KARTONLA ÖRÜMCEK ŞEKLİNDE TAÇ YAPIMI
orumcek-seklinde-tac-yapilisi

KARTONLA ÖRÜMCEK ŞEKLİNDE TAÇ YAPIMIBaşına kartondan yapılan sevimli taçları takmayı sevmeyen çocuk varmıdır? allah aşkına.Okullarda öğretmenler dahi çocuklara evde kral tacı yapma ödevi verirler.Bu kartondan taç yapmaetkinliğine 3 çocuğumdan 2 si 1. sınıfta iken katıldı, şimdide en küçük 1. sınıf öğrencisi kızımda sıra.Çok keyifli bir şekilde yaptığımız taçları okula giderken başlarına takarak gittiler okula:).Yolda benim haylazları bir görseniz sanki koca bir devletin Hükümdarı gibi:).Aslında birazda bana tezat geliyor bu TBMM sinin kurulmasından sonra 1 Kasım 1922 de kabul edilen kanunla padişahlık dönemi kaldırılmış ve Cumhuriyet 23 Ekim 1923 te TBMM de ilan edildi.Tarih dersine başladım:) Demek istediğim Cumhuriyetin kurulmasını bir yandan kutlarken bir yandanda krallık ve padişahlığın simgesi taçların okullarda yaptırılması.Tabiki bunda art niyet aramıyor işgüzarlık yapma niyetindede değilim bu tezat ilgimi çekti sadece.Neyse hadi biz kartondan yapılmış şirin örümcek tacımıza nasıl yapılır bir göz atalım.Saltanat ne zaman kaldırıldı

orumcek-seklinde-tac-yapilisi

Malzemeler:Renkli kartonlar,Yapıştırıcı,Makas,Cetvel
 
Şimdi burda dikkat etmeniz gereken nokta diğerlerinden daha geniş kesilen iki adet uzun ve geniş şerit karonları çocuğunuzun başının genişliğine göre kesmeniz.8 adet daha ince olan örümceğin ayaklarını oluşturacak kartonların uzunluğuda ortalama 13-15 santim kadar yeterli olur.

 
Örümceğin  gözleri için 3 boydan oluşan siyah ve turuncu yuvarlak kartonlar kesiyoruz.Bunları iç içe resimdeki gibi yapıştırarak örümceğin gözlerinide hazırlıyoruz.

 

evet gözler tamamlanmış ve örümceğin bacakları hazırlanıyor.detayları altaki resimde görebilirsiniz.

 
8 adet bacakları önce tam ortadan katlayın sonrada 1 santim kadar dışa doğru çevirerek ayakları oluşturunuz.Gözleride başa geçirelicek kartona yapıştırınız.

 

Bacakları gözlerin her iki yanına gelicek şekilde eşit genişlikte baş bantı olan kartona güzelce yapıştırınız.Zımbada kullanabilirsiniz fakat güvenli olmaz çocuğunuza batabilir siz en iyisi sağlamca yapıştırınız.

   

Ayakları aşağı doğru indirdiğinizde örümceğin şeklinin oluştuğunu net bir şekilde göreceksiniz.Kızlar için minik sevimli fiyonk şirin olur:).Ayaklarınıza renkli kalemle boyayarak daha bir hoş yapmışlar.Bu tacı çocuğunuz takarken alnına tam olarak yerleşecek şekilde takıcak ve çok şirin bir örümcek olucak:) Kolay gelsin.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın