SAĞLIKLI UYKU
Sağlıklı Uyku Düzeni

SAĞLIKLI UYKU


SAĞLIKLI UYKU
Günümüz biliminde uyku gerçekten geniş bir biçimde ele alınmaktadır. Uyku neden gereklidir, uyuyamamanın sebepleri nelerdir ve düzenli bir uykunun yaşam kalitemiz üzerinde etkisi hakkında çoğunlukla durulmaktadır.

İdeal uyku saatinin yaş ile değiştiği bilinmektedir. Aşağıdaki tabloda yaş ve uyunması gereken saatler belirtilmiştir.

Yeni doğanlar:  17-18 saat
Bebekler:  12 saat
Çocuklar:  10 ? 11 saat
Ergenler:  9 saat
Yetişkin:  7-8 saat

En ideal uyku süresi
Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere yaşın artması ile bir insanın uyku ihtiyacı arasında ters bir orantı vardır. Uzmanlar yetişkinler için en ideal uyku süresinin 7 saat olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmalar gecede 6,5 ile 7,5 saat arasında uyuyan kişilerin en uzun ömürlere sahip olduğunu göstermekte ve bunun yanında da 8 saatten fazla ve 6,5 saatten az uyuyanların daha kısa ömürlü olduğu kanı üzerinde durulmaktadır. Eksik ve fazla uyumanın eşit derecede bünyeye zararı vardır.  Ancak buradaki süpriz sonuç ise 8,5 saat uyumanın 5 saat uyumaya göre daha zararlı olduğudur.

Fazla ya da eksik uyumanın zararları
Fazla kısa ya da fazla uzun bir uykunun depresyon başta olmak üzere obezite, kalp sorunları, stres, gerilme ve buna benzer birçok rahatsızlığı da bünyeye davet etmektedir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resmimizi inceleyin.

Yazımızın buraya kadar olan kısmında ideal uyku süresi ve bu sürenin aşımı ya da eksikliğinde olabileceklerden kısaca bahsettik. Günde kaç saat uyumamız gerektiğini artık az çok biliyoruz. Peki ya güzel bir uyku alıp, sabah olduğunda zinde bir şekilde uyanabilmek için neler yapabiliriz? Size uyku kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birkaç tavsiyede bulunalım.

Uyku kalitesini artırmanın yolları

Erken yemek
Vücudumuz bünyesine aldığı besinleri sindirmek için sürekli çalışmaktadır. Uyumadan en az 3 saat önce yemek yemiş olmanıza dikkat edin.

Sıcaklığı düşürün
Uyuduğunuz odanın sıcaklığını 18-21 C derece civarında, yani  serine yakın bir ısıda tutun.

Odanızı havalandırın
Yatacak olduğunuz odanın iyi  havalandırılmış olmasına dikkat edin.

Rahat giyinin
Dinlendirici ve kaliteli bir uyku için rahat kıyafetler giyin yani;  dar veya kalın kıyafetlerden kaçının.

Rahat bir yatak
Hayatımızın ortalama üçte biri uyumak ile geçmektedir. Bu yüzden kaliteli ve rahat, tercihen orta sertlikte bir yatak temin edin.

Bir cevap yazın