Atatürk KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ATATÜRK

KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ATATÜRK

180
ATATÜRKÜN KURTULUŞ SAVAŞINDAN GÖRÜNTÜLER

Kurtuluş Savaşı ve Atatürk

ATATÜRKÜN KURTULUŞ SAVAŞINDAN GÖRÜNTÜLER

Mustafa Kemal, Temsil Heyeti üyeleriyle birlikte 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geçti ve Milli Mücadele’yi buradan yönetmeye başladı. Bu sırada Anadolu’daki direniş tüm hızıyla devam ediyordu. Sivil halk kahramanca vatan toprakları için mücadele ediyordu. Yurdun her yanında cepheler açılmıştı; Yunan işgaline karşı Ege Cephesi, Fransız işgaline karşı Güney Cephesi, Ermeni işgaline karşı Kuzeydoğu Cephesi açılmış durumdaydı.
Mustafa Kemal 16 Mart 1920’de İstanbul’un tamamen işgalinden sonra, Ankara’da bir meclis toplamak için yeni temsilcilerin seçilmesini istedi. Böylece tüm ülkeden gelen halkın temsilcileriyle 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal, milleti temsil etmesi için 110 delegenin oybirliği ile başkan seçildi. Böylece temelleri atılan yeni Türk Devleti’nin de lideri belli oluyordu. Yine Türk Milletinin ölüm-kalım savaşının, varoluş-yokoluş mücadelesinin, yani Kurtuluş Savaşı’nın lideri seçiliyordu. Kurtarılmayı bekleyen vatan için mevcut son derece kısıtlı imkanlar ancak Mustafa Kemal gibi bir önderin sorumluluğuna verilebilirdi.
Bu gelişmeler karşısında İstanbul Hükümeti boş durmuyor; Milli Mücadele’yi engellemek daha doğrusu ortadan kaldırmak için her yola başvuruyordu. Bu amaçla başta Mustafa Kemal olmak üzere Milli Mücadele’ye katılanları idama mahkum etti. Bu sırada düşman işgali olanca hızıyla devam ediyor, Anadolu’da çıkan iç isyanlar düşmanla göğüs göğüse çarpışan mahalli kuvvetler ve gönüllülerin işini daha da zorlaştırıyordu. Tüm zorluklara ve yetersizliklere rağmen Türk Milleti çeşitli cephelerde savaşıyor, önemli başarılara imza atıyordu. Bunlardan biri Doğu Cephesi’ydi. 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir komutasındaki kuvvetlerimiz, Ermenilere karşı mücadele vererek 29 Eylül 1920’de Sarıkamış’ı, 30 Ekim 1920’de Kars’ı işgalden kurtardılar. Türklerin tarihe geçen savunması karşısında çaresiz kalan Ermeniler barış istediler; 2-3 Aralık 1920’de Gümrü Antlaşması imzalandı ve böylece Türkiye ile Ermenistan Cumhuriyeti arasındaki savaş durumuna son verildi. 18 maddeden oluşan bu antlaşma ile Türkiye-Ermenistan sınırı belirlendi ve iki ülke arasındaki sorunlar çözüme bağlandı.
Güney Cephesi’nde Fransızlar ve onlara destek veren Ermenilerle cesurca savaşan Kuvayı Milliye birlikleri, işgalcileri 12 Şubat 1920’de Maraş’tan, 11 Nisan’da ise Urfa’dan kovmayı başardılar. 21 Ekim 1921’de yapılan Ankara Antlaşması ile işgal altındaki Adana, Mersin, Gaziantep gibi şehirlerimiz özgürlüğüne kavuştular. Ayrıca Hatay için özel bir idare kurularak resmi dilinin Türkçe olmasına izin verilecekti. Böylece Fransa Misak-ı Milli’yi resmen tanımış oluyordu.
1920 yılının yaz aylarında yeni kurulmuş olan Hükümet Ankara’da iş başındaydı. İşte bu sırada Türk Ordusu’nun elinde oldukça yetersiz silah, cephane, araç ve gereç olmasını fırsat bilen Yunanlılar, 22 Haziran 1920’de elinden gelen herşeyi yapan Kuvayı Milliye’yi aştılar; 8 Temmuz’da Bursa’yı, 29 Ağustos’da ise Uşak’ı ele geçirdiler. Yine bu dönemde İstanbul Hükümeti İtilaf Devletleri’yle Sevr Antlaşması’nı imzaladı. Böylece Babıali’deki Hükümet Türk Milleti’nin yok oluşu anlamına gelen bir kararın altına imza atarak tarihi bir hata yaptı.
Yunanlılar Batı’da hızla ilerliyor ve buna karşı bölge kuvvetleri yetersiz kalıyordu. Bu duruma artık bir son verilmeliydi. Mustafa Kemal hemen harekete geçti ve cephe komutanları Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü ile biraraya gelerek onlara bulduğu çözüm yolunu iletti. Bu çözüm ise dağınık ve disiplinsiz hareket eden gönüllülerin birleştirilerek düzenli bir ordunun kurulmasıydı.
Kadın, çocuk, genç, ihtiyar demeden oluşturulan milli ordunun çatısı altında toplanmayı reddeden bazı gruplar da olmuştu. Bunlardan biri önceleri bazı başarılar kazanan, ama sonra kendi başına hareket eden Çerkez Ethem ve kardeşleriydi. Onların yaptığı, milli hükümete karşı bir isyan niteliği taşıyordu. Bu yüzden söz konusu durumun ortadan kalkması için, 29 Aralık 1920’de Batı Cephesi Komutanı İsmet Bey ile Güney Cephesi Komutanı Refet Bey harekete geçtiler. Türk kuvvetlerinin ısrarlı takibi üzerine Çerkez Ethem ve yandaşları önce Gediz’e, daha sonra Simav’a çekilmek zorunda kaldılar. Bu kovalamaca lehimize gibi görünse bile aslında durum aleyhimize dönebilirdi. Çünkü Türk askerinin cepheden uzaklaştığını fark eden Yunanlılar, doğan fırsattan faydalanmayı düşünmüş ve 6 Ocak 1921 günü Bursa ve Uşak’tan harekete geçmişlerdi. Böylece Türk birliklerini ani bir baskınla aşmayı, Eskişehir ve Afyon’u alarak Ankara’ya ulaşmayı hedefliyorlardı.
Kısacası, hem asiler hem de işgalci Yunan kuvvetlerine karşı mücadele veriyor, Kurtuluş Savaşımızın en zorlu dönemini yaşıyorduk. Aynı günlerde Mustafa Kemal, TBMM’de şu sözlerle başarıya olan inancını dile getiriyordu: “Efendiler! Dahilde ve hariçteki düşmanlarımız ister çok, ister az olsun, faaliyetlerinin genişliği ne olursa olsun, kesin başarı, son başarı meşru bir amaç izleyenlerde olacaktır.

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
10 KASIM ORATORYOSU

10 KASIM ORATORYO ERKEK: Birinci Dünya savaşı bulmuştu sonunu, Şaşırmıştı Devamına Bak

ATATÜRKÜN YAPTIĞI DEVRİMLERİ

ATATÜRKÜN YAPTIĞI DEVRİMLER * Saltanatın kaldırılması (1 Kasım 1922) * Devamına Bak

İNGİLİZCE ATATÜRKÜN HAYATI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Mustafa Kemal Atatürk (19 May 1881?10 November Devamına Bak

ATATÜRKÜN YAZDIĞI ESERLER

ATATÜRKÜN YAZDIĞI ESERLERİ Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının her döneminde kitapla Devamına Bak

ATATÜRK VE MATEMATİK BİLGİSİ

ATATÜRK VE MATEMATİK Günümüzün bilim ve teknolojisinin bel kemiği olan Devamına Bak

ATATÜRKÜN YAZDIĞI GEOMETRİ KİTABI

Atatürk'ün Yazdığı Geometri Kitabı (1937) - E - Kitap Atatürk Devamına Bak

ATATÜRK VE EĞİTİM

ATATÜRK VE EĞİTİM Atatürk'ün Millî Eğitim konusuna gösterdiği ilgi ve Devamına Bak

ATATÜRK ŞİİRİ

Atatürk'ümüz 1881'de doğdun 1938'de öldün Bu zaman içinde, Kurdun cumhuriyeti, Devamına Bak

ATATÜRK HAFTASI NEZAMAN KUTLANIR

ATATÜRK HAFTASI Ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 Devamına Bak

ATATÜRKÜN RENKLİ,YAZILI RESİMLERİ

Atatürk'ün çok fazla görülmemiş renkli ve üzerinde yazılar olan en Devamına Bak

ATATÜRK HAKKINDAKİ BÜTÜN BİLGİLER

Atatürkün Hayatı Atatürk Devrimleri Atatürk İlkeleri Atatürk Belgeseli Atatürk Sözleri Devamına Bak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz