Tatil TURİZM ADASI GİRİT. TATİLDE NEREYE GİDİLİR

TURİZM ADASI GİRİT. TATİLDE NEREYE GİDİLİR

362
agiosnikolas-girit

Girit Nasıl Bir Adadır

Bugün sizlere gidip gezmeyi keşfetmeyi çok arzu ettiğim Yunanistan’ın Girit adası hakkında araştırdığım bilgileri aktarmak istiyorum. İsteyenlerin yeniyıl tatilinde veya yaz tatilini nerede geçireceklerini bilmeyenler ülkemize yakın ve güzel olan bir yerde geçirmek isteyenler içinde güzel bir Alternatif Girit adası

Yılbaşı Tatilinde nereye gidilir diye hala araştırıyor ve yakın ve güzel bir yurtdışı tatili planlıyorsanız Estur Turizm Şirketi

Girit Yunanistana bağlı Dünyaca tanınmiş ve bilinen Turizm cenneti olmakla beraber mezeleri ve börekleriylede ünlüdür. Girit Yunanistanın en büyük adası Akdenizin Kıbrıstan sonra 2. büyük adası olarak turizm şeğri olması ile tüm dikkatleri üzerine toplayan ender bulunan güzellikleriyle adeta bir cennet adasıdır.

Girit’in en büyük özelliklerinden bir taneside hem yazın hem kışın turistler tarafından terciğ edilir.  Yunanistan’ın Mykonos adasına oranla Girit’te gece hayatı bizlerin Restoran olarak bildiğimiz onların Taverna olarak adlandırdığı canlı müziğin ve eğlencenin en üst boyutta yaşandığı Girit Mykonas2a göre daha mütavazi bir eğlence sektörüne sahiptir.

agiosnikolas-girit
agiosnikolas-girit

Girit Nasıl Bir Adadır
Girit Mimari özellikleri ve masvavi denizi yazın tadını çıkarabileceğiniz Plajlarıyla meşhurdur. Girit Yunanlılar kadar bir çok ülke vatandaşın özellikle bir çok Türk’ün yaşadığı Tarihi bir adadır.

girit.kandiye-yunan-adalari
girit.kandiye-yunan-adalari

Girit Adası’nda nereleri görmeliyiz?
Girit’e gidenlerin mutlaka gezip görmeleri gereken yerlerden bir taneside Kandiye olduğu söylenir. Kandiye hakkında edindiğim araştırmalarımdan biraz bahsetmek istiyorum sizlere. Kandiye kalabalık Nüfusu ve geniş topraklarıyla Girit’in birinci Yunanistan’ın dördüncü büyük şehridir.

Kandiye’ye gittiğimizde nereleri gezmeliyiz diye soranlar için benim araştırmalarım sonucu tavsiye edeceğim yerler Knossos, Heraklion Archaeological Museum, Koules Fortress, Museum of Visual Arts, Historical Museum of Crete, Natural History Museum of Crete, Collection of Agia Aikaterini of Sinai, Archanes Archaeological Museum, Kothris Museum of Modern Art

Kandiye’de Girit sofrasına ait en güzel lezzetleri tadabileceğiniz gibi adının bizim milli içkimiz Rakıya benzemesi ile bilinen içkileri raki tadıyla rakıya hiç benzemeyen yöreye has bir içki türüdür.

Yunanistan’dan direk Kandiye’ye gemiyle geçiş yapabilirsiniz. Yunanistandan Kandiye’ye giden gemileri bekleyen büyük bir limana sahiptir. Kandiye limanına vardığınızda tüm heybetiyle sizi Venedik kalesi karşılar. Kandiye’den alışveriş yapmak isterseniz bizim ülkemizdeki gibi bir çok kapalıçarşısı vardır kendinize Girit hatırası olarak alabileceğiniz birbirinden güzel hediyelik eşyalar arasından dostlarınız için hangisini alacağınıza karar vermekte zorlanırsınız.
girit_adasi_

Hürriyet gazetesinin değerli köşe yazarlarından Mehmet Yaşin’in  Girit’in İncisi Hanya  adlı makalesinde Hanya hakkında yazdıklarını okurken yazdığı bir cümlede aynen şöyle der Hanya için ” Hanya’yı gördüğünüzde Girit’i daha çok seveceksiniz”  Hanya hakkında sayın Mehmet YAŞİN Beyfendinin yazdıkları karşısında Girit’e gitme tutkusu olan bendeniz ne yazsam size araştırdığım bilgileri anlatmam mümkün değil. En güzeli Hanya hakkında Mehmet YAŞİN Beyin makalesini okuyarak en sağlam ve güzel bilgiye bileninden almanı.

girit-sahili
girit-sahili

Girit’in meşhur sağillerinde yazın tadını çıkarırken güneşin ve denizden gelen imbat rüzgarıyla serinliğini yaşarken umarım benide yad eder kulaklarımı çınlatırsınız.

Girit Mutfağı

Girit yemekleri Türk yemek kültürüne yakın olduğundan  damak tadınıza uyum sağlayacağınızı düşünüyorum.  Girit’te her çeşit ot yemeğini bulmanız mümkün. Akdeniz mutfağına uygun Zeytinyağlı yemekleri,salataları ve mezeleri ile güzel ziyafetler çekebilirsiniz. Girit her ne kadar bir ada olsada Balık kadar Et yemeklerinin çeşitliliği ye lezzetleriylede bilinir. Et yemeklerinin arasında en bilinen yemek Makrada adlı Et yemeğidir. Makrada ülkemizde Arapsaçı olarak binen ot ile yapılan bir et yemeğidir. Arapsaçı otunun tadına hiç baktınızmı bilmem fakat bende bıraktığı tad sanki rakının yenilebilir hali gibi ağır bir rakı kosusuna sahip yada anason kokusu desek daha doğru olur.

Giritlilerin meşhur içiklerinden bir taneside Ouzo adında bir çeşit görüntüsüyle bizim rakımıza benziyor fakat hiç tadmadığım için tadı bizim rakıya benzeyip benzemediği konusunda bir yorum yapamayacağım malesef.

girit-yemekleri
girit-yemekleri

Girit’in meşhur lezzetiyle ün salmış yemekleri nelerdir şöyle bir göz atalım.
Girit Çorbaları
Kotosoupa,Fakkes, Fasolatha,Kremithosoupa,Loutzoukaxia,Trahana,Domatosoupa,Nisiotiki
Girit Salataları
Horiatiki,Çoban Salatası,Pancaria,Salata Maruli,Lahano Salata
Girit Ana yemekleri
Briam,Gemista,Spetsiota,Stifado,Kreatopita,Octapothi,Kota Manestra,Moussaka,Pilafi,Exohiko,Kapama,Fricasse,Giavourlakia Avgolemono,Patates Psites,Kota Psiti,Garithes Shrimps,U-Peel ‘Em Shrimp, Psari,Souvlaki (Şiş kebabı),Keftethes Smyrne,Steak Sofrido,Greek Chicken Breast,Chicken Okra, Marinated Pork Loins,Bifteki,Bourekakia,Lemonato,Gyros(Döner),
Girit Sebze yemekleri
Kabak çiçeği dolması,Tahinli Girit Dolması,Etli Ebegümeci, Şevketibostan,  Enginarlı Pilav, Kuzu etli Arapsaçı, Fırında Patlıcan Dolması,Beşamelli Ispanak,Bal kabaklı börek,Etli Enginar Dolması
Girit Tatlıları
Theepless,Melomakarona,Kourambiedes,Vasilopita,Galactobouriko, Loukoumades

girit-mezeleri
girit-mezeleri

Girit Aparatifleri ve Mezeleri
Proino,Tsatziki,Humus, Taramosalata, Kalamari,  Gigades,  Dolmades, Tiropita,  Saganaki, Spanakopita, Pita,Tyrokavteri,  Bifteki, Skorthalia,  Neretakobia, Marifaritia, Pisiktassos
Girit Adası’na Uçakla nasıl gidilir?
Girit’e  Türkiye’den direk giden uçuş bulamazsınız fakat Yunanistan’a  70 dakikalık bir uçuşla direk uçtuktan sonra Atina’dan  yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla Hanya veya Kandiye havayollarına gidebilirsiniz.

Deniz yoluyla Girit’e nasıl gidilir?
Yunanistan Atina Pine Limanından bineceğiniz gemilerle gidebileceğiniz gibi Türkiye’den Muğla Marmaris’ten günübirlik Rodosa  Rodos’tan da Girit Limanına kalkan gemilerle direk Türkiye’den gidebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’den ttur düzenleyen şirketlerden günübirlik olarak Girit adasına gitmeniz mümkün.

Girit’te Doğmak Girit’li Olmak belgeseli


2 YORUMLAR

  1. Girit gerçekten de görülmesi gereken bir yermiş. Önce umre turları sonrasında da Girit Adası’nı ziyaret etmek istiyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz