BİLGİSAYARA VİRÜS GİRERSE NE YAPMALIYIZ

Pc Virüsü

Bilgisayar virüsleri son zamanlarda oldukça artmış durumda. Virüs ve trojan olarak iki türe ayrılabilecek bu zararlılar bilgisayarınızda işletim sistemini yavaşlatabiliyor, tamamen kullanılamaz hale getirebiliyor veya kişisel bilgilerinizi başkalarına verebiliyor.

Bilgisayar virüslerinden nasıl korunur sorusuna verilebilecek en iyi cevap kaliteli bir antivirüs programı edinmek olacaktır.

Norton, Mcaffee,Kaspersky gibi b u iş üstüne uzmanlaşmış firmaların antivirüs programlarını ücretli olarak alabilir ve aldığınız süre boyunca kullanabilirsiniz.

Pc Virüsü

Paralı antivirüs programları virüslere karşı daha iyi ve hızlı koruma sağlarlar. Bunun temel nedeni bu tip firmaların güvenlik için binlerce mühendis çalıştırmaları, dünyanın en büyük şirketlerine de güvenlik hizmeti vermelidir.

Bu tip ücretli programların 30 günlük deneme sürümleri firmanın internet sitesinden ücretsiz verilir. Bu tip bir deneme süreci sonrası programı alıp almamaya karar verebilirsiniz.

Ancak antivirüs programına bütçe ayırmak istemiyorsanız ücretsiz antivirüs programlarını da deneyebilirsiniz.

AntiVir PersonalEdition Classic, avast! 4 Home, AVG Anti-Virus Free gibi programları ücretsiz olarak koruyabilirsiniz. Bu tip programların ücretli sürümleri de mevcuttur ancak eğer sizin için basit koruma yeterli ise ücretli sürüme ihtiyacınız yok demektir.

Bunun dışında virüslerden ve trojanlardan korunmak için sizin de dikkatli olmanız şarttır.

Hiçbir antivirüs programı tüm virüsleri bulup sizi bu virüslerden koruyacağını taahhüt etmez. Sizin de girdiğiniz sitelere, indirdiğiniz dosyalara dikkat etmeniz gerekir.

Antivirüs programları usb bellek korumasına da sahiptir. Ancak usb bellekten bulaşan her virüsü bulamayabilirler.

Bu nedenle tehlikeli yerlerden veri alıp bilgisayarınıza kopyalamamanız gerekir. İşleminizi gerçekleştirdikten sonra usb belleğinizi formatlamanız da virüslerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer virüsler bilgisayarınızı çok yavaşlattıysa veya kullanılamaz hale getirdiyse format atmaya mecbur hale gelebilirsiniz.

Format attıktan sonra işletim sisteminiz yeniden kurulduğunda ilk iş olarak antivirüs programınızı kurar ve güncellemesini yaparsanız bilgisayarınız ilk andan itibaren virüslere ve trojanlara karşı korunmuş olur.

About Admin-Dilek Özatmaca
45 Yaşında İlkokul Mezunu İzmir'li Evli ve 3 harika evlat Annesi Ev hanımı bir bayanım. Sitemi açmaktaki amacım İnternet'ten görüp beğendiğim Hobi,El işi,Yemekler vb şeyleri sizlere de sunmak. Beni daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Fikir ve İsteklernizi yazabilirsiniz

Buraya Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak-Siteniz yoksa Boş bırakın.


*