Öğrencilere GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR

GÜNEŞ SİSTEMİ YAPMA PROJE ÖDEVİ NASIL YAPILIR

13080
gunes-sistemi-olusturma-odevi

Evet bugün Güneş sistemi Proje ödevi nasıl yapılır,neler yapabiliriz onu paylaşalım. Resimlerde gördüğünüz proje için resimlerdeki gibi köpük top kullanabilir veya Burdaki gibi güneşi,dünyayaı ve diğer gezegenleri nasıl yaparım diye düşünüyorsanız burdaki gibi Kağıt top yapabilirsiniz.Resimdeki proje gbi köpük top kullanmak istiyorsanız büyük kırtasiyelerden paketi 4,5 tl civarı satın alabilirsiniz.

Güneş sistemi nedir?

Güneş ve uyduları ile birlikte gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve meteor akımları da dahil olmak üzere, onun etrafında dönen gök cisimlerigüneş sistemi

Kainattaki büyük astreoit denen gezegenlerin ve daha küçük gezegenlerin muntazam tertibi, düzenli hareketleri ve gerçek bir güneş sistemini teşkil etmesi, bunların tesadüfen ortaya çıkmadığının açık bir delilidir. Burada diğer bir faktör de, en yakın yıldızın bu sistemin en dıştaki gezegeni olan Pluton’dan 6000 misli daha uzak olmasıdır. Güneş sisteminin elemanlarının müşterek bir orijine sahip olduğu görülmektedir.

Güneş sisteminin orijini ile ilgili teoriler iki genel tiptedir:

1. Düzenli bir değişme suretiyle ortaya çıkış.

2. Ani bir patlama ile meydana geliş.

Birinci tipe örnek Laplas’ın 1796’da ortaya attığı teoridir. Bu teoride; “Büyük, disk şekilli soğuk bir gaz kütlesinin en uzak gezegenin yörüngesinden ötesine uzanarak yavaş yavaş dönmüş ve kendi kısımlarının karşılıklı çekim etkisi ile büzülmüş ve aynı açılar momentumu korumak için dönme hızı artmıştır. Sonuçta iç çekimin yenildiği bir hıza ulaşıp parçalanarak gezegenler ortaya çıkmış ve yoğunlaşmıştır.” iddiası öne sürülmektedir. Güneş sisteminde bulunan açı momentumun kendine has dağılım gösterdiği görülür. Bu teori reddedilmiştir. Güneşin yüzde birinden küçük kütledeki gezegenlerin güneşin yüzde doksan sekiz açı momentumuna sahip olduğu bulunmuştur. Mevcut ikinci teorilere de bazı itirazlar olmuştur.Modern teorilerde yine büyük soğuk gaz kütlesinin gaz bulutlarına bölündüğü ve büzülmelerle bunların yoğunlaşıp ısındığı ileri sürülmektedir.

Henüz mevcut teorilerden hiçbirisi genel bir kabul görmemiştir. Güneş sisteminde güneş merkezde yer alır. Gezegenler onun çekim kuvvetiyle çeşitli genişlikte elipsler çizerek etrafında dönerler. Güneş sisteminin bir üyesi olan gezegenlerin uyduları ise (Ay gibi), hem uydusu oldukları gezegen etrafında, hem de gezegeniyle birlikte Güneş etrafında dönerler.

Minik gezegen astreoitler ise, Mars ve Jüpiter arasında değişik yörüngelerde bulunurlar. Güneş sisteminin değişken üyeleri olan kuyruklu yıldızlar (bunlardan Halley Kuyruklu Yıldızı 76 senede bir yeryüzüne yakın bir noktadan geçer).

Güneş sistemi, galaksimiz Samanyolunun içinde bulunmaktadır. Sistemin yaklaşık yeri galaksinin merkezinden 30.000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Samanyolu galaksisi büyüklüğünün 100.000 ışık yılı ve bir ışık yılının 9,6 trilyon kilometre olduğu göz önüne alınırsa, güneş sistemini, galaksimiz içinde gerekirse bir futbol sahası içinde bir mm 2 lik bir nokta olarak düşünebiliriz (Bkz. Galaksi). Fakat kendi ölçülerinde güneş sistemi çok geniştir (Işıkyılı, ışığın bir yılda gittiği yol olup, 365x24x60x60x300.000= 9.460.800.000.000 km).

gunes-sistemi-dersi

Resimdeki köpük toplar bir pakette 30,50 adetler arasında boy,boy 4,5 tl civarı kırtasiyelerde satılıyor. Strafor top veya köpük top diyebilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi
gunes-sistemi-olusturma-odevi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-1

Telin yuvarlak şekilde durabilmesi için resimdeki gibi misina ip kullanabilirsiniz.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-2

Ortada güneş ve çevresinde gezegenler olan Güneş sistemi

gunes-sistemi-olusturma-odevi-3
En uzakta bulunan donmuş buz gezegeni Pluton, Güneşten yaklaşık 6 milyar km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir fikir verme açısından, bu mesafeyi saatte 50 bin kilometre hız yapan bir uzay aracının 14 yılda alabileceğini söyleyebiliriz. Güneş sisteminde Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton isimli gezegenler vardır. Merkür ve Venüs gezegenleri, dünya yörüngesinin sınırladığı uzay alanı içinde dönerler ve bu sebepten iç gezegenler diye isimlendirilirler. Dünyaya göre Güneşten daha uzakta bulunan Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton(cüce gezegen), dış gezegenler adı ile anılır. İç gezegenler ve Mars, Dünya gibi ağır ve soğuk maddelerden teşekkül ettiği için Dünyaya benzerler. Diğerleri ise esas olarak değişik yapıya sahiptir. Görülen kısımların çoğunluğu hafif gazlardan meydana gelen atmosferden müteşekkildir. Çok daha büyük olup, dünyadan daha az yoğundurlar.

Jüpiter, Güneş sistemi gezegenlerinin hepsini beraberce içine alabilecek kadar büyüktür. Merkezi sıcak olan bu gezegenlerin dış yüzeyleri çok soğuktur. Bu sebeple, Dünya gibi, Güneşten gelen ışığı yansıtarak görülürler. Bu gezegenleri aynı zamanda 2000 kadar “küçük gezegenler” astreoit veya planetoitlerden ayırt etmek için “büyük gezegenler” diye de isimlendirilirler.

Önemli Not:

Nasa tarafından yapılan yeni tanımlamada Pluton artık gezegen olarak tanımlanmamaktadır. Pluton Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir. Artık bir gezegen değil, cüce gezegen’ dir.

gunes-sistemi-olusturma-odevi-4

Köpük toplarını burada Akrilikle boyamışlar.

Resimlere Tıkladığınızda daha büyük olarak görebilirsiniz.

Güneş Sistemi Modelleri,Maketleri

175-7582_IMG2

128 YORUMLAR

  • Canım Resmi dikkatli incele sünger top tam ortadan kesilmiş ve yarım tıp yuarlak kartonun tam ortasına yapıştırılmış ve hale gibi gösterilmiş. Sonra da etrafı kalem ile biraz çizilmiş ki hale gerçekçi görünsün diye. Ayrıca istediğini sorabilirsin canım sıkıntı yok. ama ben hep pc başında olmadığım için arada geç cevaplıyor olabilirim.

  • Tel uzun zaten birleştirme yok tek tel var.Ortasını halka yap ve güneşin içinden misina ya da ip geçir tele bağla. Ayrıca telin diğer ucunu mavi olan sonuncu topun içine sok görünesin

  • Merhaba Berat. Çevrendeki Kırtasiyelerde Paketler halinde satılıyor. Ayrıca büyük oyuncakçılara da bakabilirsin canım

    • Emin o zaman onun yerine pinpon topu kullanabilir olmadı un,su ve az biraz beyaz tutkal ile küçük yuarlak toplar yap kurut sonra onları akrilik boyalar ile boya onlarla yap. Oyun hamuruda olur ama oyun hamuru kuruyunca dağılır çatlar

 1. bizim öğretmenimiz dedi ki kim en güzel güneş sistemi yapana sınav sorularından dört tanesini cevabını
  söyleyecek lütfen en güzelini bana önerin

 2. meraba ben bostancı köyünden hocamız bir güneş sistemi yapmamızı istedi ama malzemeler nedir
  nerden alabilirim lütfen yardım edin aaaaaaaaaaaaaaaaccccccccccccciiiiiiiiilllllllllllllllllll

 3. Ben Çok Beğendim :) Bilim uygulamaları dersimiz için grup arkadaşlarım ile birlikte Güneş Sistemini yapacağız. Sizin fikirlerinizide göz önünde bulunduracağız. Teşekkürler ^^ :* ~.~

 4. Oncelikle ozveriyle hazirlamis oldugunuz bu guzel site icin sizi tebrik ederim.
  Izmirli ama Antalya da yalnniz yasayan biriyim. Pazar gunleri gordugum 5 yasinda ki oglum icin bir oda hazirliyorum ve tavana buyuk boyutlarda bir gunes sistemi yapmak istiyorum. Buradan edindigim bilgiler cok faydali oldu. Tekrar tesekkur ederim.

  • Sevgili Ali bey sitemi beğenmiş olmanıza ve size yardımcı olabildiğime çok memnun oldum. Evladınızla nice güzel birlikte Pazar günleri ve güzel ömürler dilerim,çok teşekkürler :)

 5. Merhaba. Ben proje ödevim için Güneş Sistemi’ni yapacağım. İlk resimde olduğu gibi teller ayrı duruyor. Onları nasıl birleştiriceğiz?

 6. Ben sosyal performansı için papirüs kağıdı yapmayı düşünüyorum.
  Ama A-4 kağıdından papirüs kağıdı…
  A-4 ile papirüs kağıdı yapımı aşamalarını anlatır veya yazar mısınız???

  • Sevgili Derya papirüs kağıdı bir Su Bitkisinin gövdesinden yapılan bir kağıt türü olduğunu biliyorum. Fakat A4 kağıdı ile papirüs kağıdı nasıl yapılır açıkça hiç bir fikrim yok maalesef.

 7. Güneş sistemi ve uzay ötesi bilmecesi ile ilgili model oluşturmam lâzım.26mayıs son(teslim tarihi) ama ben model bulamadım.internetten fikir edindim ama hepsi aynı.SİZDEN BIRAZ ÖZEL MODEL FIKRI ISTIYORUM.
  Bir de tenis topundan küçük topları nasıl bulabilirim

  • Merhaba Simay
   Aramıza hoş geldin siteye her gün resimli anlatımlı güzel ve faydalı şeyler ekleniyor bizi takipte kalırsan yeniliklerden haberdar olursun.Teşekkürler.

  • Berkay hani kızların oynadığı sünger toplardan, Pinpon topu,Bulaşık süngerlerini yuvarlak olarak makasla kesebilirsin,tenis topu, Gazeteleri buruşturarak yuvarlak yapabilir etrafını koli bantıyla iyice sararak ortasına delik açabilirsin,Beyaz temizlik ve araba yıkamak için kullanılan büyük süngerler var Annen Baban bilir onları yuvarlak kesebilirsin,Srafor dediğimiz şu beyaz köpüklerden beyaz eşya satan mağazalardan isteyebilir onları makas yardımı ile yuvarlak kesebilirsin bunun gibi şeylerden faydalanabilirsin canım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz