Menü Kapat

Kenarlari-dolgulu-Ceyiz-orgusu-sl-yapilisi

ÇEYİZ İŞİ DOLGU BAŞAK GELİN,DAMAT ANNESİ ŞALI3 Boyutlu görünüme sahip, kenarları Dolgu Başak Modelli Üçgen Şal Modeli ile harika bir Tığ Örnek vereceğiz. Gelin Annesi,Damat Annesine Şal Modeli.

Bu örneği Aslında geçen gün hem Düz Şal Modeli için, aynı zamanda Bayan Yelekleri için, Düz şekilde, hem üçgen şekilde Kuş Yumurtası Örgü Nasıl yapılır? paylaşmıştım.

kus-yumurtasi-ornekli-kahverengi-sal-sesli-model
kus-yumurtasi-ornekli-kahverengi-sal-sesli-model

Ancak burada kullanılan Örgü Şal İpi Modelin harika ve çok düzgün örülmüş olması yan kenarları uygulanan dolgulu Başak örneği ile bu örneği göstermek istedim.

Bu örgünün yapımında Angora Sütlü Kahve Rengi Şal ipi ve 0.2 mm Tığ Kullanılmıştır.

dolgulu-ceyiz-sali-nasil-baslanilir
dolgulu-ceyiz-sali-nasil-baslanilir

Ortalama kenarı 90 santim 1 metre uzunluğunda olan Bayan Şal için,Bu modelde yanlar püskül yapılırsa 3 marka da 3 Yumak El Örgü İpi yeterli olabilir.

Çok Gösterişli Tığ model üçgen Şal için 7 zincir ile başlayalım. Zincire batarak bir halka oluşturalım.

yumurta-ornegi-basak-dolgulu-ucgen-sal
yumurta-ornegi-basak-dolgulu-ucgen-sal

Yapmış olduğunuz halkanın içine 4 kez ip dolayarak bir fıstık yapalım. 2 zincir ile tekrar halkanın içine girelim. 4 lü dolgulu bir fıstık yapalım.

Bu sefer 3 zincir çekelim. Aynı yuvanın içine üç dolgulu fıstığı yapalım kapatalım. Şimdi 2 zincir çekelim tekrar bir dolgu yapalım ve kapatalım.

basak-fistik-dolgulu-ceyizlik-gelin-sallari
basak-fistik-dolgulu-ceyizlik-gelin-sallari

2 zincir ile dönüş yapalım. 2 zincir ile yapılan yuvanın içerisin de sık iğne ile kapatalım. Ve bu yuvanın içine tekrar dolgu yapalım kapatalım. 2 zincir ile aynı yere bir dolgu daha yapalım.

sutlu-kahve-4-dolgulu-ceyiz-isi-sal
sutlu-kahve-4-dolgulu-ceyiz-isi-sal

Bu şekilde Yumurta Örneklerinin arasında zincirlerle kabarık üç boyutlu motifleri arttırarak,dolguları artırarak üçgen Şal örüyoruz.

Kenarlara Dolgulu Başak modeli uygulanıyor. Daha sonra buralara püskül yapabilirsiniz, ya da bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir