe-kapusonlu-couk-ceketi
sac-orgulu-pirinc-modeli-pembe-kapusonlu-couk-ceketi

Pirinç ve Saç Örgü Modeli ile yapılan Kapüşonlu ve Biyeli Çocuk Ceketi Tam anlatımlı Tarifi- 2-3 Yaş Çocuk Hırka yapımında Saç Örgüsü Ön ve Arka bedende ayrıca Kol uçlarında kullanılıyor.

Etekten örülmeye Başlanan Çocuk Ceket yapımından önce Paspas Kollu Fırfırlı Bebek Yelek Modeli yapılışına bakabilirsiniz. 1-2 Yaş Kız Bebek Yeleği modelini de çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

2-3 Yaş Ekoseli Çocuk Hırka Modeli de Bugünün Çocuk Hırka Tariflerinden biri.Bu Model de Şiş ile yapılıp üstüne iğneden Ekose işlemesi yapılıyor.

Kapşonlu Çocuk Ceket yapımı için kullanılan Malzemeler: Kenar Biyesi için 1 yumak-Alize Burcum Batik-5 Yumak Nako Spor Wool ip- 6 ve 5 numara Örgü Şişleri-4 Tane Çiçekli Düğme-0 no Tığ-Mezura-İğne

pirncli-sac-orgulu-pembe-kapusonlu-cocuk-hirka
pirncli-sac-orgulu-pembe-kapusonlu-cocuk-hirka

Kollardan başlarken 6 numara şiş ile 32 ilmek atılır. Pirinç tekniği ile 10 sırada her iki kenarından 1 er kez toplam 4 defa artırmalar yapılır.Sayı 40 ilmeğe ulaşır. Kol Boyu 54 sıra olduğun da Kol kesimi yapılır.

Kol ucunda ki Saç örgüleri ayrı olarak ince şerit halinde yapılır ve kol uçlarına sonradan dikilir.Bunun için 6 numara Şişe 6 ilmek atılarak Burgu Saç örgü yapılır.Kol Ağzı genişliğin de örülür.

enine-sac-orgulu-yandan-on-hirka-parcasi
enine-sac-orgulu-yandan-on-hirka-parcasi

Kapşonlu Ceketin Ön Parçaları Arka gibi alttan başlamayıp Yandan başlanarak yapılıyor-Bu Şekilde Hırka önüne yapılan Saç Örgü enine bir desen oluşturur.

Ön parça için  numara şişe 60 ilmek atılır. Pirinç örnekleri 15+15+15 ilmek Saç Örgüleri 2 ilmek ters 6 ilmek düz 2 ilmek ters şeklinde 10 ilmek ile Burgular yapılır. Bu şekilde 2 Tane Ön Parça yapılıyor.Kol Kesimi kollarda yapılmıyor düz örülüyor.

6 Sıra Burgu oluncaya kadar Eksiltme ve Artırma yapılmadan örülen Ön Parça 6 burgu olduktan sonra 4 sıra daha Düz örgü yapılır örgü kapatılır.

enine-on-boyuna-arka-ceket
enine-on-boyuna-arka-ceket

Arka parça içinde 6 numara şişe 60 ilmek atalım. Ön ve Arka ilmek sayısı aynı çünkü Ön enine örüldü. Arka Başlandıktan sonra 3 ilmek Ters- 6 ilmek Düz -2 ilmek ters- 14 ilmek Pirinç -2 ilmek ters- 6 ilmek düz- 2 ilmek ters -14 ilmek Pirinç-2 ilmek ters-6 ilmek düz-3 ilmek ters yapılır.Burada başta ve sonunda 3 ilmek ters olası yanlar için.

Arka parçada Saç örgüler 6 sırada bir yapılıyor.Yanlara gelen Saç örgüleri Koltuk altına geldiğinde orada bırakılıp sadece ortadaki Burgu ve yanlardaki Pirinç ile devam ediyor.

Bunun için Arka parçada 9 burgu oluncaya kadar dümdüz örülür.Burgular bittiğinde 4 sıra düz örün.Yanlardaki 10+10 ilmek olan Saç Örgüsünü kesin.Hiç bir artırma ya da eksiltme uygulamadan.

sac-orgulu-cocuk-ceket-arka-parcasi
sac-orgulu-cocuk-ceket-arka-parcasi

Koltuk altı olan Saç Örgülerini 10 ilmek sağdan 10 ilmek soldan kestiğimiz de hem Arka Hem Ön Kol Oyuntusu yapılmış oluyor. Kollar kesildikten sonra 6 saç örgüsü daha yaparak omuzlara gelinir.

Tüm bunlar 1. videoda Tüm detaylı anlatımı ile gösteriliyor.Şimdi 2. Videoya geçiliyor ve Önler Arkalar Yanlardaki Saç örgülerinden birbirine dikiliyor.

Kol ucuna yapılan Saç örgüsünü de bu aşamada dikin. Tüm dikimler bittikten sonra Yakadan İlmek ama tekniği ile Kapüşon yapılışına geçiliyor.

sac-orgulu-pirinc-ornekli-ceket-on-arka
sac-orgulu-pirinc-ornekli-ceket-on-arka

Onun için de Tığ yardımı ile 15+22+15 şeklinde Önlerden 15+15 ilmek arkadan da 22 ilmek ile toplam 52 ilmek çıkarıyoruz.

5 nolu Şişi Kapüşon yapımında kullanmaya başlayalım.İlk sıradan Sonra 6 numara Şiş ile Kapüşonun tamamını Pirinç Örgü Modeli ile örmeye başlayalım.

Üst üste saydığınız da 52 ya da 55 sıra oluncaya kadar 23-24 santim örelim ve ilmekleri ikiye ayıralım. Burada Kesme işlemi 26-26 ilmek tam ortadan ayrılıp 3. şiş ile 3 şişle Kapüşon kesimi yapılır.

Diğer Detayların hepsi gösteriliyor.Ben elimden geldiğin de Hatice hocamızı izledim,dinledim ve sayıları örülme aşamalarını sizler için bu kadar yazdım.Kolay gelsin.

Önler-Arka-Kollar-Kol Ağzı Saç Örgü Videosu 1 kısım

Kapşon çalışması-Dikiş Aşamaları-Biye Yapımı-Birit yapımı ve Ponpon yapımı 2. Kısım Videosu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz