Nasıl Yapılır PAMUKTA TAZE SARIMSAK YETİŞTİRME VE SEBZE KÖKÜ EKİMİ

PAMUKTA TAZE SARIMSAK YETİŞTİRME VE SEBZE KÖKÜ EKİMİ

8007
pamukta-taze-sarimsak-buyutme
pamukta-taze-sarimsak-buyutme

Evde Mutfakta,Balkonda Taze Sebze,Meyve ve Bitki Yetiştirmek isteyenler her daim Organik Sebzeleri evde Küçük bir kap ya da Saksı içinde nasıl yetiştirirler? Evde Pamukta Taze Sarımsak Yetiştirme.

Sizlerde beni gibi Allah’ın bir mucizesi olan Tohumdan ürüne üründen yeniden tohum vazifesi gören Döngüye hayransanız evde her daim Taze Maydanoz,Taze Marul,Taze Biberler,Domatesler ve çeşitli Sebzeler,Yeşillikler yetiştirebilirsiniz.

pamukta-taze-sarimsak-buyutme
pamukta-taze-sarimsak-buyutme

Bu Sayfa da evde Pamuk içinde nasıl Taze Sarımsak nasıl büyütülür? onu öğreneceğiz.Ancak ben size bu sayfada bir çok Bitki,sebze,meyve ve Yeşillik yetiştirmek ile ilgili Bilgilere ulaşabileceğiniz önceden hazırladığım sayfaların da linkini vereceğim.

Bitkilerde Baştan Başlamak mucizesi ile tekrar köklerinden ya da kendilerinden Faydalanarak baştan aynı bitkiyi ya da Sebzeyi nasıl yetiştiririz şöyle bir bakalım.

Öncelikle Mutfakta Sarımsak yetiştirmek hakkında biraz konuşalım.Resimlerde gördüğünüz Sarımsaklar aynı Pamukta fasulye Yetiştirme okul ödevinde olduğu gibi Sarımsak büyüteceğiz.

Ama isterseniz Sarımsakları yarısı kök kısmından toprakta kalacak şekilde de yetiştirebilirsiniz. Örnek olarak burada

ki Evde Taze Soğan Yetiştirme tekniğini uygulayabilirsiniz. Bunun için Toprak,Soğan ve Pet şişe yeterli.

Mutfakta Sebze Yetiştirelim başlıklı sayfayı da gördüğünüzde bu sayfada suyu bitmeyen Saksı yapılışı ve şişe içinde Bitki Yetiştirme teknikleri görebilirsiniz.

Balkonda Hangi Sebzeler Yetiştirilir? adlı başka bir sayfada Türkçe videolu açıklamalı bir şekilde

pirasa-koku-ekimi
pirasa-koku-ekimi

Balkonda,Mutfakta ya da Bahçede neler nasıl ekilir? izleyerek öğrenebilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsak kökleri,suya ya da toprağa temas edilecek şekilde ekilerkte yetiştirilir. Ancak Pamukta yetiştirmek için çok uzun ömürlü olmaz ama çabuk Taze Sarımsaklar elde edersiniz.

Sarımsaklar soyulur ıslak pamuk arasına sarılır ve güneş görmeyen nemli sıcak loş bir ortamda 1 gün ara ile sulanır.Filizleri çıkmaya başladığında üstteki Pamuk tabakası kaldırılır ve Pamuk kurumadan nemli olacak şekilde sulanır.

Arzu ederseniz aynı diğer Köklü Sebzeler ve Köklü Yeşillikler gibi nasıl çiçekler dikilmeden önce su içine koyuyorsanız aynı şekilde Sarımsaklar,Pırasaları Su içinde de yetiştirebilirsiniz.

sebze-koku-ekimi-nasil-yapilir
sebze-koku-ekimi-nasil-yapilir

 

su-icinde-marul-yetistirme
su-icinde-marul-yetistirme

Balkonda ve Mutfakta,Fesleğen,Marul,Maydanoz,Reyhan,Roka,Patlıcan,Domates,Salatalık,Kabak,Nane,Biber ve Çiçek nasıl yetiştirilir tüm detayları ile Balkon Sebzeciliği yapabilirsiniz.

marul-koku-ekimi
marul-koku-ekimi

Örnek olarak Yukarıda resimde gördüğünüz yaprakları koparılıp tüketilmiş Marul.Marulun çok fazla kökü olmasa da eğer Marulun kökünü toprak içine eker 2 günde az sularsanız resimde gördüğünüz gibi Evde Taze Marul yetiştirebilirsiniz.

Marul Kökünü ister Toprak isterseniz resimdeki gibi Kökün filiz çıkacak bölümlerini su içinde bırakmadan 2-3 günde bir suyunu değiştirerek Marul yetiştirilir.

ananas-koku-yetistirme-ekimi
ananas-koku-yetistirme-ekimi

Türk Mutfak Kültürü içinde çok tercih etmediğimiz ancak lezzeti ile salatalarda çok kullanılan Ananas Köklerini aynı resimdeki gibi keserek su içinde yeterli canlılığına kavuştuktan sonra Süs Bitkisi olarak toprağa ekebilirsiniz.

Kökü olan tüm Sebzeleri temiz kapalı su dediğimiz şaşal sular içinde aynı teknikleri kulllanarak Geri Dönüşüm Sebzeler Yetiştirilir.

Bunun için Havuç Bitkisi Süs olarak kullanılır.Kereviz Kökü ekildiğinde salata ve yemekler için taze Kereviz yaprakları elde edersiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba diş sarımsak bulamadım ama taze sarımsak dislerini ektim topraga kurutmadan yaşken tutmaz dediler doğrumu acaba şimdiden tşkler

  2. Günaydın Nejla hanım.Öncelikle sarımsaklara zarar vermeden kabuklarını soyun ve kök kısımları pamuğa temas edecek şekilde dik olarak pamuğun içine yerleştirin.İlk 2 gün üzerine ince bir Pamuk tabakası örtün ve loş çokta karanlık olmayan bir ortamda üzerine Pamuk örterek ve aşırı ıslatmadan ama pamuğun kurumasına da izin vermeden bekletin.2 Gün sonra Sarımsaklardan Filizler çıkmaya başladığında Evin içinde Güneş ışığı alan bir yerde Üstündeki pamuğu kaldırın kurumaya başlamadan arada sulayın Sarımsaklarınız bu şekilde boy atacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz