MELODİKA NOTA DİZİLİMİ,ÇALINIŞI
melodika-calinisi

MELODİKA NOTA DİZİLİMİ,ÇALINIŞI


5.sınıfa giden oğluma geçen yıl sonu  okulda müzik dersi için melodika aldık. Altaki melodikanın aynısı melodika fiyatları nedir diye merak edenlere biz 39 tl  ye aldık. Ben müzik alti çalmaya çocukluğumdan beri çok hevesliyim malaesef hiçbir enstürümanı çalmayı bilmiyorum. Oğlum 5 parça çalabiliyor fakat o şu resimde gördüğünüz borusunu kullanarak daha rahat çalıyor. Tabi o amatör bir çalıcı olduğu için henüz nağme yapmayı bilmiyor.Bende intrnette bir araştırma yapıp Melodika nasıl çalınır,Melodikdaki nota sırası nasıl merak edensanatseverler için küçük bir araştırma yaptım ve ihtiyacı olanlar için sizlerl sitemde paylaşmak istedm.

melodika-calinisi
melodika-calinisi

Son yıllarda okullarda flüt yerine kullanılan kullanımı kolay ve hoş sesli bir müzik aleti olan melodika üflemeli bir alettir. Melodikaya bağlı kısa bir hortumu vardır yeni başlayanlar için bunu kullanmak daha avantajlı böylece notaları rahatlıkla görebilir ve tuşlara basmak daha kolay olur. Tuşlar belirli notaları temsil eder parmaklarınızla basarak üflediğiniz anda o notaya ait ses çıkar. Melodikalar tuş sayısına göre çeşit çeşittir.19 tuş da olabilir 37 tuş da bu sizin ihtiyacınıza göre şekillenir.

Nota Dizilimi Nasıldır?
Melodikada nota dizilimi soldan başlanarak okunur ve tekrarlayarak başa döner. Kalın fa ile başlar sol,la,si,do,re? Şeklinde devam ederek tuş sayısına göre tekrar eder. Beyaz kalın ve siyah ince tuşlardan oluşmaktadır notalar peki ne işe yarar? Beyaz kalın tuşlar ana notaların sesini oluşturur do,re,mi,fa? İnce,siyah renkli tuşlar ise diyez ve bemol kavramını meydana getirir. Beyaz tuşların sağ yanında yer alan diyez iken sol yanında bulunan ince,siyah tuş ise bemol?u oluşturur.

Melodika notaları Diyez ve Bemol Nedir?
Diyez: Önüne geldiği notayı yarım ses inceltir, bunu melodikada siyah, ince tuşlar sağlar.
Bemol: Önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır. Beyaz tuşların sol tarafında bulunur.

Genellikle ilkokullarda eğitim amaçlı derslerde kullanılan melodika?nın çok fazla yaygınlaştığı söylenemez profesyonel anlamda kullananlar elbette var ancak diğer enstrümanlara nazaran melodika şu an için yalnızca eğitimde kullanılıyor. Kolay kullanımı ve hoş bir ses tonuna sahip melodika tuş sayısına göre çeşitlendiriliyor. Nota diziliminde herhangi bir zorluk yok ek olarak hortumu ile çalındığında kullanımı daha da kolaylaşıyor. Melodika ile çalınabilecek ilk parçalar arasında Hatırla sevgili, yıldızların altında ve aşkın kanunu geliyor.

This Post Has 3 Comments

  1. buket yıldırım

    suslan velet

  2. buket yıldırım

    çok çok ama çok teşekkür ederim size iyi işime yaradı görüşürüz bay …..

Bir cevap yazın