SIRALI OYALARDAN TÜLBENTLERE ÖRÜMCEKLİ OYA TARİFİ
Sirali-oyalardan-orumceki-oya-tarifi

SIRALI OYALARDAN TÜLBENTLERE ÖRÜMCEKLİ OYA TARİFİ


Sıralı Tülbent Oyası Yapılışı-Sizlere Sıralı Oyalardan İp Koparmadan Yapılan 2 Sıralı Oya Örneği 5 Tomurcuklu Örümcekli Oya Modeli  ile Tülbent ve Baş Örtü Oyaları için Model Tarifi.

Bu Oyanın orijinal de 5 Tomurcuk çiçekli ve Örümcekleri daha uzun yapılıyormuş. Tomurcuk olarak bilemem ama Örümcekler daha uzun yapılırsa kasma olmaz.

Bugün bu 2. modelimiz oluyor.İlk Model Tarifin de Tokalı Bayan Patik nasıl yapılır?onu bu sayfa da görmüştük. Hazır tabanlı Modern ve güzel Tığ Örgü Patik modelidir.

orumceki-5-tomurcuklu-tubent-tarifi
orumceki-5-tomurcuklu-tubent-tarifi

Ayrıca Kış örgü sezonu açıldı artık.Bebeklere Örgüler yapmanın da zamanı geldi.Battaniyeler için de örnekler yayınlıyorum.Bunlardan biri de Kabartmalı Bebek Battaniyesi Tarifi.Ona da buradan bakınız.

Aynı renkleri kullanmak isteyenler için İp numaralarını verelim. Bej renkli olan 144 numara Altınbaşak-Pembe ip ve 22,5 numara Oya Tığı.

Oyanın alt tarafı örümceklerden oluşuyor. İp sabitlendikten sonra başlıyoruz. 2 Sırada biten ip koparmadan yapılan Oya.

5-tomurcuklu-oya-yapilisi
5-tomurcuklu-oya-yapilisi

1 Örümcek yandaki tığ battısına girip kapatıyoruz.Bunu Örümcekli sıra boyunca aynı yaparak ilk sırayı tamamlıyoruz. Tığ battı ve ilk sıra aynı renk.

2. Sırada Renk değiştirdikten sonra Örümcekleri ilk kanatlarından tığ ile topluyoruz. 4 örümcek alıp ilmeği içinden geçirip kapatıyoruz.

4 zincir ile aynı noktaya girip kapatıyoruz.Hep 4 zincir çekip aynı noktada kapatarak 5 tomurcuk yapılıyor.Motifler arası örümcek yapılarak geçiş sağlanıyor.

This Post Has 2 Comments

  1. Ceylin

    Bu oya eski bilinen güzel bir oya modelli.Beş tomurcuk ile yapılır örümcekleri daha uzun olur o zaman daha güzel bir model olur paylaştığınız için teşekürler.

    1. Evet Ceylin hanım.Modelin aslında sizin dediğiniz gibi yapılıyor.Uzun Örümcekli Tomurcuk modeli kendini,örneği daha iyi gösteriyor

Bir cevap yazın