Hobi DORİTOS KUTUSUNDAN VE MANDALLARDAN SAKLAMA KABI YAPIMI

DORİTOS KUTUSUNDAN VE MANDALLARDAN SAKLAMA KABI YAPIMI

612

Sizlerle bugün teneke kutu veya doritos kutuları kullanılarak mandallarla dekore edilerek yapılan çok şirin saklama kabını paylaşmak istedim.

Yabancı ruslara ait bir web sitesinde gördüğüm bu güzel saklama kabını nasıl yapılmış dilim döndüğünce sizlere anlatacağım.

Bir çok atık materyalleri geri dönüşüm olarak çok farklı ve işe yara şeyler yapabiliriz.

Hem kullanışlı eşyalarımız olur hemde her kez de olmayan değişik güzel objeler ortaya çıkarabilirsiniz.

Buradaki malzemelere isterseniz kendinizde değişik şeyler katıp bir adım ileri götürebilirsiniz yaptığınız objeyi.

Buyrun hep beraber bakalım nasıl yapılır öğrenelim.Şimdiden hepimize kolay gelsin:)

Bu güzel kabı yapanlar boş doritos kutusu ve ekose kumaş kullanmayı tercih etmişler.

Kabın içine yapıştırıcı sürülmüş ve kabın içini düzgünce kaplayacak ve üst kısımdan da 2 santim kadar taşacak şekilde kutunun içini kumaşla kaplayınız ve yapıştırınız.

Dikkat edin kabın zeminini kaplamayacaksınız sadece çevresini.Burada dikkat etmeniz gereken husus şu.

Kabın etrafını mandallarla dekore edecekseniz mandalların boyunu 3 milim geçecek büyüklükte bir kab kullanmalısınız.

Resimdeki kabı yapanlar dikkatlice bakarsanız kabı keserek kısaltıp mandalların boyuna uygun boya getirmişler.

Evet gördüğünüz gibi 2 santim kadar bir fazlalık bırakılmış ,yalnız dikkat edin kabın içinden kumaşı dibe kadar sıfırlayın .Kumaşı ters katlayıp kabın ağız kısmına yapıştırmadan önce potluk oluşmaması için 2 santim genişliğinde küçük kesikler yapmalısınız.

1.Resimde ters katlanıp temizce yapıştırılmış şeklini görüyoruz.2.resimdese zemine yapıştırılacak kumaş hazırlanıyor.Kumaşın ortasındaki yuvarlak kesilmiş karton alt kısmın temiz ve sağlam olması için.

Yine aynı şekilde bu kartona kumaşı yapıştırıyoruz ve yine kenarlara çentik atıyoruz ,ters çevirik kartonun iç yüzeyine yapıştırıcı sürerek kabın içine güzelce döşüyoruz.

Ahşap mandallarınızı metallerini çıkararak ikiye ayırınız.Ters yüzeylerine yapıştırıcı sürerek kabın etrafını döşeyiniz.

Dikkat edin mandalları yapıştırırken 3 milim kadar alta yapıştırmışlar

Mandalları yapıştırma işlemi bittikten sonra ister resimdeki gibi ister kurdele veya renkli yün ipleri ile çevre dekoruna devam ediyoruz.

Dikkat edin mandalları yapıştırırken 3 milim kadar alta yapıştırmışlar.2.Resimde bu güzel kaba kapak hazırlığı yapıldığını görüyoruz.Bunun için keçe yada benzeri sert bir kumaş,yine iç zemine kullandığınız kumaştan,kalın yuvarlak kesilmiş karton ve doritosun kendi plastik kapağı.

Yuvarlak kartonu doritosun kendi plastik kabının içine girecek büyüklükte kesiyoruz.Keçe kumaşını da içine koyarak 2. resimdeki gibi güzelce yapıştırıyoruz.

Şimdi bu kabı yapanlar tüm malzemeleri seçerken çok hassas davranmışlar.Mesela resimdeki kapağın sapını oluşturacak ahşap yuvarlak tokmak gibi.Siz arzu ederseniz oraya farklı bir şey kullanarak kapak tutacağı yapabilirsiniz.Mesela düşünelim neler olabilir.Hani şu sehpaların üstüne süslü tabakların içine süs olarak koydukları cam taşlardan olabilir,Orjinal olmasını istiyorsanız mandal olabilir,iri düğmeler bir çok şey kullanabilirsiniz işte.Bakın 2. resimde iki adet ince yuvarlak kesilmiş karton görüyorsunuz işte bu kartonları kabın ağzının içine girecek şekilde kapaktan az küçük kesiyorsunuz .İki kartonu üst üste koyup çevresini kumaşla sarıp kapağın tersine yapıştırınız.

Evet üsteki resimde anlattığım kapağın tersten görünüşü .Daha küçük olan kısım kabın kapağını kapattığımızda tam kaba yerleşecek şekilde tasarlanmış ve yapılmış.Kapağın geniş kısmına kabın çevresine sardığınız çuval ipinden 4 sıra sararak dekor oluşturun sağlamca yapıştırınız.

Gördüğünüz gibi oldukça profesyonelce yapılmış çok güzel bir saklama kabı ortaya çıkmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz