Menü Kapat

OJE İLE EBRULİ VAZO BOYAMA DETAYLARIEbruli Desenleri evde kullanmayı sevenlere çok yaratıcı ve Dekoratif bir çalışma ortaya çıkarabilirsiniz. Resimli anlatımda gördüğümüz Oje ile Ebruli Vazo Boyama Tekniği ile.

Biz Bayanların Tırnaklarının süsü olan Ojeler ile Geri dönüşüm ve Dekorasyon çalışmalarında ortaya harika şeyler çıkabiliyor.

Farklılığı sevenler Ev Aksesuarını hatta Mutfaklarda desenli Bardaklar sevenlere Ebruli Bardak Altı Boyama çalışmasında olduğu gibi bir Ebruli çalışması yapabilirler.

Ebruli asıl olarak Kağıt ve Kumaş üzerinde özel bir takım boyalar ile su kullanılarak yapılır. Fakat buradaki teknik için Tırnaklara sürülen Oje,Bambu çubuk veya Ahşap şiş kebap çubukları kullanabilirsiniz.

Ebruliyi oluşturmak için Su yine Ebruli Sanatının en önemli malzemesi olarak burada da kullanılıyor.

Fakat Oje ile Ebruli yapacaksanız eliniz çabuk olmalı. Suyun içine damlatılan Oje su ile buluştuktan çok kısa bir süre sertleşir.

Ebruli ile Vazo Dekorasyonu Püf Noktaları:

  • Kullanılacak Su çeşme suyu olmalı.Ne sıcak ne de çok soğuk Su kullanmamalısınız.
  • Çabuk kuruyan özel Ojeler den kullanmamalısınız. Ucuz Pazar işi Ojeler bu Ebruli Oje tekniği için en iyisidir.
  • .Tüm malzemeniz yanınız da hazır olmalı ve Oje suya akıtıldıktan hemen sonra Çubuk yardımı ile şekil verilerek boyama işlemi hemen yapılmalı.
  • Vazoyu kuruması için Güneşte bırakmamlısınız. Vazo üzerinde kabarcıklar ve Akma olabilir. Vazo Rüzgar olmayan gölge bir yerde kurumaya bırakılmalı.

Ebruli Oje ve Su ile Boyama Tekniğini Mutfakta Süs amaçlı kullanacağınız her Aksesuara yapabilirsiniz. Ancak Bardak gibi nesneleri dış yüzeyinden Ebruli yapmanız gerekiyor.

Kavanoz değerlendirmek isteyenler Cam Kavanozlarına Oje ile Ebruli yaparak Etrafa saçılan Kalemler için Çocuk ve Genç odalarına Kalemlik

Mutfak için Ebruli ile süslenmiş Baharat ve Şeker çay Kabı olarak Kullanabilirler. Ayrıca Cam vazoları Ebruli ile boyadıktan sonra Mumluk olarak ta kullanabilirler.

Ebruli desenli Oje Sürme Tekniğinde yine bu yöntem kullanılır. Parmaklar suyun içindeki desen verilmiş ojeye batırılır. Ancak! bu işlem çok pis ve temizlemesi oldukça sıkıntılı bir sonuç ortaya çıkarır.

oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru

oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-2
Malzemeler:Kase,Pamuk,Çubuk,Aseton (temizlik için) Oje,Su
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-3
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-4
Çeşme suyunu kase veya kaba doldurun. İçine resimdeki gibi tek renk ya da isterseniz Renkli Ebruli olması için bir kaç renk Oje akıtın.
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-5
Çubuk yardımı ile çabucak şekli oluşturun. Fakat burada biraz acele etmek gerekiyor çünkü Oje suda çabuk sertleşir
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-7
Vazo ya da Ebruli yapılan nesneyi Suyun yüzeyindeki Oje desenine elinizle çevirerek sürün.
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-8
Oldukça Şık ve kimsede olmayan Dekoratif kendi Ebruli çalışmanızı tamamlamış olmak için Vazoyu gölgede Güneş görmeyen serin bir yerde bekletin.
oje-ile-ebruli-ile-desenli-vazo-dekoru-1
Kuruyan Vazo oldukça Şık görünüyor.

Kaynak:http://es.paperblog.com/diy-efecto-marmol-en-una-jarra-de-ceramica-blanca-3321361/

1 Comment

  1. Geri bildirim: FİNCAN PORSELEN KUPA NASIL BOYANIR | Nazarca.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir