SPRAL ŞEKLİNDE TIĞ İŞİ KIRLENT ÖRÜMÜ
spral-orgu-nasil-orulur

SPRAL ŞEKLİNDE TIĞ İŞİ KIRLENT ÖRÜMÜ


Spral şeklinde dönerek tığ ile örülen örme kırlentleri görmüşsünüzdür. Burdaki resimli anlatımda gördüğünüz gibi örülüşü hiçte zor değilmiş hatta çok kolay tığ işi kırlent örneği diyebiliriz. Tabi isterseniz örneğin boyutunu bir motif büyüklüğünde örerek bir örme iğnelikte yapabilirsiniz. Her ne kadar piyasada hazır satılan değişik kumaşlarla dikilmiş kırlentler satılsada bence elde örülen emek verdiğimiz bizde nostalji hissi yaşatan hissleri yaşatmaz diye düşünüyorum. Eskilerde divan dediğimiz köy evlerinde hala kullanılan bir çeşit kanepe olan divanları benim gibi köylü olanlar ve benim yaşımdakiler iyi bilirler. Bu divanlar ahşap olur tahtalardan oluşur arkanızı yaslayacağınız minderleri genelde saman doldurulur evin en rahat yeri mobilyası olurdu.Divanın üzerine pamuk yada koyun yününden rahat ve yumuşak bir yatak yapılır hem yatak hem oturulacak kanape olarak kullanılırdı. bir zaman sonra bunların demir ve yaylı olanları çıkmıştı. bu tarz şiş ve tığ ile örülen kırlentlerle süslenir evimize misafir geldiğinde oraya buyur eder rahatını sağlardık. Şimdilerde herşey fabrikasyon oldu bazıları hazıra kaçsada benim gibi eskilerden vazgeçemeyenler için buyrun evinizdeki koltukların üzerine ve onların rengine uygun iplerle örebileceğiniz şirin güzel ve rahat tığ işi yuvarlak kırlent örme.şimdi örenin eline yüreğine sağlık bakalım nasıl örülmüş sizlerede anlatmaya çalışayım.İsterseniz başka bir tığ işi kat kat kırlent örgüsüne bakınız

spral-kirlent-orme
spral-kirlent-orme

tig-isi-spral-orgu-nasil-orulur
Ortadan 6 zincir çekilerek başlıyorsunuz. burda 4 değişik renk aynı tür örgü ipi kullanmalısınız. Tığ kalınlığınız ipinize uyumlu olmalı.Zincirin içine her biri 4 adet trabzandan oluşan 2 zincirli trabzanla dolduruyorsunuz. Resimde gördüğünüz gibi her renk için her ipin devamını o renk üzerinden yapmalısınız.

spral-orgu-nasil-orulur
spral-orgu-nasil-orulur

Aradaki mesafeyi bozmadan diğer rengin yarısına geldiğinizde sıradaki ipe geçiyor ve öteki altaki rengin yarısına kadar örüyorsunuz.
spral-orgu-teknigi
Burda resmi dikkatli inceleyin örnek pembe ip altaki yeşil ipin tam ortasında bırakılıp öndeki ipe geçiliyor. Kırlentiniin arkası için düz trabzan kullanıp içine astarladığınız içi pamuk yada elyaf olan minderinizi koyuyorsunuz. Tüm çevresini çiçek şeklinde tığla örüyorsunuz. Kolay gelsin.

spral-kirlent-orme
spral-kirlent-orme

Bir cevap yazın